Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór - przeróbka z 12VDC na 230VAC - czy możliwa?

Daniel_GSM 30 Wrz 2014 14:38 1188 8
  • #1 30 Wrz 2014 14:38
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Witam,

Posiadam elektrozawór samochodowy gdzie cewka jest na napięcie stałe 12V.

Pytanie:

Kupiłem cewkę o identycznych wymiarach na 230V AC - dlaczego po założeniu w miejsce tej 12V DC elektrozawór się otwiera, ale brzęczy?

Czy to dlatego, że trzpień elektrozaworu jest inaczej zbudowany?
    Czy to możliwe, że materiały są inaczej dobrane ze względu na to, że cewka 12VDC wytwarza inne pole magnetyczne niż ta na 230VAC?

Proszę o odpowiedź.

Dziękuję

0 8
  • #2 30 Wrz 2014 14:45
    lesławek
    Poziom 31  

Tak właśnie dlatego w elektrozaworze na prąd przemienny w rdzeniu jest zwora. Nie jest to kwestia samego napięcia tylko tego, że on był na 12V napięcia stałego a ty go zasilasz prądem przemiennym.

0
  • #3 30 Wrz 2014 14:54
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

lesławek napisał:
    Tak właśnie dlatego w elektrozaworze na prąd przemienny w rdzeniu jest zwora. Nie jest to kwestia samego napięcia tylko tego, że on był na 12V napięcia stałego a ty go zasilasz prądem przemiennym.

W którym rdzeniu? W cewce czy w trzpieniu?
    Nie ma możliwości przerobić cewkę tak aby to funkcjonowało?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie.
    Otóż oryginalnie ten elektrozawór to nic innego jak rozdzielacz gazu na 4 cylindry do samochodu osobowego.
    Pytanie:
    Cewki są na 12V - dlaczego więc jeśli podam na nie 12V to cewka bardzo się nagrzewa a po czasie obudowa cewki się topi?
    Dlaczego tak jest?

0
  • #4 30 Wrz 2014 16:05
    lesławek
    Poziom 31  

W trzpieniu jest miedziana zwora, raczej tego nie przerobisz, bo poza tym rdzeń na prąd przemienny jest zbudowany z blach ze stali krzemowej. Co do pytania dlaczego się grzeje to może po załączeniu nie ma pełnego obwodu magnetycznego tzn. przyciągany element nie dotyka rdzenia i z tego wynikają duże starty, albo jest przystosowany do pracy impulsowej a nie ciągłej.

0
  • #5 30 Wrz 2014 20:24
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

lesławek napisał:
    .... albo jest przystosowany do pracy impulsowej a nie ciągłej.

Raczej tak ponieważ gaz jest wtryskiwany impulsowo w zależności od obrotów silnika.
    Ale przecież te impulsy są bardzo szybkie - zbliżone do pracy ciągłej.
    Rezystancja cewki to 3 ohm

0
  • #6 01 Paź 2014 07:55
    bestboy21
    Poziom 39  

Daniel_GSM napisał:
    lesławek napisał:
    .... albo jest przystosowany do pracy impulsowej a nie ciągłej.

Raczej tak ponieważ gaz jest wtryskiwany impulsowo w zależności od obrotów silnika.
    Ale przecież te impulsy są bardzo szybkie - zbliżone do pracy ciągłej.
    Rezystancja cewki to 3 ohm

Impulsy są bardzo _krótkie_ wtrysk to pojedyncze ms i następny nastąpi dopiero po cyklu pracy 4-5 kolejnych cylindrów... więc to zdecydowanie NIE JEST praca ciągła.

0
  • #7 01 Paź 2014 08:36
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Czyli tak:

Nie jestem w stanie zamontować tam cewki na napięcie przemienne
    Nie mogę oryginalnych cewek zasilać stale ponieważ przystosowane są do innej pracy.

Czyli co mi pozostaje?
    Cewka na 12V lub 24V DC przystosowana do pracy ciągłej.

I pewnie nic innego nie wymyśle?

0
  • #8 01 Paź 2014 11:33
    bestboy21
    Poziom 39  

Daniel_GSM napisał:
    Czyli tak:

Nie mogę oryginalnych cewek zasilać stale ponieważ przystosowane są do innej pracy.

Czyli co mi pozostaje?
    Cewka na 12V lub 24V DC przystosowana do pracy ciągłej.

I pewnie nic innego nie wymyśle?

Zawsze można zrobić 1-5W przetwornicę 12>230 ale to jak włamywanie się do namiotu łomem :lol:, zawór nie musi mieć 50Hz , więc nawet jakiś flyback sklejony na kolanie powinien sobie działać .

Cytat:

Jak to się ma do tematu ????
    Z niego wynika że chcesz przerobić z 12 stałego na 230 zmiennego, więc w końcu jak to jest ?

0
  • #9 01 Paź 2014 19:38
    kybernetes
    Poziom 39  

Skoro jest to zawór z recyklingu i nie chce pracować w tej konfiguracji to nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby tam zastosować inny zawór, przystosowany do posiadanych napięć. Szukaj np. w firmach z akcesoriami chłodniczymi albo spróbuj z zaworem LPG - te będą chyba najtańsze.

0