Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć 8 głośników pod radio?

Meon 29 Sep 2014 09:46 2220 8
    Meon
    Level 11  
    Witam, posiadam radio pioneera 4x50w.
    Samochód to Ford Galaxy(jak sharan). Mam oryginalnie 6 głośników(2 w przednich drzwiach, 2 w tylnich, 2 w bagażniku). Do tego załatwiłem sobie 2 takie "lepsze" głośniki(oryginalnie były jako basowe w bmw pod przednimi siedzeniami). Nie wiem dokładnie jakiej mocy są.
    A więc do rzeczy, znajomy miał dokładnie taki zestaw podłączony także do radia 4x50w i grało to naprawdę znośnie.
    Ja powoli zabieram się za montaż, głośniki już ulokowałem pod siedzeniami, jednak mam dylemat jak to podłączyć pod radio. Wszystkie 6 głośników standardowych pod dwa przednie wyjścia, a te pod siedzeniami jako tył? A może 2 przednie normalnie, cały tył pod jeden kanał, a te pod siedzeniami pod drugi kanał tylni? Nie wiem jak zrobić, żeby to ładnie wyregulować?
    Będą te "basowe" gorzej grać, jak podepnę oba pod jeden kanał, czy nie będzie różnicy(tz będą miały każdy tylko 25w, czy oba 50? Nie wiem jak radio takie coś dzieli..

Pozdrawiam.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Meon wrote:
    znajomy miał dokładnie taki zestaw podłączony także do radia 4x50w i grało to naprawdę znośnie.

Może jego spytaj jeśli Ci się podobało ? Umarł, czy co?
    Meon
    Level 11  
    Jest za granicą, nie umiem się z nim skontaktować w tym momencie.. Uwierz, że zapytałbym go.
    Wiem, że dla Was, audiofili takie coś nie przejdzie. Wszystko rozumiem. Spodziewałem się odpowiedzi tego typu, dlatego też napisałem że jak dla mnie gra to naprawdę znośnie.

Po prostu chcę z tego uzyskać jak najlepszy efekt i nie wiem jak to rozwiązać. Może miał jakiś filtr niskotonowy? Naprawdę nie wiem. Na początek chcę spróbować normalnie pod radio, tylko nie wiem czy głośniki pod siedzeniami podłączyć każdy pod jeden kanał 50w, czy razem, aby móc swobodnie operować głośnością praktycznie każdą parą głośników z osobna?
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Meon wrote:
    kanał 50w

Raczej 17W ...

Podłączyć to w bezpieczny sposób dla końcówki radia jest możliwe(4 lub 8ohm) ale nie masz możliwości sterowania głośnością poszczególnych głośników , czytaj że jeśli okaże się że te "nowe" woferki będą miały inną skuteczność niż pozostałe to albo będzie to grać za głośno albo za cicho .
    Meon
    Level 11  
    A jeśli bym olał jedną parę oryginalnych głośników i podłączył pod jeden kanał 2 przednie oraz 2 w tylnich drzwiach, a pod drugi kanał osobno jeden pod siedzeniem i osobno drugi pod siedzeniem? Wtedy mógłbym sterować ich głosnością z osobna. Wieczorem zrobię dokładne zdjęcie tych głośników i powiesz co o nich myślisz. :)
    Quote:
    Raczej 17W ...

Podałem tylko wartość która widnieje na radiu. Też obiło mi się o uszy, że są zawyżone.
    mechanik_sam
    Level 11  
    To zależy po ile ohm mają głośniki, jak po 8ohm to jest sens po 2 równolegle do każdego kanału radia a jak to są typowe samochodowe 4ohm to nie ma sensu bawić się w szeregowe łączenie, lepiej dokupić wzmacniaczyk i wykorzystać głośniki.

"znajomy miał dokładnie taki zestaw podłączony także do radia 4x50w i grało to naprawdę znośnie" - mógł podłączyć na 2ohm pod zwykłe radyjko( 4-8ohm) no i będzie grało głośniej ale do czasu sfajczenia, wszystko zależy od ohm-ów tych głośników.
    mechanik_sam
    Level 11  
    Na tych stronach nie ma parametrów głośników, zmierz multimetrem ile ohm-ów mają głośniki, te od bmw mogą być 2 ohm-owymi głośnikami tak, że nawet jeden jak podłączysz pod radio to spalisz końcówkę w radiu. Dokup wzmacniacz (2-8 ohm) 4-ro lub więcej kanałowy i po problemie.

Dodano po 8 [minuty]:

Do 4-ro kanałowego wzmacniacza stablinego przy 2 ohm możesz podłączyć 8 głośników 4 ohm-owych.
    Meon
    Level 11  
    Nie mam niestety multimetra.. Czekam na forum bmw aż ktoś mi odpowie ile ohm mają ów głośniki. Wzmacniacza na razie nie mam zamiaru kupować. Jeśli będą 4 ohm'owe, to podłączę w samochodzie tylko 2 oryginalne z przodu oraz te 2 pod siedzeniami. Każdy pod osobny kanał. Reszta będzie nie używana.