Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny - Zamrażanie przeglądarek, czasowe spowalnianie systemu.

29 Wrz 2014 19:56 1644 10
  • Poziom 10  
    Witajcie opiszę problem:
    Komputer stacjonarny po kilku latach złapał przypadłość polegającą na okresowym zamrażaniu się przeglądarki i spowalnianiu całego systemu. Firefox daje komunikat "skrypt na tej stronie przestał odpowiadać..." nie da się zrobić nic poza odczekaniem ok 2-3 minut, ale czasem trwa to nawet i 15 minut. Problem ten występuje losowo, czasami co pół godziny czasem raz na 5 godzin. Poza tym w tym czasie inne programy jakby "zwalniają" ale nie dają komunikatów o błędach. Cały system staje się mega przymulony ale menadżer zadań nic niepokojącego nie pokazuje. CPU ok 20-30% dostęp do dysku też niski a mimo to procesy nie odpowiadają.

Co zostało zrobione:
    Dysk twardy: SMART czysty, skanowanie powierzchni hdtune 100% zielone, transfer na poziomie 90-120 MB/s bez spadków.
    Wirusy: Skanowany ESET Internet Sec i COMODO AV, wynik 0 zagrożeń, Malwarebytes Antimalware - 0 zagrożeń
    System: programy startujące z systemem powyłączane wszystko, żadnych autoaktualizatorów, quickstartów czy innych.
    Temperatury CoreTemp - w normie
    Dwugodzinny MEMTEST, PRIMETEST - bez błędów
    Firefox reinstalowany włącznie z wyczyszczeniem profilu. Z dodatków tylko adblock+, flash i java, wyłączenie tych dodatków nic nie zmienia.

Konfiguracja:
    Asrock 4CoreDual-Sata2 (optycznie wszystko ok)
    C2D E4700
    2GB RAM DDR2 333Mhz Kingston
    Seagate ST500DM002
    Grafika NVIDIA GeForce GT 320
    System oryginalny Windows 8 aktualizowany na bieżąco.
    Sterowniki aktualne, Firefox też.

Pozdrawiam i proszę o jakąś sugestię gdzie szukać?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Podaj jaki masz zasilacz.
  • Poziom 10  
    Przepraszam zapomniałem o zasilaczu:
    Be Quiet E5-400W, sprawdzałem napięcia miernikiem, w trakcie kopiowania plików i w trakcie testu wydajności winrara, nic się niepokojącego nie działo.

Jak pisałem wcześniej mam wrażenie że problem występuje w losowych momentach.
  • Poziom 43  
    drinx napisał:
    SMART czysty

Ale i tak wklej.
    drinx napisał:
    skanowanie powierzchni hdtune 100% zielone

Test powierzchni najlepiej wykonać bootowalnym MHDD.
    drinx napisał:
    transfer na poziomie 90-120 MB/s bez spadków

Ja wolałbym zobaczyć sterylny wykres benchmark z HDtune.
    drinx napisał:
    Wirusy: Skanowany ESET Internet Sec i COMODO AV, wynik 0 zagrożeń, Malwarebytes Antimalware - 0 zagrożeń

To jeszcze adwcleaner i cureit. Dodatkowo wklej logi z FRST.
    Nie kończy Ci się miejce na dysku C: przypadkiem?

Dodano po 1 [minuty]:

drinx napisał:
    Jak pisałem wcześniej mam wrażenie że problem występuje w losowych momentach.

Tym trudniej będzie zdiagnozować - zerknij czy nie ma nic w podglądzie zdarzeń wspólnego z freezami.
  • Poziom 12  
    Nie wiem jak jest pod Windowsem, ale pod Linuksem Firefox co pewien czas wywołuje funkcję, która opróżnia bufor zapisu dysku twardego, tj. wymusza faktyczny zapis na dysku - ma to na celu zachowanie integralności baz danych SQLite używanych przez przeglądarkę w razie odłączenia zasilania. Pamiętam, że kiedy miałem HDD, powodowało to spore przestoje, zwłaszcza jeśli jakiś inny proces jednocześnie używał dysku (np. linker wywołany przez make). Możliwe że tu dzieje się coś podobnego.

