Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitoring - monitoring przez sieć mobilną - czy to jeszcze możliwe?

tomashar 29 Wrz 2014 21:02 8934 40
  • #1 29 Wrz 2014 21:02
    tomashar
    Poziom 6  

Potrzebuje włączyć do sieci rejestrator ip. Jedyna możliwość to internet mobilny.
    Jest wiele wątków o tej tematyce, ale trochę się zmieniło u Operatorów.
    Z moich informacji wynika, że żaden operator nie oferuje ip publicznego, nawet zmiennego, nie mówiąc o stałym.
    Czy zna ktoś możliwość włączenia się do sieci?

0 29
  • Servizza
  • #2 29 Wrz 2014 21:50
    karol-jaskulski
    Poziom 14  

Witam

Z tego co wiem to na pewno "fioletowa" sieć komórkowa nie oferuje zewnętrznego IP, natomiast sieć z uśmiechniętą buźką owszem... Proszę się jednak upewnić u operatora. Stałego IP z sieci mobilnej (komórkowej) raczej kolega nie uzyska, jeśli już to zewnętrzne, zmienne IP.

0
  • #3 29 Wrz 2014 22:59
    tomashar
    Poziom 6  

karol-jaskulski napisał:
    Witam

Z tego co wiem to na pewno "fioletowa" sieć komórkowa nie oferuje zewnętrznego IP, natomiast sieć z uśmiechniętą buźką owszem... Proszę się jednak upewnić u operatora. Stałego IP z sieci mobilnej (komórkowej) raczej kolega nie uzyska, jeśli już to zewnętrzne, zmienne IP.

Przykro mi, ale żadna sieć nie oferuje już takiej usługi - chyba, że czegoś nie wiem.

Mój wątek dotyczy sposobu włączenia do sieci, pomimo takich utrudnień oferowanych przez wszystkich operatorów mobilnych.

0
  • Servizza
  • #4 30 Wrz 2014 01:37
    xury
    Poziom 39  

Nawet jeśli uda się zestroić VPN to prędkość uploadu w sieciach mobilnych jest zazwyczaj zbyt mała by móc w miarę komfortowo używać tego do podglądu kamer przez sieć.

0
  • #5 30 Wrz 2014 02:48
    Marek31415
    Poziom 31  

Wszystko jest możliwe, ale musisz postawić komputer z odpowiednim oprogramowaniem monitoringu i skorzystać z dedykowanego "reverse proxy" . Rejestratory niestety tego nie potrafią.
    Jeżeli masz kamery IP to sprawa jest stosunkowo prosta. Zamieniasz rejestrator na komputer. Jeżeli system analogowy, to rejestrator może posłużyć jako wielowejściowy webserwer dla systemu komputerowego IP.

0
  • #6 30 Wrz 2014 07:22
    tomashar
    Poziom 6  

xury napisał:
    Nawet jeśli uda się zestroić VPN to prędkość uploadu w sieciach mobilnych jest zazwyczaj zbyt mała by móc w miarę komfortowo używać tego do podglądu kamer przez sieć.

Próbowałem takiego rozwiązania i nie zgadzam się z tym zdaniem - do podglądu była wystarczająca ( jeszcze dwa lata temu). Teraz szukam odpowiedzi na pytanie - czy to jest możliwe?

Dodano po 4 [minuty]:

Marek31415 napisał:
    Wszystko jest możliwe, ale musisz postawić komputer z odpowiednim oprogramowaniem monitoringu i skorzystać z dedykowanego "reverse proxy" . Rejestratory niestety tego nie potrafią.
    Jeżeli masz kamery IP to sprawa jest stosunkowo prosta. Zamieniasz rejestrator na komputer. Jeżeli system analogowy, to rejestrator może posłużyć jako wielowejściowy webserwer dla systemu komputerowego IP.

A czy możesz rozwinąć myśl?
    Jakie oprogramowanie? Mam różne systemy, ale mogę zacieśnić wątek do kamer analogowych, choć nie wiem jakie to ma znaczenie, bo są za rejestratorem, który działa jak ip.

0
  • #7 30 Wrz 2014 09:19
    295842
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 30 Wrz 2014 10:43
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

A jaki jest na to budżet? W niektórych przypadkach stawialiśmy na internet satelitarny.

