Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa głębinowa - Zabezpieczenie czasowe pompy głębinowej

adrian18 01 Paź 2014 10:55 2763 11
  • #1 01 Paź 2014 10:55
    adrian18
    Poziom 11  

Witam.....niedawno miałem nie miłe zdarzenie otóż pompa głębinowa o mocy 0,9kw chodziła przez 3 miesiace prawie non stop.Wyłącznik ciśnieniowy nie wyłączył pompy a rodzice nie zorientowali się ,bowiem woda była a tylko brakowało 0.5 atm do wyłączenia ciśnieniowo .Poszło uszczelnienie w pompie i część ciśnienia szła w dół.Zabezpieczenie przeciążeniowe też nie zadziałało bo pompa lużno sobie pracowała.Wyobrażacie sobie zużycie prądu masakra. Mam pytanie bo nie umiem znależć, najlepszym rozwiązaniem dla mnie jest zabezpieczenie czasowe bowiem pompa nabija hydrofor w 1-2 min i się wyłancza ciśnieniowo, gdyby był taki wyłącznik czasowy ustawiony na 20-30 min to ta czasówka wyłaczyła by pompe i sprawa była by załatwiona ..poprostu awaria i STOP.. Jakby ktoś miał takie rozwiązanie to suuper albo doradził jak to rozwiązać, coś mi przychodzi do głowy ale dobrze posłuchać rad.

0 11
  • #2 01 Paź 2014 11:32
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 01 Paź 2014 12:59
    tomix
    Poziom 16  

Programator czasowy sprawy nie załatwi, a umożliwi jedynie załączanie się pompy w określonym przedziale czasowym.
    Miałem ten sam problem co autor tyle, że z pompą hydroforową nawierzchniową. Nie była w stanie dobić ciśnienia do 3 barów i cały dzień chodziła. Oczywiście pompa do regeneracji. Profilaktycznie zastosowałem u siebie F&F PCR-513 / PCR-515, który załącza się po 3 min odcinając stycznik od zasilania.

http://www.fif.com.pl/produkt/36/537

0
  • #4 01 Paź 2014 14:44
    Miniax
    Poziom 30  

Zwykły przekaźnik czasowy wyzwalany zboczem wystarczy.

Wtedy będzie działać na zasadzie: gdy pojawi się sygnał do załączenia pompy przekaźnik się załączy i będzie działał tak długo aż sygnał zniknie lub minie określony nastawiony czas wtedy także przekaźnik wyłączy i nie załączy ponownie dopóki sygnał sterujący nie zostanie zresetowany.

Np coś takiego:
    http://www.tme.eu/pl/details/87.01.0.240.0000/przekazniki-czasowe-mechaniczne/finder/

0
  • #5 01 Paź 2014 14:55
    tomix
    Poziom 16  

Miniax, porównaj cenę przekaźnika z Twojej propozycji, a przekaźnika czasowego z F&F :)

0
  • #7 01 Paź 2014 15:58
    BILGO
    Poziom 38  

adrian18 napisał:
    Poszło uszczelnienie w pompie i część ciśnienia szła w dół

Znajdź przyczynę uszkodzenia uszczelnienia. To jest ważniejsze niż zakładanie czasówki... chodź czasówka nie zaszkodzi i możesz ją zastosować.

Według mnie w instalacji pompy brakuje zabezpieczenia przed sucho biegiem pompy...

Kolejne ważne zabezpieczenie pompy a nawet ważniejsze niż zabezpieczenie przed sucho biegiem pompy jest kontrola poziomu wody w studni i w razie zbyt niskiego poziomu wody wyłączenie pompy.

U mnie była taka sytuacja że PG pracowała 3 dni non stop.. okazało się że chwilowo brakło chwilowo wody i zatarło uszczelnienie w pompie... Założenie pływaka rozwiązało ten problem.

0
  • #8 02 Paź 2014 09:24
    adrian18
    Poziom 11  

Witam...co do zabezpieczenia to Tomix ma dużo tańsze.Bilgo... ja mam pompe głebinową w studni - uszczelnienie jest ważne ale jak widzisz pompa w studni ma to do siebie że się nie zagrzeje bo ilość wody sukcesywnie ją schładza i może tak sobie chodzić i pół roku jak dobry silnik przy obciązeniu 1kw to nikt nie chce ogladać rachunku.Wcześniej chciałem zrobić czasówke samemu a tu się okazuje że są gotowce.Muszę jeszcze zerknąć jak to podłączyć do układu bo zerknołem tak na szybko.Jakbyś Tomix podał przykład jak u ciebie to super-szelton podał wyżej w pdf ogólnie ale wolałbym na czymś się wzorować.

