Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba - [ATMEGA8] Sprawdzenie schematu + pytania.

Gabriel2674 28 Wrz 2014 23:07 1404 14
  • #1 28 Wrz 2014 23:07
    Gabriel2674
    Poziom 12  

Witam. Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia line followera i zrobiłem schemat i przyszedłem zapytać czy jest ok. Mam jeszcze pytania co do czujników, jakich najlepiej użyć ( tanich ) i ilu + jakiego źródła prądu użyć? Czy mogę użyć zwykłych silników z CD-Rom'a, czy muszą być serwa? Czego użyć na przednie "koło" (to coś co podtrzymuje ramę)? Jaki pin będzie najlepszy do buzzera? Co dodać co zmienić? I tyle z masy pytań, pozdrawiam :)

0 14
  • Pomocny post
    #2 29 Wrz 2014 20:36
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Gabriel2674 napisał:
    Witam. Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia line followera i ...
    I tyle z masy pytań, pozdrawiam :)

Zaglądnij tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2013/03/R...kurs-budowy-robotow-projekty-robotow-DIY.html

Gabriel2674 napisał:
    ... zrobiłem schemat i przyszedłem zapytać czy jest ok.

Jest kilka błędów, ale najpierw pytanie o to z jakiego źródła będzie zasilany robot?
    Jeśli dobrze rozumiem, pytasz nas o to? Jeśli tak, to LiPol.
    Ale napięcie akumulatora zależy od silników. CD- Silniki to BLDC: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/silnik-bldc-spis-tresci.html
    a tam sterowanie jest zupełnie inne niż to, które przygotowałeś dla silnika DC: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/silnik-dc_14.html

Gabriel2674 napisał:
    Czego użyć na przednie "koło" (to coś co podtrzymuje ramę)?

Raczej na tylne (patrz pierwszy link) - zwykły koralik porcelanowy.

Gabriel2674 napisał:
    Jaki pin będzie najlepszy do buzzera?

Najprościej pin z PWM. Dwa piny PWM wykorzystasz do silników, a jeden będziesz miał wolny, o ile nie będziesz potrzebował go do czegoś innego. W ostateczności więc może to być dowolny pin.

0
  • #3 30 Wrz 2014 14:52
    Gabriel2674
    Poziom 12  

dondu Czyli silniki na pewno do zmiany. A co do akumulatora kupie jakiegoś LiPol'a ale jeszcze o tym poczytam. A co z tym schematem jest nie tak? Bo napisałeś, że jest kilka błędów ale nie wiem jakich :D

0
  • #4 30 Wrz 2014 21:45
    dondu

Gabriel2674 napisał:
    A co do akumulatora kupie jakiegoś LiPol'a ale jeszcze o tym poczytam. A co z tym schematem jest nie tak? Bo napisałeś, że jest kilka błędów ale nie wiem jakich :D

Gdy już zadecydujesz o wyborze konkretnego akumulatora, będziemy mogli przyjrzeć się dokładniej schematowi, bo od aku wiele zależy.

0
  • #5 01 Paź 2014 13:59
    Gabriel2674
    Poziom 12  

dondu Nie wiedziałem, że akumulator jest tak znaczący :o Czy firma "TURNIGY" będzie dobra? Jeżeli nie to prosiłbym o polecenie jakiegoś najlepiej linku do niego. Pozdraiwam

0
  • #6 01 Paź 2014 17:49
    dondu

Masa, przeznaczenie i oczekiwania od konstrukcji robota warunkują silniki, ... silniki warunkują akumulator, ... akumulator oraz pozostała elektronika warunkują układ zasilania. Musisz podjąć początkowe decyzje ...

0
  • #7 01 Paź 2014 22:54
    Gabriel2674
    Poziom 12  

dondu Dopiero się uczę więc z góry przepraszam za tak głupie pytania. Robot będzie raczej średniej masy, nie będzie to robot z taśmą do sensorów i z silnikami na płytce tylko coś typu segmentowej budowy. Cała płytka będzie na środku robota i będzie uniwersalna do line followerów ponieważ zawsze gdy będę chciał będę mógł "wepchnąć" ją do innego robota i coś z niej zrobić. A mogą być silniki szczotkowe takie typowe, które można znaleźć np. w zabawkach?
    Bo nie chce wydawać na początkowego robota kupy pieniędzy. A co do zasilania to koniecznie musi być ten LiPol czy mogę użyć Li-Onów 1,2V 1100mAh i zrobić z nich jakiś pakiet? Bo budżet na razie mam ograniczony.

0
  • Pomocny post
    #8 02 Paź 2014 08:54
    dondu

Każdy z nas kiedyś zaczynał - nie ma za co przepraszać :)

Silniki DC z zabawek? Tak, ale powinny mieć przekładnię zębatą redukującą obroty, a zwiększającą moment obrotowy. Jest to niezbędne, by móc dobrze regulować prędkość robota, a czasami w ogóle ruszyć z miejsca :) Znajdź silniki, bo musimy znać ich parametry w szczególności napięcie pracy i pobór prądu.