0
  • #9 30 Wrz 2014 22:38
    maly_smok
    Poziom 21  

PlusGSM nadal oferuje publiczne adresy IP stałe jak i dynamiczne za dodatkową miesięczną opłatą, kiepsko coś kolega się pytał. Wszystko jest na stronie plus'a, wystarczy wpisać w wyszukiwaniu...na satelicie też chodzi ale tam doprosić się publicznego adresu to jakaś makabra :-). A Orange ma dla klientów biznesowych (VPN) , dla indywidualnych orange free z wykupionym vpn'em...

0
  • #10 01 Paź 2014 00:23
    Marek31415
    Poziom 31  

tomashar napisał:
    Marek31415 napisał:

A czy możesz rozwinąć myśl?
    Jakie oprogramowanie?

Oprogramowanie Selcamnet i publiczny Selcamnet Proxy lub Twój własny, oczywiście zainstalowany w miejscu z "normalnym" dostępem do Internetu.
    Oprogramowanie serwera proxy jest dołączane do pakietu monitoringu Selcamnet.
    Selcamnet inicjuje i trzyma połączenie z proxy. Klient podglądając kamery łączy się również za pośrednictwem proxy. Działa bez problemów na każdym łączu internetowym z blokowanymi portami wejściowymi.
    tomashar napisał:

Mam różne systemy, ale mogę zacieśnić wątek do kamer analogowych, choć nie wiem jakie to ma znaczenie, bo są za rejestratorem, który działa jak ip.

Dzięki temu, że rejestrator ma wbudowany webserwer, kamery analogowe dodajemy do systemu Selcamnet podobnie jak kamery IP. Rejestrator pełni wtedy rolę wielowejściowego wideoserwera dla kamer analogowych. Dysk twardy można usunąć lub zostawić, wedle życzenia. Rejestracja będzie możliwa na komputerze i/lub rejestratorze. Jest jednak jedno "ale", nie wszystkie rejestratory nadają się do tego celu (funkcja wideoserwera dla systemu komputerowego IP).
    Ja używam popularnych BCS-ów bez dysku w roli wideoserwerów kamer analogowych w systemach IP. Nie ma tańszego wideoserwera na rynku.

0
  • #11 01 Paź 2014 11:31
    tomashar
    Poziom 6  

maly_smok napisał:
    PlusGSM nadal oferuje publiczne adresy IP stałe jak i dynamiczne za dodatkową miesięczną opłatą, kiepsko coś kolega się pytał. Wszystko jest na stronie plus'a, wystarczy wpisać w wyszukiwaniu...na satelicie też chodzi ale tam doprosić się publicznego adresu to jakaś makabra :-). A Orange ma dla klientów biznesowych (VPN) , dla indywidualnych orange free z wykupionym vpn'em...

Dziekuje za takie rozwiązania - może i wystarczy wpisać, ale sprawdź, zanim wydasz opinię o kiepskim szukaniu...
    Dla wszystkich, którzy chcą tego spróbować PLUS-a, informacja - na nowych taryfach nie można dostać żadnego adresu IP.
    To dotyczy starych taryf, a już na pewno nie LTE.
    Orange - wg. infolinii - brak możliwości.

Jestem w tym samym miejscu...

Dodano po 6 [minuty]:

Miałem kilka instalacji, które uruchomiłem jeszcze dwa lata temu i wiem, że działało.
    A moje pytanie brzmi - czy to jeszcze możliwe?

1
  • #12 01 Paź 2014 12:05
    maly_smok
    Poziom 21  

Tak akurat rozwiazania w plusie mam sprawdzone.Ostatni monitoring w zeszlym tygodniu odpalalem na karcie lte w plusie ze stalym publicznym adresem ip na firme.

0
  • #13 01 Paź 2014 19:19
    tomashar
    Poziom 6  

Nie mam podstaw, żeby nie wierzyć...
    Możesz opisać jaką wziąłeś taryfę i czy coś jeszcze brałeś?

0
  • #14 02 Paź 2014 11:16
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Ciekawi mnie jaka jest różnica w cenie między GSMem a satelitą.
    Za internet (statelita) 6Mbps uploadu (20mega download) i pakiet 25 GB klient płaci 300 zł miesięcznie (1 publiczny IP), za pakiet 65GB 578 zł miesięcznie.

Nie licząc sprzętu ;)

0
  • #15 03 Paź 2014 08:35
    tomashar
    Poziom 6  

Ale o jaką różnicę chodzi?
    Bo cenowo, to nie ma porównania, a jak bawiłem się (3 lata temu) internetem satelitarnym, to wychodziły bardzo długie pingi, co dla graczy oznaczało dyskwalifikacje.
    Jak działa z monitoringiem, to nie wiem, ale pisałeś wcześniej, że coś takiego robiłeś, to może opiszesz?