0
  • #9 02 Paź 2014 09:36
    tomix
    Poziom 16  

Podłączenie jest bardzo proste. Do przekaźnika podłączasz L (3) ze sterowania stycznikiem i N (1) na stałe. Do zacisku 11 również podłączasz N, które w przypadku wewnętrznego przekaźnika NO podaje N dalej na zacisk 10 i prosto na stycznik załączając go.
    W przypadku przekroczenia zadanego czasu pracy wbudowany przekaźnik zamknie się (przewodzą styki 11 - 12), obwód zostanie przerwany, stycznik rozłączony i silnik wyłączony do czasu resetu zasilania :)

0
  • #10 02 Paź 2014 18:06
    BILGO
    Poziom 38  

adrian18 napisał:
    Bilgo... ja mam pompe głebinową w studni - uszczelnienie jest ważne ale jak widzisz pompa w studni ma to do siebie że się nie zagrzeje bo ilość wody sukcesywnie ją schładza i może tak sobie chodzić i pół roku jak dobry silnik przy obciązeniu 1kw to nikt nie chce ogladać rachunku

Tu nie chodzi o przegrzanie silnika... bo to jest nie możliwe praktycznie.

Mi chodzi o przyczynę takiej pracy pompy... a mianowicie zbyt niski poziom wody spowodował zatarcie uszczelnienia pompy przez co pompa nie mogła wytworzyć odpowiednio wysokiego ciśnienia aby zadziałał wyłącznik ciśnieniowy...
    Jeśli nie chcesz pływaka to możesz założyć wyłącznik ciśnieniowy na wylocie pompy przed hydroforem... takie zabezpieczenie przed sucho biegiem pompy.
    Np http://epompa.pl/Zabezpieczenie-przed-suchobiegiem-Hydroguard;s,karta,id,P02299

Czasówka to nie jest dobre rozwiązanie bo jeśli ktoś przez dłuższy czas będzie chciał pobierać wodę to czasówka uniemożliwi to ;)

2
  • #11 03 Paź 2014 08:49
    adrian18
    Poziom 11  

No powiem BILGO fajna sprawa.Ale czasówke zrobię bo po tym zdarzeniu dmucham na zimne. Mogę ustawić pompe na 2 godz ale przynajmniej nie będzie chodzić 3 miesiące a ja nie zawsze mogę to doglądać.

0
  • #12 27 Gru 2014 12:15
    vardana
    Poziom 9  

Dorzucę swoje trzy grosze (a nawet siedem).

1. Pompa głębinowa nie ma uszczelnienia (czyżby chodziło zawór zwrotny?)
    2. Ma je silnik, ale wlot wody do pompy jest nad poziomem uszczelnienia silnika, wiec uszczelnienie silnika nigdy nie będzie pracować w wynurzeniu na skutek rozbioru wody przez pompę.
    3. Jedne pompy nawierzchniowe mają uszczelnienie po stronie ssącej, inne po tłocznej. Jeśli mają po tłocznej to nie ma to wpływu na dobicie górnego ciśnienia (bo jak kapie to i tak dobije, a jak się leje że piwnice zalewa, to inna sprawa).
    4. Jak ma uszczelnienie po stronie ssącej, to nie widać przecieku (bo jest podciśnienie, wsysa powietrze, a woda się nie wylewa) i wtedy na skutek zapowietrzenia nie może dobić górnego ciśnienia, bo tłoczy "napowietrzoną wodę" i pracuje częsciowo jak kompresor powietrza.

5. Pompy głębinowe zwłaszcza chińskie często się rozpadają i dlatego nie dobijają górnego ciśnienia (wirniki obrywają się na wale, wszystko plastik...)
    6. Jeśli ktoś ma zbiornik bez przepony (zbiorniki starego typu, 150l i większe, nie mają w środku "balona",) to gdy czasówka wyłączy pompę ucieknie wam powietrze do instalacji. I tak za każdym razem... Więc trzeba najpierw rozwazyć, co się ma.

7. Zabezpiecznie przed suchobiegiem (lub tzw. FluidControl) - jeśli nie ma przepływu przez rurę - wyłacza zasilanie. Co to daje: jak pompa padła, nie dobija ciśnienia, nie ma akurat rozbioru wody, więc woda w rurach "stoi", pompa "mieli" wodę, to wtedy wyłączy pompę. A jak ktoś pobierze wodę, to mimo awarii pompy (że nie dobija), i tak uruchomi automatycznie pompę (wystarczy ruch wody w rurze).

Dlatego jest rozwiązaniem najbardziej "automatycznym". Tani kosztuje ok. 70 zł. A do tego działa szybciej (w ok. 10 sekund po ustaniu przepływu wody) niż jakikolwiek wyłącznik czasowy). Wpina go się szeregowo w rurę na pompą i szerego między presostatem (wyłącznikiem ciśnieniowym) a gniazdkiem zasilającym.

Przepraszam, że tak ogólnie, ale za dużo spraw poruszono w temacie :)

Pozdrawiam.

Ps. 8. Silnik głębinowy też potrafi się zagrzać, jak pracuje długi czas a nie opływa go świeża zimna woda, bo pompa nie tłoczy wody, tylko stoi ciągle w tej samej. Zwłaszcza jak nie ma nad nim duzego lustra wody, tylko pracuje "pod powierzchnią" i ma mały bufor cieplny.

0
  Szukaj w 5mln produktów