Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka Electrolux EDI 97170 W - błąd E 20,E 60

30 Sep 2014 21:44 6213 9
  • Level 11  
    Witam.
    Może zacznę od samego początku w ramach większej jasności tematu -
    Jakis czas temu podczas suszenia ubrań w suszarce (marka,model jak w temacie) sprzęt nagle przestał działać.Awaria wyglądała tak jakby do suszarki w ogóle nie dochodził prąd,dlatego od razu pomyślałem,że być może albo przepalił sie jakiś bezpiecznik albo przewód.Jednak po przybyciu mechanika okazało sie,iż uszkodzeniu uległ moduł sterowania i że niestety jego wymiana nie będzie opłacalna.
    Mimo wszystko zleciłem wymianę,ponieważ no cóż..na pewno lepiej jest wydać 800 zł niż kolejne 2500 zł na nowy sprzęt,jednak naprawa nie poprawiła sytuacji na tyle by suszarka stała sie funkcjonalna jak przed awarią.Fakt,wyświetlacz,kontrolki oraz podświetlenie bębna działają normalnie czyli jakaś reakcja jest,ale za każdym razem po włączeniu zasilania na ekranie pojawia się błąd E20 wraz z trzema krótkimi sygnałami akustycznymi,oraz zapaloną diodą "wymiennik ciepła".Dodam,że na niektórych programach po zamknięciu drzwi dodatkowo wyświetla się błąd E 60.
    Serwisant na chwilę obecną nie jest w stanie stwierdzić w czym tkwi problem i jedyne co mógł zaproponować to naprawdę suszarki w warsztacie.
    I w tym miejscu chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów orientuje się co mogą oznaczać w/w błędy i czy jest sens dalszej naprawy tego urządzenia?Bo jeśli miałoby się okazać,że uszkodzony jest drugi moduł (wykonujący) lub inna droga część,wolałbym już dać sobie z tym wszystkim spokój.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź..
  • Level 1  
    Może masz coś z dopływem prądu do silnika lub ten 2 moduł jak wymieniłeś być może ten drugi moduł mógł się przepalić lub uszkodzić jak ten pierwszy np. spalić jak było spięcie czy coś.
  • Level 11  
    Wprawdzie w ogóle się na tym nie znam,ale prawdę mówiąc również wydaje mi się,że uszkodzeniu mógł ulec ten drugi moduł tzw. wykonujący.Ciekawe tylko ile on kosztuje i czy znowu nie będzie to kolejne 800 zł :(
  • Moderator of Home appliances
    Tomek945 wrote:
    że uszkodzeniu mógł ulec ten drugi moduł tzw. wykonujący.
    Mało prawdopodobne, jaki kod ma moduł który został wymieniony? Był konfigurowany?
  • Level 11  
    W którym miejscu mogę znaleźć ten kod?Odnośnie konfiguracji-z tego co sobie przypominam serwisant wgrywał do niego jakiś program,bo zaraz po tym gdy tylko go otrzymał z elektroluxa zadzwonił do mnie abym jeszcze raz dokładnie podał numer seryjny suszarki,w celu wgrania odpowiedniego programu.
    W ogóle wczoraj na stronie Electroluxa udało mi sie znaleźć kody błędów,które oznaczają : E 20 - problem z wypompowaniem wody (ktorej w mojej suszarce juz nie ma),natomiast E 60 wg producenta może sie pojawić gdy suszenie zostanie przerwane i ponownie uruchomione na innym programie.Zalecenie-odczekać 30 min na ostygnięcie systemu i uruchomić ponownie.Jakoś te wszystkie błędy mają się nijak do faktycznego stanu suszarki,bo ani nie jest przegrzana,ani nie ma w niej wody:(
    Tomek945 wrote:
    W którym miejscu mogę znaleźć ten kod?
    Na opakowaniu części zamiennej. Wejdź w tryb testowy i odczytaj dokładnie kody błędu jakie zapamiętała.
  • Level 11  
    iskrownik wrote:
    Na opakowaniu części zamiennej.

Ponieważ na opakowaniu jest kilka różnych numerów,załączam jego zdjęcie bo nie wiem o który dokładnie chodzi.
    Natomiast odnośnie błędów jakie suszarka wyświetla (zarówno w trybie użytkownika oraz serwisowym),pokazane jest to na filmie,który właśnie przed chwilą wrzuciłem na YT.
    http://youtu.be/hB_tpEW33_0
    Moduł jest prawidłowy, ale nie wiadomo czy został prawidłowo zaprogramowany, ponieważ
    Tomek945 wrote:
    zadzwonił do mnie abym jeszcze raz dokładnie podał numer seryjny suszarki,w celu wgrania odpowiedniego programu
    a do programowania potrzebny jest numer pnc. Wersji Twojej suszarki wyszło z fabryki ponad czterdzieści. Zawołaj serwisanta jeszcze raz z laptopem niech wpisze firmware jeszcze raz.
    E22 odłączona pompa opróżniająca wymiennik ciepła.
    E65 awaria wentylatora obiegowego.
  • Level 11  
    iskrownik wrote:
    do programowania potrzebny jest numer pnc.

Rzeczywiście,teraz jak sobie przypomnę serwisant prosił mnie jednak o podanie numeru PNC a nie jak napisałem we wcześniejszym poście - numeru seryjnego,za co przepraszam.
    Jednak mimo wszystko nie uważam,żeby uszkodzeniu uległa pompa i wentylator w dodatku w tym samym czasie,cudów nie ma,zwłaszcza,że suszarka do momentu awarii modułu pracowała idealnie.Zatem błędy,które teraz sa przez nią wyświetlane być może faktycznie są błędne i mają związek tylko i wyłącznie z softem.W poniedziałek skontaktuję się z serwisem i z pewnością poruszę ten temat.
  • Level 11  
    Sprawę udało sie zakończyć pozytywnie.
    Przyczyna takiego zachowania suszarki było zwarcie masy w urządzeniu grzewczym(cokolwiek to znaczy) i automatyczne odciecie do niego energii w celu ochrony modułu przed ponownym spaleniem.Ponieważ suszarka jakby "nie widziała " grzałki,nie mogła ruszyć z żadnym programem sygnalizując błąd na wyswietlaczu.
    No cóż,kolejne złotówki się posypały,ale tym razem ją ujarzmić:)