0
  • #16 03 Paź 2014 12:14
    Totoya
    Poziom 17  

maly_smok - jakiego routera używałeś ?

0
  • #17 03 Paź 2014 16:57
    tomashar
    Poziom 6  

Totoya napisał:
    maly_smok - jakiego routera używałeś ?

To znaczy, że dostałeś stałe ip?

0
  • #18 03 Paź 2014 20:53
    vob_20
    Poziom 13  

a internet satelitarny np. Tooway ?

Pozdrawiam
    Łukasz

0
  • #19 05 Paź 2014 17:44
    maly_smok
    Poziom 21  

Ostatnio router shit tplink mr3220 + modem usb tplinka, spinało się na hsdpa+ trochę ponad 5Mbps upload. Stały publiczny adres IP Plus GSM ok 80zl/miesiąc(karta LTE, abonament za kartę z włącznoną usługą publicznego stałego adresu IP umowa na 12miesiecy). Na toowayu są zajebiście duże pingi, ale też chodzi, trzeba się bardzo naprosić żeby otrzymać publiczny adres IP oraz nie blokowane porty :-), przynajmniej tak miałem u jednego klienta, nie było niestety innej możliwości.

0
  • #21 17 Gru 2014 20:48
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

No-ip nie załatwia dostępu z zewnątrz więc nie rozumiem twojego postu. To tylko domena ddns.

0
  • #22 17 Gru 2014 20:52
    kriss032
    Poziom 20  

Sory źle napisałem pomyłka literowa już poprawiłem a może byś pomógł gdzie i co wpisać żeby zadziałało postępowałem wg instrukcji wyżej zamieszczonego linku poległem ma domenie jestem po rejestracji domeny i nie wiem co wpisywać dalej

0
  • #23 17 Gru 2014 22:11
    waldmor
    Poziom 13  

Najprościej uruchomić internet mobilny na routerze z uruchomionym klientem vpn (np gargoyle), a tam gdzie mamy stały stacjonarny net postawić serwer vpn (może być też na routerze).

0
  • #24 25 Gru 2014 17:15
    s6spn6
    Poziom 24  

T-MOBILE + zewnętrzny ip + zasięg LTE :) działa wyśmienicie ;) sprawdzone ;)

0
  • #25 28 Gru 2014 10:34
    zuczek1987
    Poziom 23  

czyżby T-MOBILE uruchomiło już usługę publicznego IP razem z Zasięgiem LTE.
    Jak ostatnio robiłem dla klienta to wymagali osobnego APN "DATA" na którym był publiczny IP ale za to zasięg jedynie 3G i z informacji konsultanta wynikało że w najbliższym roku nie planują uruchomić usługi Publicznego IP w zasięgu LTE. Za to na plus była dopłata tylko 15 PLN aby mięć publiczny IP i zero blokowania portów.

0
  • #26 28 Gru 2014 18:25
    JarekMk

Poziom 9  

15 miesięcznie czy jednorazowo?

Ja pcham tp-linki z portem usb, na tym dd-wrt, ustawione jako klient openvpn do vpsa, a z niego po stałym ip klient ogląda + ja mam listę do momentalnej diagnozy.

Działa jak działa - wiadomo - up w 3g nie jest szałem ale nie można narzekać. Za router + modem płaci klient, vps po mojej stronie jako usługa.

0
  • #27 30 Gru 2014 23:17
    _ZBYCH_
    Poziom 14  

Montuję Router Dovado + modem USB LTE od wybranego operatora.
    Wykupuję w profesjonalnej firmie tunel VPN ze stałym adresem IP. Do tego wykupuję klientowi wybraną domenę, żeby nie musiał pamiętać adresu IP ;-)
    Roczny koszt utrzymania tunelu VPN + stały adres IP, to około 300 zł.

Efekt: zdalny dostęp śmiga jak trzeba :-)

0
  • #28 31 Gru 2014 00:41
    Marek31415
    Poziom 31  

_ZBYCH_ napisał:
    ...Wykupuję w profesjonalnej firmie tunel VPN ze stałym adresem IP. Do tego wykupuję klientowi wybraną domenę, żeby nie musiał pamiętać adresu IP ;-)
    Roczny koszt utrzymania tunelu VPN + stały adres IP, to około 300 zł.

