Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala VERSA i moduły monitoringu

leowrobel 30 Wrz 2014 18:02 852 6
  • #1 30 Wrz 2014 18:02
    leowrobel
    Poziom 9  

Uprzejmie proszę o potwierdzenie lub poprawienie mnie:
    Czy "dołożenie" do centrali satel versa modułu GPRS-T2 oraz modułu głosowego INT-VG pozwoli mi na:
    - otrzymywanie smsa (takiego samego) na kilka różnych telefonów w przypadku wzbudzenia alarmu z informacją jaki element załączył alarm (np. czujka PIR w garażu czy też czujka dymu na poddaszu)?
    - wybranie przez moduł kilku numerów tel. wcześniej zdefiniowanych i po odebraniu przez użytkownika, odsłuchaniu wcześniej zdefiniowanego komunikatu głosowego typu: alarm - czujka garaż? Czy dodzwanianie się do użytkownika może być realizowane do skutku (do chwili odebrania tel. czy tez można to ustawić swobodnie, jest jakies maksimum czasu wdzwaniania)?
    - z klawiatury telefonu komórkowego będę mógł sterować praca centrali w zakresie uzbrajania/rozbrajania całego alarmu ale i poszczególnych jego składowych (np. czujka w garażu).
    - w jakim zakresie będę mógł dzięki tym modułom sprawdzić za pomocą komórki z androidem stan całego alarmu (tylko podstawowe dane w stylu napięcie, poziom sygnału) czy tez inne elementy systemu?

Czy jest jakieś ewentualnie inne (tańsze?) rozwiązanie (tylko satel) moich wymagań Koledzy znają i mogą podpowiedzieć?

Paweł

0 6
  • Deimic Smart Home
  • #2 30 Wrz 2014 19:40
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Witam,

leowrobel napisał:
    GPRS-T2 oraz modułu głosowego INT-VG

Moduły razem nie współpracują. Skąd bierzesz takie informacje?

leowrobel napisał:
    otrzymywanie smsa (takiego samego) na kilka różnych telefonów w przypadku wzbudzenia alarmu z informacją jaki element załączył alarm (np. czujka PIR w garażu czy też czujka dymu na poddaszu)?

Nie. Takie rzeczy tylko GPRS-T1. W GPRS-T2 możesz otrzymać tyle treści SMS'ów ile masz wejść w module (i wyjść w centrali).

leowrobel napisał:
    odsłuchaniu wcześniej zdefiniowanego komunikatu głosowego

GPRS-T2 nie przenosi komunikatów głosowych. Tylko seria LT-1, LT-2, GSM-4, GSM-5 od Satela.

leowrobel napisał:
    z klawiatury telefonu komórkowego będę mógł sterować praca centrali w zakresie uzbrajania/rozbrajania całego alarmu ale i poszczególnych jego składowych (np. czujka w garażu).

Nie możliwe.
    Jedynie możesz wysłać jednego SMS do GPRS-T2 i uruchomić z góry ustaloną funkcję (czyli np. zał/wył całość). Ewentualnie lepiej dopłacić astronomiczną kwotę 35zł. brutto i mieć GPRS-T4 (wtedy masz w tym module 4 wyjścia). Swoją drogą, dlaczego ludzie wciąż kupują GPRS-T2?
    leowrobel napisał:
    w jakim zakresie będę mógł dzięki tym modułom sprawdzić za pomocą komórki z androidem stan całego alarmu (tylko podstawowe dane w stylu napięcie, poziom sygnału) czy tez inne elementy systemu?

Na telefon będziesz mógł dostawać info o zasięgu samego modułu, jego napięcie zasilające i jak się postarasz to info, czy system czuwa czy nie. Ta informacja będzie zawarta w SMS testowym. Będzie jednoznaczna, ale niezbyt wygodna w odczytywaniu (nie będzie napisu o czuwaniu, tylko rozróżnienie pomiędzy "i" a "I").
    Na więcej nie masz co liczyć.

Tańszego nic nie ma. Jedynie zabawki. Jako alternatywę możesz zastosować GPRS-T1. Wtedy masz szczegółowe powiadomienie (czujka garaż, czujka kuchnia, zał. czuwania itd.), ale brak możliwości sterowania.
    Jeśli zostajesz przy GPRS-T2 (a raczej T-4, jak kupisz T-2 to szkoda gadać), to masz ogólną informację (Alarm dom), ale masz możliwość wysterowania zdalnego. Tematów było wiele.

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 30 Wrz 2014 20:32
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

dariusz.bembenek napisał:
    Wtedy masz szczegółowe powiadomienie (czujka garaż, czujka kuchnia, zał. czuwania itd.)

