Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona sieci Lan przed burzą

18 Mar 2003 13:39 13335 44
  • Poziom 11  
    Czy ktoś mógłby mi wskazać miejsce w interencie gdzie znajduje się schemat układu zabezpieczającego porty w switach i sieciówkach (opartego np. o diody Zenera). Dziękuję i wszystkich pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Zgadza się zakup oryginalnych Protectnetów wacha się około 50zł za sztukę ale za to mam 100% pewność ze takie urządzenie zadziała a takie zamoróbki często są wadliwe. Chociaż jak burze w odległości poniżej 1km to możesz sobie pomarzyć że co kolwiek Ci pomorze chyba ze powyciągasz wszystkie kabelki z kompów i switchów:):):) życzę miłego biegania :):):) sezon burzowy jeszcze przed nami:):):)
  • Poziom 16  
    Niestety niezgadzam się z czester_czester gdyż istnieją systemy ochrony od uderzenia bazpośredniego i pośredniego. Jeżeli jest ktoś tym zinteresowany to niech napisz swoją opinie o tym.
  • Poziom 29  
    jakubie krawczyk:
    zabezpieczenie sieci lan przed bezpośrednim uderzeniem pioruna będzie kosztowało więcej niz sama siec - nawet jesli jest na sprzecoe cisco i kablach lucenta
    poza tym jak pan sobie wyobraza bezpośrednie uderzenie pioruna w lan?
    (zrobiony zgodnie z zasadami a nie ciągany po dzzewach)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Niestety ale z wami się niezgodzę gdyż istnieje prawie w 100% ochrona od bezpośredniego udeżenia, jak i pośredniego (obok lini). W energetyce są stosowane w tym celu odgromniki. Jest to mniej więcej przewód połączone między linią a ziemią. Takie przewody różnią się od zwykłych przewodów gdyż zawierają małą przerwę. Ta przerwa stanowi duży opór dla zwykłego prądu, ale dla pioruna to tak jakby jej nie było. Zamiast tej praerwy można zastosować płytkę warystorową. Rezystancja tych płytek maleje wraz ze wzrostem napięcia. I to powino pomóc.

Do stasiekm. Moja sieć była rościągnięta po dachu bloku bo to była najkrótsza droga. Sieciówkę (koncentryk) podłożyliśmy z kolegami pod blachę która znajdowała się na krawiędzi dachu. Gdy administracja zdjeła wszystkie anteny z dachu powstało zagrożenie udeżenia pioruna. Niestety musieliśmy rozmątować sięć gryż kable zabezpieczające naszą sieć szpeciły blok ( tak uzażała administracja ).

Niejestem w stanie powiedzieś ile takie odgromniki mogą kosztować, gdyż znalazłem je na wysypisku i świetnie spełniały swoją rolę.
  • Poziom 29  
    jakubie:!!!
    to o czym chciałes napisac to zapewne iskierniki stosowane niegdys na na pięciu srednim, czesto spotykane jeczsze w liniach trakakcjnych pkp
    w tej chwili standardem sa na liniach napowietrznych odgromniki warystorowe teoretycznie ograniczające przepiecia do 5kV (dopuszczalne do 6,5 kV)
    kolejny stopień ochrony to odgromniki gazowane w przyłączu /złączu kablowym
    ostatni standardowy to warystory odraniczające do ok 1,5 kV [np dehn guar 275 - ok250PLN]
    dla odbiorników szczególnie wrażliwych stosuje sie jeszcze jeden stopień ochrony (zwykle warystory dla ograniczenia przepięc poniżej 1 kV)
    ochrona lini sygnałowyvh to zypełnie inna specyfika, szczególnie w szybkich sieciach- dla odtworzenia czegoś podobnego do prostokąta potrzeba min jego pierwszych 7 harmonicznych - ile wynosi siódma harmoniczna dla transmisji 100Mb/s???
  • Poziom 16  
    W moim wypadku on zadziałał przy przepięciu ok 50kV. A pozatym w linie średniego napięcia stosowane są także do przesyłania wiadomość o zakresie 40 - 400 kHz. Więc uważam że powinien zadziałać z innymi sieciami.
  • Poziom 29  
    czy praeczytałes swój post jakubie?
    jesli nie to polecam

uśmiejesz sie setnie :DDD
  • Poziom 16  
    O co ci wogóle chodzi :?:
  • Poziom 26  
    Jakub Krawczyk :arrow:
    Czy porównując sieć energetyczną z LAN nie zauważasz różnicy ? :)
    Ze strony TEORETYCZNEJ mógłbyś LAN wykonać na kablach o średnicy żył 20cm, warystory jak szafy i wtedy by przetrzymała nawet więcej. Jednak pytanie dotyczy sytuacji praktycznej.