Efekt: zdalny dostęp śmiga jak trzeba :-)

Ładnie to wygląda, ale nie do końca. Każde połączenie VPN z uwagi na enkapsulację, kolejkowanie, szyfrowanie itd. powoduje zmniejszenie użytecznego transferu nawet 10-o krotnie. Do tego roczna, bynajmniej niemała opłata i uzależnienie działania od firm trzecich.
    Osobnym tematem jest domyślnie włączona kompresja w tunelach VPN. Przy transmisji już skompresowanego obrazu obciąża tylko urządzenia obsługujące tunel. Może im zabraknąć mocy obliczeniowej.
    Podsumowując, jest to jakieś rozwiązanie, często uzasadnione (ochrona danych, połączenie bezpieczne), ale wcale nie idealne. Dodatkowo nie zapewnia dostępu z każdego urządzenia.
    Lepiej o dostępie do monitoringu pomyśleć wcześniej i zainstalować taki system, który nie będzie potrzebował tych wszystkich rozwiązań i kombinacji. I nie ograniczy transferu jak każde połączenie tunelowe.

0
  • #29 31 Gru 2014 11:54
    _ZBYCH_
    Poziom 14  

Marek31415 napisał:
    _ZBYCH_ napisał:
    ...Wykupuję w profesjonalnej firmie tunel VPN ze stałym adresem IP...

Ładnie to wygląda, ale nie do końca. Każde połączenie VPN z uwagi na enkapsulację, kolejkowanie, szyfrowanie itd. powoduje zmniejszenie użytecznego transferu nawet 10-o krotnie. Do tego roczna, bynajmniej niemała opłata i uzależnienie działania od firm trzecich.
    Osobnym tematem jest domyślnie włączona kompresja w tunelach VPN. Przy transmisji już skompresowanego obrazu obciąża tylko urządzenia obsługujące tunel. Może im zabraknąć mocy obliczeniowej.
    Podsumowując, jest to jakieś rozwiązanie, często uzasadnione (ochrona danych, połączenie bezpieczne), ale wcale nie idealne.

Może i połączenie VPN zmniejsza transfer, ale przy połączeniu LTE i tak zostaje wystarczająco duży transfer do obsługiwania tego typu rozwiązań.

Odnośnie kosztów, to wykupienie publicznego i stałego IP u operatora (nie każdy w ogóle oferuje taką usługę...) kosztuje około 18,5 zł (brutto) miesięcznie i nie działa w LTE (tylko w 3G) - więc też nie jest to tanie, a gorsze rozwiązanie.
    Przy VPN za 25 zł miesięcznie mam stałe IP i możliwość połączenia przez szybsze połączenie w LTE (bez limitu VPN).
    Jeśli to łącze jest wykorzystywane również do innych celów (jako domowe łącze internetowe), to dodatkową korzyścią jest zwiększenie bezpieczeństwa i anonimowości przy korzystaniu z internetu.

Nie napisałem, że to rozwiązanie idealne, tanie i dla każdego - to jest rozwiązanie, które sprawdziłem i działa :-)
    Zapewne jest więcej takich rozwiązań, ale jakoś nie zauważyłem, żeby ktoś się wyrywał napisać o tym.

Marek31415 napisał:
    Dodatkowo nie zapewnia dostępu z każdego urządzenia.

A to dlaczego? Mogę się połączyć zdalnie z komputera, tabletu, czy smartphone.
    Dodatkowo przy tym rozwiązaniu (z VPN) mam zdalny dostęp do obsługi systemu alarmowego i automatyki domowej (Satel Integra + ETHM-1).

Marek31415 napisał:
    Lepiej o dostępie do monitoringu pomyśleć wcześniej i zainstalować taki system, który nie będzie potrzebował tych wszystkich rozwiązań i kombinacji. I nie ograniczy transferu jak każde połączenie tunelowe.

Widzę, że w stopce kolega reklamuje jakieś swoje rozwiązanie, to proszę napisać w kilku zdaniach, jakie możliwości zdalnego dostępu ma to rozwiązanie.

0
  • #30 31 Gru 2014 13:28
    opt
    Poziom 11  

Spadek prędkości transferu jest wynikiem dodatkowego obciążenia procesora w prostych routerkach. Nikogo nie dziwią zestawione połączenia VPN np. między oddziałami firm które przepychają i po kilka Gbit/s. Kwestia zastosowanych "pudełek".

0