Niby tak, ale chcąc mieć nazwę wyzwolonego wejścia musimy zastosować format transmisji 4/2. Może nam wtedy braknąć sms w module (max. 32 szt.) bo przecież Versa obsługuje max. 30 linii.
    Dlatego moim zdaniem do monitoringu GPRS-T1 jak najbardziej, ale format transmisji CID (wszystkie kody). Wtedy mamy jednego sms-a (np: Włamanie) i numer czujki oraz strefy, np: Włamanie 001/01 - linia nr 1 należąca do strefy 1; Włamanie 005/02 - linia nr 5 należąca do strefy 2.

Pozdrawiam.

0
  • #4 30 Wrz 2014 20:41
    dariusz.bembenek

Zawsze wychodzę z założenia, że jak ktoś kupuje Versę, to nie obciąży jej taką ilością czujek (30). W tym przypadku oznacza to, ze dom jest duży. A jak duży dom to i chęć pokombinowania, więc zostaje Integra. Jasne, że tylko 4/2 pozwoli uzyskać dokładną treść SMS'a. Na tym etapie to raczej nie powinno być dla autora aż tak istotne.

Jeśli autor jeszcze nie dokonał zakupu, to warto też rozważyć następujące opcje (wszystkie droższe od pierwotnej):
    - Integra WRL (wtedy masz szczegółowe powiadomienie SMS (64) i zdalne sterowanie po SMS (40))
    - Integra zwykła + GPRS-T1 (powiadomienie 32 treści, format 4/2) + ETHM-1 (sterowanie)
    - Integra Plus + GPRS-T1 (jak wyżej) + ETHM-1 Plus (sterowania i wysyłanie maili w momencie alarmu (free)).

To ważne, bo jeśli kolego leowrobel jesteś majsterkowiczem i lubisz gadżety, to Versa szybko może Cię znudzić.

0
  • #5 01 Paź 2014 14:22
    leowrobel
    Poziom 9  

dariusz.bembenek napisał:
    To ważne, bo jeśli kolego leowrobel jesteś majsterkowiczem i lubisz gadżety, to Versa szybko może Cię znudzić.

Fakt lubię. Niestety możliwości finansowe jak zwykle mnie blokują...
    Wracając do tematu mam trochę mętlik. Byłem w firmie asd w łodzi i według nich centrala versa 10+gprs-t4+syntezer mowy sm-2 zrealizuje moje ( bardziej okrojone niż w poprzednim przypadku) zamierzenia, czyli:
    1. w przypadku aktywacji alarmu otrzymam smsa (nawet na kilka różnych numerów telefonów) o załączeniu alarmu,
    2. w przypadku aktywacji alarmu będzie dzwonił do mnie telefon (mogę podać jeszcze inne n-ry) i po odebraniu usłyszę nagrany wcześniej komunikat na sm-2,
    3. za pomocą sms-a będę miał możliwość załączenia/wyłączenia alarmu,
    4. będę miał możliwość sprawdzenia, czy alarm jest w stanie czuwania czy tez nie...

Nie mijają się z prawdą?

0
  • #6 01 Paź 2014 14:36
    dariusz.bembenek

leowrobel napisał:
    asd w łodzi i według nich centrala versa 10+gprs-t4+syntezer mowy sm-2 zrealizuje

Nie do końca. Nie komentuję kompetencji Twojego dostawcy. Wychodzę z założenia, że z pośpiechu popełnili błąd. Seria modułów GPRS Satel nie przenosi dźwięku. Już to pisałem. Uwierz komu chcesz, ale gwarantuję Ci, że SM-2 Ci się w tej konfiguracji nie przyda.

Ad.1 Tak - sms'a otrzymasz.
    Ad.2. Moduł zadzwoni, ALE nie przekaże komunikatu głosowego z SM-2. Będzie cisza w słuchawce.
    Ad.3. Tak
    Ad.4. Tak, z tym, że tak jak napisałem wczoraj. Nie będzie to informacja "Twój system czuwa", ale informacja w stylu: "Z7i" lub "Z7I". To pierwsze oznacza OFF, drugie oznacza ON (czuwanie systemu).

0
  • #7 01 Paź 2014 15:31
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Do Autora: nie zapominaj, że Versa ma na płycie tylko 2 wyjścia OC! Co w Twoim przypadku oznacza monitorowanie dwóch stanów systemu (tylko!). Jeden stan to czuwanie (czy załączone, czy nie), a drugi to alarm (czy wyje, czy nie), a gdzie reszta? Zrobisz jak zechcesz, ale po raz n-ty już piszę na tym forum, weź GPRS-T1! Nawet kosztem zdalnego włączania czuwania.

Pozdrawiam.

0