Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizator akustyczny naładowania lampy

29 Wrz 2014 15:49 450 2
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Hobbystycznie zajmuję się fotografią, w której wykorzystuję zdalnie wyzwalane systemowe lampy błyskowe.
    W lampkach które posiadam, brakuje mi akustycznej sygnalizacji gotowości lampy do błysku. Szukam więc jak najprostszego układu, który mógłbym dolutować do końcówek LEDa wskazującego gotowość lampy, i który po zapaleniu się LEDa, generowałby pojedynczy, krótki i wyraźny dźwięk (jak w lampach studyjnych).

Idealnie by było, gdyby układ nie wymagał zewnętrznego zasilania, a korzystał z prądu pojawiającego się na końcówkach LEDa, może udałoby mi się go upchnąć wewnątrz lampy.

Moje pojęcie o elektronice jest dosyć nikłe, wystarczy do takich drobiazgów jak dorabianie gniazdek synchro, lutowanie prostych układów na podstawie gotowych schematów itp.
    Mimo dosyć długiego googlowania, niczego odpowiedniego nie znalazłem, dlatego w akcie lekkiej rozpaczy, zwracam się z prośbą o pomoc do was. Pomożecie? ;)

Z góry dzięki i pozdrówka.
  • Poziom 32  
    Poszukaj sobie jakiegoś buzera piezo z generatorem. Po pierwsze trzeba by wiedzieć jakie napięcie jest dostępne - bo w szeregu z diodą LED z pewnością jest rezystor i trzeba by wiedzieć jakie napięcie pojawia się na tych dwóch elementach. Bogatszy o tą wiedzę można by przystąpić do poszukiwań. Trzeba by dorobić do niego jakiś układzik który z ciągłego dźwięku generowanego przez buzer zrobił by krótki sygnał-może kondensator z rezystorem by wystarczył. I kolejna sprawa- najważniejsza- czy taki(nawet mały) buzer jest do upchnięcia w obudowie lampy. Śmiem twierdzić, że nie bo w lampach z reguły jest dość ciasno. Montaż tego "ustrojstwa" na zewnątrz raczej zepsuje estetykę urządzenia i będzie fragmentem podatnym na uszkodzenia.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź.
    W wolnej chwili pożyczę od kogoś miernik, rozkręcę lampę i zmierzę napięcie na diodzie LED, poszukam też rezystora o którym piszesz.

W lampach jest faktycznie dosyć ciasno, ale buzzer może bym gdzieś upchnął, a nawet jeżeli nie, to estetyka lamp jest dla mnie mało istotna - to ma działać i robić fajne zdjęcia, a nie fajnie wyglądać :P.

Jedna rzecz której mogłem nie zaznaczyć dostatecznie jasno - zależy mi, by dźwięk sygnalizujący gotowość lampy, był krótki (~0,5s) i pojawiał się jednorazowo, za każdym razem gdy dioda gaśnie po błysku (następuje ładowanie lampy) i znowu się zapala (lampa jest gotowa, pojawia się dźwięk).

Żeby nie było tak, że gotowa lampa co chwile pika, doprowadzając do szału mnie i osobę fotografowaną ;).