Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piecyk na drewno, problem z ciągiem

phanick 01 Oct 2014 19:05 1080 8
    phanick
    Level 28  
    Od kilku lat palę w piecyku na drewno (popularnej kozie). Piecyk został podłączony do jednego z nieużywanych kanałów wentylacyjnych w kominie (stary ceglany komin, przekrój kwadratowy) i nigdy nie było problemów z ciągiem.

Poniżej przedstawiam schemat mojej instalacji:

Niedawno zaczął się sezon grzewczy więc chciałem znów zacząć palić. Ciąg był słaby ale problemem były zalegające bryły sadzy w miejscu A (co zresztą często się zdarzało) i po wyczyszczeniu problem ustąpił. Postanowiłem przepalić dość mocno (rzadko tak palę). Niestety po kilku godzinach zacząłem wyczuwać zapach dymu w domu, a następnego dnia gdy chciałem zapalić, ciąg był zerowy.

Przez przypadek odkryłem,że kanał ten był także wyprowadzony w drugim pokoju na wyższym piętrze (na szczęście był zatkany jakąś szmatą i dym nigdy się nie ulatniał)

Niestety obecnie ciągu na dole nie ma, natomiast na górze jest bardzo dobry.

To zdjęcie z miejsca B:
    Piecyk na drewno, problem z ciągiem ,

To zdjęcie z miejsca C:

Wydaje mi się że pomiędzy jest jakaś dziwna blokada. Nie mam pojęcia co to jest, czy to jakiś kawał skostniałej sadzy - kreozotu, czy po prostu jest jakieś obejście komina w tym miejscu. Niestety nie da się tego przepchać, widzieliście kiedyś coś takiego?
    JuVehajt
    Level 12  
    Czym to próbowałeś przepychać?
    phanick
    Level 28  
    Wrzucałem tam kilkanaście razy metalowa kulę kominiarską o wadze 2 kg (z wysokości 40 centymetrów, bo mniej więcej tyle jest ta blokada nad górnym otworem wentylacyjnym). Próbowałem też prętem zbrojeniowym.
    JuVehajt
    Level 12  
    Miałem podobny problem, zespawałem ze sobą trzy stalowe kulki, waga około 10kg. Do tego dospawany łańcuch po czym wszedłem na dach puściłem kulki w dół, przeszły gładko poźniej wyciągnąłem posprzątałem i pozamiatane :) Rozumiem, że znak "?" to ten zator?
    phanick
    Level 28  
    Tak, dokładnie, to ten zator. Mógłbym tak zrobić jednak nie wiem czy to faktycznie zator, bo jest podejrzanie płaski i twardy. Obok tego kanału idą z lewej i prawej strony jeszcze dwa inne i one ciągną się do samego dołu mieszkania więc jeżeli w tym felernym jest jakiś zakręt, to nie mógłby być na lewo lub prawo, ewentualnie tylko w przód albo w tył.
    JuVehajt
    Level 12  
    Zadam głupie pytanie ale może to tylko kanał wentylacyjny? Wtedy ewentualny zakręt nie robiłby ogromnej różnicy.
    phanick
    Level 28  
    Tak, oryginalnie to był kanał wentylacyjny, bo nawet w kominie jest wyprowadzone tylko na boki, a nie do góry, ale chciałem się spytać osób które już trochę w życiu widziały, czy kanały wentylacyjne robiło się kiedyś z takimi zakrętami?
  • Helpful post
    JuVehajt
    Level 12  
    Tego akurat nie wiem, nie jestem wiekowym człowiekiem :) Może ktoś jeszcze Ci odpowie a jak nie to najlepiej będzie zadzwonić do znajomego kominiarza albo budowlańca i ktoś na pewno będzie coś wiedział.
    Także przykro mi ale ja już więcej Ci nie pomogę :)

Dodano po 5 [minuty]:

Ale z tego co udało mi się wyczytać i zobaczyć na zdjęciach kanały wentylacyjne mogą mieć "zakręty" być poziome a później znowu pionowe.
    phanick
    Level 28  
    Kanał został przetkany. Nie było w nim obejścia.
    Niestety została wykonana ostateczna metoda - w płycie na szczycie komina została wywiercona dziura, następnie włożona została długa rura którą przepchano komin.
    Zawarte w środku sadze smoliste miały tak twardą konsystencje że dopiero po kilkudziesięciokrotnym uderzeniu młotem w rurę całość spadła na dół.