Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Vaillant ecoTEC plus 186 - zewnętrzne sterowanie pompą obiegowa CWU

30 Wrz 2014 11:12 5775 9
  • Poziom 9  
    Witam,

1) Złącze X41 ma wejście "Zdalne sterowanie pompą cyrkulacyjną" czy ktoś podpowie jak to działa? Mam kontaktron w drzwiach łazienki i chciałbym np. na 5 minut załączy pompę obiegową po ich otwarciu.

2) Czy ktoś ma opis złącza krańcowego X40 albo podpowie zasadę działania tych sekcji ze zdjęcia po prawej (od góry biała, żółta, czarna, turkusowa) ?
    Piec Vaillant ecoTEC plus 186 - zewnętrzne sterowanie pompą obiegowa CWU

3) Mam troszkę przeskalowane kolektory (dolna wężownica) i w jeden dzień nagrzewają wodę do 80 stopni. Górna wężownica bojlera jest podpięta do tego pieca. Zastanawiam się czy istnieje możliwość aby załączyć pompy obiegowe by dolna wężownica odebrała ciepło i pościła na kaloryfery - chłodne wieczory?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Ta karta z boku to moduł wielofunkcyjny VR40. Może realizować kilka funkcji, również sterowanie pompą cyrkulacyjną. Instrukcję modułu znajdziesz pod nazwą ii_vr40 u wujka google.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    kofec napisał:

1) Złącze X41 ma wejście "Zdalne sterowanie pompą cyrkulacyjną" czy ktoś podpowie jak to działa? Mam kontaktron w drzwiach łazienki i chciałbym np. na 5 minut załączy pompę obiegową po ich otwarciu.

Złącze X41 jest na górze płyty głównej, tam gdzie wpięta jest bordowa kostka, do której masz podpięty czujnik temperatury zewnętrznej. Jak najbardziej można sterować pompą cyrkulacyjną CWU, przez to złącze: FB i O można podłączyć styk zwierny przekaźnika lub nawet włącznika dzwonkowego i wtedy włącza się pompa cyrkulacyjna na 5 minut.
    Dobrą opcją jest zastosowanie włącznika dzwonkowego np. obok umywalki w łazience lub łazienkach :idea:

Sama pompa jest u ciebie prawdopodobnie wpięta pod moduł dodatkowy VR40 pod żółty lub biały zacisk, a pod drugi z nich prawdopodobnie jest podpięta pompa CO za sprzęgłem.

Moduł VR40 może służyć do różnych funkcji: sterowania pompą cyrkulacji CWU, sterowania zewnętrzną pompą CO, sterowanie zewnętrznym zaworem elektromagnetycznym gazu, sterowaniem klapą spalinową, sterowaniem odciągiem oparów, sterownie pompą ładującą zasobnik, sygnalizowanie usterek.
    Do tego służą te różne kostki odpowiednio podpięte i odpowiednio zaprogramowane w kodach diagnostycznych d.27 i d.28 kotła.

kofec napisał:

3) Mam troszkę przeskalowane kolektory (dolna wężownica) i w jeden dzień nagrzewają wodę do 80 stopni. Górna wężownica bojlera jest podpięta do tego pieca. Zastanawiam się czy istnieje możliwość aby załączyć pompy obiegowe by dolna wężownica odebrała ciepło i pościła na kaloryfery - chłodne wieczory?

Jeśli masz zasobnik bezpośrednio podpięty pod kocioł to nic z tego. W środku kotła jest zawór przełączający, który wymusza obieg albo przez kocioł+zasobnik albo kocioł+centralne, nie da się "przepompować ciepła" z zasobnika do CO.
  • Poziom 10  
    Witam, podepnę się pod temat. Czy posiada ktoś pinout złącza X40? Chciałbym zastosować zewnętrzny przekaźnik co sterowania pompą CWU zamiast modułu VR40.
  • Poziom 32  
    A jaką w ogóle pompą do CWU chcesz sterować: pompą cyrkulacji CWU czy pompą ładującą zasobnik CWU?
  • Poziom 10  
    Pompa do cyrkulacji CWU sterowana przez calormatic 470 na zewnętrznym przekaźniku.
  • Poziom 32  
    Niestety przeszukałem wszystkie swoje materiały i nie znalazłem rozpiski przyłącza X40.
    Rozumiem że nie masz modułu dodatkowego VR40 i chcesz to inaczej rozwiązać? a masz podpięte do tego np. VR61 moduł mieszacza - bo tam też jest wyjście do sterowania pompą cyrkulacji CWU?
  • Poziom 10  
    Szkoda. Dokładnie taki był plan żeby zastąpić moduł VR40, który wygląda na płytkę z dwoma przekaźnikami. Chciałem zasilić potencjałami sterującymi cewkę przekaźnika i tak załączać pompę. Niestety nie posiadam żadnych innych modułów dodatkowych. W takim razie spróbuję zmierzyć napięcia na tych pinach. Chyba, że ktoś posiada takowy moduł i mógłby "przedzwonić" te piny?
  • Poziom 32  
    Przedzwonienie też będzie trudne, ponieważ jeszcze za działanie przekaźników w VR40 odpowiada poprawne "zaprogramowanie" w kodach diagnostycznych d.27 i d.28 odpowiedniej funkcji.
    Z drugiej strony możesz sobie podłączyć pompkę cyrkulacji do "programowalnego gniazdka" - takiego sterownika czasowego - najlepiej elektronicznego jak np. Auraton 100. One pozwalają na większą ilość załączeń i wyłączeń w ciągu doby (8 przedziałów czasowych) niż Vaillantowski CM470, gdzie masz tylko 3 przedziały czasowe na każdy dzień.
  • Poziom 10  
    Myślę, że wystarczyłoby ustawić d.27 oraz d.28 na ten sam parametr i wtedy badać piny. Po szybkich pomiarach złącza X40 wiem, że:

Pin 6 od lewej strony to GND
    1-6 - napięcie stale rośnie od 0 do 300 mV, dalej nie mierzyłem, nie chce nic upalić
    2-6 - 22,75 V
    3-6 - tj 1-6 - napięcie stale rośnie od 0 V
    4-6 - 22,75 V
    5-6 - 21 V

Pomiary wykonane na ustawieniu d.27=1, d.28=1 oraz ramy czasowe cyrkulacji takie, że podczas pomiarów cyrkulacja działać nie powinna.

Prawdopodobnie skończy się za zewnętrznym programatorze tak jak piszesz, chyba że ktoś ma pomysł jak się dobrać do potencjału sterującego.