Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie powermiksera z kolumnami

29 Wrz 2014 23:21 1494 13
  • Poziom 9  
    Witam.Mam gorącą prośbę o pomoc w wykonaniu połączenia powermiksera (wzmacniacza estradowego)AZUSA MIK0043 z kolumnami Dibeisi Q1240 (800W,8ohm). Mikser ma gniazda typu jack 6,3 mm ( po jednym dla każdej kolumny), a w każdej kolumnie są po 2 takie gniazda. Chciałbym wykorzystać do tego kabel głośnikowy Klotz Twinax LY215 T, oraz dwóch wtyczek jack 6,3mm mono (kątowych). Po co są aż dwa gniazda jack w każdej kolumnie? Czy jest jakaś różnica które z nich wykorzystam do połączenia. Jak powinny być polutowane kabelki we wtyczkach jack. Czy takie połączenie jest OK, czy będzie sprawiać jakieś problemy?
  • Moderator Akustyka
    hilan napisał:
    Po co są aż dwa gniazda jack w każdej kolumnie?

Żeby ułatwić podłączenie drugiej pary kolumn.
    hilan napisał:
    Czy jest jakaś różnica które z nich wykorzystam do połączenia.

Nie, nie ma. Wszystkie gniazda są ze sobą połączone równolegle w środku kolumny.
    hilan napisał:
    Jak powinny być polutowane kabelki we wtyczkach jack.

Solidnie. I tak żeby nie zamienić biegunów, czyli tip do tipa i obudowa do obudowy. Kolor izolacji nie ma większego znaczenia.
    hilan napisał:
    Czy takie połączenie jest OK, czy będzie sprawiać jakieś problemy?

Jest OK, ale ja bym użył speakonów, które są pewniejsze niż jacki. Zwłaszcza z tymi tanimi z którymi są wieczne problemy. Śniedzieją, luzują się końcówki co prowadzi do tego że zwiększa się rezystancja styków. O ile przy sygnale liniowym tylko dokucza bo przerywa, to w sygnale głośnikowym na takiej przerwie wydziela się ciepło. Reszty się możesz domyśleć.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję, że obszerne wyjaśnienia. Mam jeszcze pytanie czy istnieją speakony kątowe? Ponadto gdybym zastosował od strony głośnika właśnie speakon to i tak od strony powermiksera muszę dać jacka bo tam innego wyjścia na głośniki nie ma. Jak wtedy powinno wyglądać połączenie we wtyczce speakona?

....już znalazłem speakona kątowego ale jest on czteropinowy? Jak go podłączyć-polutować kabel głośnikowy w jego wtyczce? Dlaczego jest on czteropinowy?
  • Poziom 9  
    ...czyli mam rozumieć, że w środku spekona są jakieś oznaczenia takie jak Pan podał? oraz czy muszę coś sprawdzać w kolumnie aby takie połączenie pasowało?
  • Moderator Akustyka
    Oj widzę że google boli.
    Tak styki są opisane we wtykach. Przynajmniej w tych markowych. Zerknij na instrukcję podłączania: http://www.neutrik.com/zoolu-website/media/do...embly+Instruction+-+speakON+STX+4-pole+Series
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i poświęcony mi czas. Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie chodzi o podłączenie do opisanego powermiksera, mikrofonu bezprzewodowego Azusa LS-902. Jakie połączenie najlepiej wykorzystać. W bazie mikrofonu są dwa gniazda xlr ( po jednym dla każdego mikrofonu-kanału AiB), oraz gniazdo jack-chyba połączone, dla dla obu kanałów A+B. Natomiast w powermikserze są gniazda jack (line i insert) i gniazdo xlr (mic) dla każdego z 6 kanałów mono.
  • Poziom 35  
    Najlepiej za pomocą przewodów XLR - XLR.
  • Poziom 9  
    czy w przypadku połączenia jack-jack, to od strony bazy mikrofonu powinien być jack stereo, a od strony powermiksera jack mono? Jeżeli tak to jak polutować piny we wtyczkach jack i przede wszystkim jakiego użyć wtedy kabla ( jak doczytałem się w instrukcji ma być to kabel jednożyłowy ekranowany) - jakiego szukać.
  • Poziom 22  
    Mikrofony podłączasz albo:
    Każdy mikrofon na oddzielny kanał xlr'ami (zalecane)
    Odbiornik z powermikserem przewodem TS-TS (jack mono-jack mono)
  • Poziom 43  
    Jeśli zastosujesz połączenie:
    wojtas_177 napisał:
    Odbiornik z powermikserem przewodem TS-TS (jack mono-jack mono)

to oczywiście do wejścia LINE (nie INSERT!) jednego z kanałów powermiksera.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    ... i jeszcze jaki to kabel "jednożyłowy ekranowany" do wykonania połączenia jack mono-jack mono, między powermikserem a bazą mikrofonu bezprzewodowego. Chodzi mi o to jakie ten kabel musi mieć parametry itp. Czy to ma być kabel mikrofonowy? o jakim przekroju, średnicy itp.
  • Moderator Akustyka
    DjMapet napisał:
    to oczywiście do wejścia LINE (nie INSERT!) jednego z kanałów powermiksera

A dla czego nie? Z powodzeniem można wpiąć w insert, jednocześnie omijasz wbudowany preamp w mikserze, z tym że tracisz możliwość regulacji gain w konsolecie. Czasami takie zabiegi się stosuje. Tylko trzeba sprawdzić czy gniazdo ma na tipie wysyłkę czy powrót bo stosuje się dwa standardy.
    hilan napisał:
    Chodzi mi o to jakie ten kabel musi mieć parametry itp. Czy to ma być kabel mikrofonowy? o jakim przekroju, średnicy itp.

Kable mikrofonowe to dwie żyły w ekranie. Ale z powodzeniem można go też użyć. Średnica czy przekrój ma tu pomijalne znaczenie, bardziej jest to wygoda montażu niż kwestia wpływu na dźwięk. Standardowy kabel ma średnicę 6mm, dobrze pasuje do wtyków jack. Znowu do wtyków RCA stosuje się kable o mniejszej średnicy bo tak są zbudowane wtyki.

Pamiętaj że jeżeli podłączysz odbiornik wyjściem jack to otrzymasz na nim zmiksowany sygnał z dwóch mikrofonów.
    Najsensowniejsze jest podłączenie na dwa kanały kablami XLR, z tym że jeżeli używasz w mikserze phantom to w tanich systemach bezprzewodowych istnieje ryzyko uszkodzenia wyjścia.