Idąc tym tropem - sprawdziłbym czy masz włączoną usługę indeksowania w Zarządzaniu komputerem. Windows sam oferuje włączenie tej usługi, jeśli szukasz plików w Eksploratorze.
  • Poziom 10  
    SMART:

SMART drugiego dysku niesystemowego (używany jako backup, nie ma związku ze sprawą bo zazwyczaj jest odłączony):

HDTune Benchmark w normalnych warunkach (uruchomiony system z tego dysku)

HDTune Benchmark dysk nieobciążony pracującym systemem (system xp odpalony z jakiegos starego dysku na ide a dysk właściwy podpięty jako drugi):

W załączniku log z FRST.

Na C wolne ponad 30 GB, wyłączenie indeksowania plików (usługa windows search) nic nie dało. Program CureIt znalazł 1 podejrzany plik w folderze windows/system32 z rozszerzeniem dll który usunął. AdwCleaner nie znalazł nic.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    RaeRae napisał:
    Widzę, że na tej 500tce lecą transfery w niektórych miejscach na pierwszym benchmarku tego dysku. Niech oceni kolega safbot1st.

Wykres pewnie jest niesterylny skoro poza systemem wykres jest ok.
    Co mnie bardziej martwi to parametr BC tego ST500DM - dysk wielokrotnie nie odpowiedział na komendy - możliwe problemy z zasilaniem.
    Mam propozycję - zróbmy eksperyment - poczekaj aż znów się system "zamrozi" i wklej jeszcze raz SMART. Zobaczymy, czy atrybut powiększa się.

Dodano po 3 [minuty]:

Ewentualnie skoro
    drinx napisał:
    system xp odpalony z jakiegos starego dysku na ide
    popracuj chwilę na tym IDE, a DT500DM odłącz całkowicie. Jeśli nie będzie "freezów" będziesz miał odpowiedź na swój problem.

Dodano po 4 [minuty]:

ps. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2904088-30.html
    Aktualny temat - dysk z kosmicznym BC - zamarza na pulpicie (z zestawem są też inne problemy ale mi.in. ten)
  • Spec od komputerów
    Obok frst.exe utworz plik fixlist.txt z zawartoscia:
    () C:\Windows\PersonalizeEnabler.exe
    HKU\S-1-5-21-132603216-2344228545-939078637-1001\...\Run: [] => [X]
    FF NetworkProxy: "http", "188.120.236.147"
    FF NetworkProxy: "http_port", 80
    FF NetworkProxy: "type", 0
    S3 cpuz136; \??\C:\Windows\TEMP\cpuz136\cpuz136_x32.sys [X]
    S1 wStLibG; system32\drivers\wStLibG.sys [X]
    2014-09-29 22:09 - 2014-09-29 22:11 - 00000000 ____D () C:\AdwCleaner
    C:\ProgramData\dvrs.dat
    EmptyTemp:

W FRST wybierz Fix.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Co mnie bardziej martwi to parametr BC tego ST500DM - dysk wielokrotnie nie odpowiedział na komendy - możliwe problemy z zasilaniem.
    Mam propozycję - zróbmy eksperyment - poczekaj aż znów się system "zamrozi" i wklej jeszcze raz SMART. Zobaczymy, czy atrybut powiększa się.

Wartość raw data jak i pozostałe C7 nie zmienia się ale...
    Poczytałem trochę ten drugi temat i jeden z użytkowników polecił zrobić test zasilania programem OCCT. Tak też zrobiłem, co ciekawe na lini 12V OCCT pokazywał 11V. Miernik wpinany w różne miejsca 11.8V.
    Pożyczyłem zasilacz i coś się ruszyło. System wyraźnie przestał "przymulać". Wykres "benchmark" z HDTune w trakcie działania systemu z "podejrzanego" dysku jest równiutki, nie ma tych wcięć co na wcześniejszych screenach.

Pozostaje problem z 'freezującym' firefoxem i innymi przeglądarkami.
    Co jakiś czas po prostu się zamraża i muszę odczekać ok minuty aż zacznie odpowiadać. Inne programy w tym czasie pracują dobrze.
    Fix Kolobosa zrobiony.

Pozdrawiam.