Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu

kaytec 28 Sep 2014 22:47 7413 2
 • #1
  kaytec
  Level 20  
  Witam, proszę o pomoc przy spawarce Spark 130 inverter. Spawarka nie włącza się - żadna z diod na obudowie nie świeci się (są dwie jedna od podłączenia do zasilania, druga od przegrzania).  Po rozebraniu znalazłem uszkodzoną diodę prostowniczą na mostku wtórym o oznaczeniu STTH2003CG jest to dioda SMD, 300V, 10A, 35ns. Dioda miała zwarcie, nie mogłem jej odlutować i pozostała z odciętymi nogami, po podłączeniu do zasilania przebieg na wyjściu jest jak na zdjęciu - podczas próby spawania widoczne tylko delikatne iskrzenie. Reszta mostków sprawna.

  Na co powinienem zwrócić uwagę i co jeszcze pomierzyć? Płytka była zlutowana serią goldpinów, niestety przy rozlutowywaniu ścieżki nie wytrzymały - obecnie zrobiłem to na przewody - jest możliwość rozbierania.

  Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu Spark 130, uszkodzona dioda mostka wtórnego, nieprawidłowy przebieg na wyjściu
 • #2
  miegod
  Level 14  
  Sprawdziłbym układ załączania przekaźnika ( tego na samej "górze") - realizowany chyba na operacyjnym 324 - bo zasilanie idzie tylko przez rezystor startowy. Należy jednak pamiętać , że przyczyną takiego stanu może być jeszcze jakieś uszkodzenie - nie stosowałbym metod "siłowych".
 • #3
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Sprawdź IGBT-y i układ generatora na uc3845 plus l6383ed. Możesz posiłkować się service manualem do gysmi 165 zamieszczonym przeze mnie na forum, bo z tego co widzę, jest do niej bardzo podobna, a gysmi 133 jest identyczna, ale nie mam do niej SM, a na forum jest tylko goły schemat, więc możesz posiłkować się po trochu jednym i drugim. Jest tam dokładnie opisane co i w jakiej kolejności sprawdzać. Podpowiem tylko, że zacznij od sprawdzenia rezystorów zabezpieczających w obwodzie generatora.

  Sam układ generatora jest dosyć prosty i nie powinien sprawić problemów w naprawie, jednak naprawa bloku mocy jest już wyzwaniem - niezbędny jest podgrzewacz kwarcowy i stacja hot air, dobry topnik do bezołowiówki i dużo wprawy. Procedura naprawy, oraz miejsce z którego można tanio uzyskać igbt-y były opisane na forum. Przejrzyj moje stare posty.

  P.S
  Schemat do identycznej spawarki gysmi 133
  Link:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1825696.html