Li-Ion - może być pakiet z odpowiedniej ilości tych akumulatorów - czekamy na info dot. wybranych silników.

Budżet ograniczony - OK, napisz co masz i chcesz w tym robocie użyć.

0
  • #9 04 Paź 2014 15:53
    Gabriel2674
    Poziom 12  

dondu Dobra więc tak: Mam 2 silniki takie: Prośba - [ATMEGA8] Sprawdzenie schematu + pytania.
    Z zabawki zasilanej 6xAA paluszkami. Mam trochę zębatek więc coś sobie z przekładnią wykombinuje. A, widziałem ostatnio na internecie koleś robił z baterii do telefonu pakiet którym zasilił robota. Tutaj link do filmiku:
    https://www.youtube.com/watch?v=bwslG8S1kYs
    Mam stare baterie w domu, robić coś takiego? Zajmuje mało miejsca i mam te rzeczy :P
    Części do układu zamawiam na Electropark.pl, na razie nie mam jesczcze żadnej ale będą to rzeczy, które znajdują się na schemacie + jakiś laminat + B327 + diody + czujniki itp. także rzeczy już mam a jedyny problem to silniki + zasilanie.

0
  • #11 06 Paź 2014 12:40
    Gabriel2674
    Poziom 12  

Silnik nie ma oznaczeń, nie ma żadnej naklejki.
    Przekładni nie mam, mam tylko zębatki niestety metalowe :/
    Mam też parę mocniejszych silników ale one są 12V+ i trochę lipa.
    Serwo kosztuje z 30 zł za średniej klasy a i tak trzeba je przerobić.

0
  • Pomocny post
    #12 06 Paź 2014 14:41
    emarcus
    Poziom 34  

Gabriel2674 napisał:

Silnik nie ma oznaczeń, nie ma żadnej naklejki.
    Przekładni nie mam, mam tylko zębatki niestety metalowe :/
    Mam też parę mocniejszych silników ale one są 12V+ i trochę lipa.
    Serwo kosztuje z 30 zł za średniej klasy a i tak trzeba je przerobić.

1. Nie jest wcale trudno odszukac dla nich datasheet - zajęło mi to 30 sec.
    Na dole tego postu masz o nim pełne informacje (pdf).
    Jak każdy silnik tego typu (szczotkowy ze stałym magnesem) toleruje relatywnie duży zakres napięcia zasilania, niemniej jednak mogą byc znaczne różnice w poborze prądu i efektywnych obrotach wału wyjściowego (porównaj szczegóły w datasheet wzależności od modelu).
    2. Mając do wyboru pewną ograniczoną ilośc kółek zębatych o nieznanych wymiarach uzębień nie będzie łatwo zmontować z tego 2-ch przekładni o określonym i dopasowanym do silników przełożeniu, tymbardziej że nie sa znane parametry silników. Sam fakt że sterowanie obrotami silnika może być (bedzie poprzez PWM) nie przesądza faktu że ta regulacja jest dośc ograniczona z jednej strony fozycznymi parametrami posiadanych przypadkowych części a z drugiej strony optymalnym zakresem prędkości jezdnej urządzenia, w tym przypadku modelu.
    3. Jak sam zauważyłeś, zastosowanie serva modelarskiego (RC) nie bardzo tu nadaje się bo wymaga przeróbki na pracę ciągłą (co nie jest trudne, a nawet można dostac już fabrycznie zmodyfikowane do takkego zastosowania) bo "koszt byłby wysoki" - potrzebujesz ich dwa(2).

Zainteresuj się gotowymi uniwersalnymi zespolonymi (przekładnia+silnik) układami, gdzie budowa takiej przekładni jest zoptymalizowana do tego stopnia że pozwala ją 'przerobić' na dowolne z (4-ch możliwych) przełozenie przestawiając tylko wewnątrz odpowiednie pary kółek zębatych.
    Koszt takiej podwójnej przekladni będzie porownywalny z jednym układem RC Servo.
    Tamiya 70168 Double Gearbox Kit

http://www.pololu.com/product/114

e marcus

0
  • #13 06 Paź 2014 18:30
    Gabriel2674
    Poziom 12  

emarcus Świetny pomysł z tą podwójną przekładnią. Zakupię tę o której mówisz. Z tego co widziałem to posiada ona 2x FA-130. Jak mam już silnik z przekładniami(kupię dopiero) to mogę zająć się akumulatorem?

0
  • #15 07 Paź 2014 15:37
    Gabriel2674
    Poziom 12  

Dobrym pomysłem będzie połączenie dwóch akumulatorów od telefonu komórkowego i zrobienie z nich pakietu? Czy lepiej kupić tego LiPola?

Dodano po 21 [minuty]:

A i jeszcze jedno pytanie, czy kondensatory poliestrowe różnią się od innych tylko budową? Działają tak samo? Mogę zastosować je w układzie?

0