Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tensometr - pomiar temperatury

30 Kwi 2005 22:26 3167 7
  • Poziom 10  
    Szukam wszelkich informacji na temat wykorzystania tensometru do pomiaru temperatury. Zamierzam wykorzystać go do pomiaru ciepłej i zimnej strony ogniwa Peltiera, które badam w swojej pracy dyplomowej.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

michal(malpa)sedziowie.neostrada.pl
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Hm, chyba czegoś tu nie rozumiem. Tensometrem chcesz mierzyć temperaturę?? W/g tego co wiem to tensometrem można zmierzyć siłę nacisku lub wielkość odkształcenia elementu mechanicznego.
    Twój problem można rozwiązać bardzo szybko w następujący sposób. Kupujesz układ LM35, podłączasz do miernika uniwersalnego na zakresie mV, uzyskany wynik dzielisz przez 10 i masz prosty pomiar temperatury (dla zakresu od zera C wzwyż).

www.jaglarz.com
    Marek Jaglarz
  • Poziom 39  
    Ale po co się bawić?
    Tak jak mówi jaglarz. Układy LM35 są produkowane w dwóch (co najmniej o tylu wiem) odmianach. Jedna mierzy od 0 stopni celsjusza, a druga też temperatury ujemne.
    Można oczywiście wykorzystać tensometr... nakleić go na jakiś materiał o dużej rozszerzalności cieplnej i mierzyć siłę rozciągającą (lub ściskającą) tensomer. Ale wynik będzie obarczony pewnie sporym błędem, i nie obejdzie sie bez skalowania...
  • Poziom 10  
    W takim razie przyjrze sie bliżej temu układowi LM35.

Dzięki za pomoc.
  • Poziom 37  
    Ligers napisał:
    No według mnie jest to chyba możliwe. Znalazłem kilka informacji o tym w internecie, które dodaje w załączniku.

A gdzie Ty w tym załączniku masz napisane o pomiarze temperatury ?

Tensometr służy zupełnie do czego innego, zresztą w tym załączniku jest wyraźnie opisane.

Ale że jest to dział dla początkujących, więc Ci wyjasnię,że kompensacja temperatury tensometru za pomocą dodatkowego rezystora ma na celu uniezależnienie od wpływu zmian temperatury na cały zestaw tensometrów- a co za tym idzie wpływu temperatury na pomiar .
  • Poziom 32  
    teoretycznie ciała rozszerzają się jak są cieplejsze - pewnie o to chodziło z tym pomysłem z tensometrem.... mozesz tez zastosowac termistor + maly ukladzik i calkiem dokladny pomiar wychodzi :-)
  • Poziom 10  
    Zgadza się, to zjawisko chciałem wykorzystać, ale zaproponowana koncepcja użycia LM35 jest o wiele wygodniejsza.