Walka z takim żywiołem jest z reguły przegrana ( przy bezpośrednim trafieniu ), można jednak łagodzić skutki stosując odpowiednie urządzenia. Energia wyładowania jest ogromna i byle drucikiem i warystorkiem nie zmusimy przeogromnej iskry do ominięcia naszych urządzeń.
  • Poziom 16  
    Jak dobrze pamiętam to piorun porusza się najktutszą drogą do potencjału równemu 0. Więc jak udeży w linię to będzie się poruszał do ziemi a nie do użądzeń znajdujących się w sieci.
  • Poziom 26  
    Teoretycznie tak, praktycznie nie - prąd rozpływa się we wszystkich kierunkach oczywiście w innych proporcjach. A to dlatego że uziemienie NIGDY nie jest idealne a tylko mieści się w dopuszczalnych granicach - do ... om.
  • Poziom 42  
    :arrow: Jakub drogą o najmniejszym oporze czy przez osprzęt sieciowy, bo jest bliżej ziemi/uziemienia.
  • Poziom 16  
    Tak ale prąd jest to stosunek napięcia do prądu. Wiec można zastosować np przez wyrównanie potencjałów. Wtedy napięcie będzie zbliżone do zera. Jeżeli napięcie 0 to prąd też 0.
  • Poziom 26  
    Jakub Krawczyk :arrow:
    Przemyśl sytuację jeszcze raz, na spokojnie, od początku. Jakby było tak jak piszesz to nie byłoby popalonych urzadzeń po burzy.
  • Poziom 16  
    Moje użądzenie nie jeden raz wytrzymało po moim sposobie. Uważam że jest to możliwe na innych użądzeniach.
  • Poziom 29  
    swiadczy to jedynie o twoim niezwykłem szcześciu
    czy wiesz jaki hest spadek napięcia na 5m gruty miedzianego fi 6 przy udzerzeniu pioruna?
    (dla udaru 10/350)
    ok 80 kV!!!!
    o zaindikowanym polu nie wspomne
    co do twojego posta to napisałes iz twój układ dziaał przy napięciu 50 kV!!!!!
    owszen kiedys wykorzystywano sieci WN i NN do tarnsmisji ale pasmo jekied podałes 40kHz-400kHz jest o ponad trzy rzedy wielkosci mniejsze od pasma sieci 100BaseT
  • Poziom 26  
    Oczywiście problem już dawno został rozwiązany: http://www.batm.pl/en/products/stc-neu/dls.htm
    nazywa się to :Transient Line Protector - Cat. 5
    kupiłem to urządzenie w EB Engineering (www.ebe.pl) w Warszawie bo mamy sieć osiedlową .. hłe hłe .. napowietrzną. Działa od ok. 2 lat bez problemów.
    Peter.
  • Poziom 26  
    PPK :arrow:
    Nie chcę być złośliwy, ale działa bo jeszcze nie przywaliło z nieba w kabel.
  • Poziom 12  
    chłopaki uwazam ,że jeżeli piorun miałby bezpośrednio uderzyc w kabel, to oby was nie było w tym momencie przy kompie!!!!!bo martwic w tym przypadku nie powinnyśmy się o sieć, tylko o zdrowie!!!!!bo siec i komp napewno ulegnie zniszczeniu ,choćby nie wiem co.
  • Poziom 29  
    ppk:
    podaj oprzed jakimi przepięciami zabezpiecza twój ukąłdzik zapewne nie przd 100kA w szczycie ;)
  • Poziom 20  
    Pan Jakub Krawczyk ma rację odgromniki działają prawie na 100 %, kosztują "niewiele" od 50 zł najgorsze modele (nie polecam) do 450 zł (dla profesjonalistów). Miałem przypadek, że piorek trafił w serwer sieci LAN i wszystkim wyjarało sieciówe, pł. gł., procki, itp. Oprócz jednego gościa (dla przestrogi kupił sobie odgromnik za 150 zł.), i to go uratowało, i już mu się kasa zwróciła.
  • Poziom 19  
    to gdzie ten serwer stal na dachu?
    nie ma kontaktu to i sie nic nie stanie fizycznie odlaczam i jestem spokojny zreszta burza to nie jest znowu u nas codziennie i jak sie odlacze na 2godz raz na kiedys to sie nic nie stanie
    zreszta prosty przyklad spojrz na jakikolwiek reulamin sieci zakladanych przez firmy jest tam przewaznie punkt ze w czasie burzy konieczne jest odlaczenie fizyczne od kompa to chyba o czyms swiadczy i nie sadze ze byloby to tylko chec oszczedzenia paru zlotych na zabezpiecznia ale senes ich stosowania osobiscie nie wierze w ich skutecznosc widzialem co taki piorunek zrobil w stacji transformatorowej i nawet nie mysle co zrobilby z kompem i osprzetem
  • Poziom 12  
    stasiekm napisał:
    ..., szczególnie w szybkich sieciach- dla odtworzenia czegoś podobnego do prostokąta potrzeba min jego pierwszych 7 harmonicznych - ile wynosi siódma harmoniczna dla transmisji 100Mb/s???

Jeśli dobrze pamietam to prostokąt ma nieparzyste harmoniczen czyli
    7-ma harmoniczna prostokątu o f=100MHz to bedzie jakieś 13x100Mhz]
    czyli 1.3Ghz Ale co z tego?

Deo$eg :sm2:
  • Poziom 29  
    jaka jest pojemność odgromnika gazowego czy warystora?
    ???????
    i co spowoduje włączenie tak duzej pojemnosci do lini transmisyjnej??
  • Poziom 21  
    Mam takie trochę inne pytanko. Mam w domu switcha i w razie burzy co odłączać-tylko switcha z prądu czy wypinać Rj-tki z portów?

Moderowany przez jankolo:

Temat zamknąłem z powodu wgaśnięcia dyskusji trzy lata temu