Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik termiczny - uruchomienie

02 Paź 2014 08:42 2022 5
  • Poziom 38  
    Witam, mam problem z jednym projektem, a dokładnie muszę dołożyć do jednego urządzenia wyłącznik termiczny. Po prostu ma to być zabezpieczenie termiczne przetwornicy. Układ ma być zmontowany z LM741 lub LM358 plus termistor NTC oraz dodatkowe elementy. Wszystko działa ale nie do końca tak jakbym chciał czyli w chwili jak zmniejszy się rezystancja na NTC to wyłącznik zadziała i na wyjściu pojawia się stan niski. Czy jest możliwość aby pojawiał się stan wysoki? Dodam że układ ma być bardzo małych elementów dlatego wszystko będzie w SMD i nie mam zbytnio możliwości dołożenia jakiegoś układu odwracającego sygnał. Dodam też że termistor PTC też odpada bo ciężko go dostać. Na wyjściu tego układu ma się pojawiać stan niski w chwili zadziałania układu.
  • Poziom 29  
    Nie prościej użyć gotowego miniaturowego termostatu bimetalicznego? Dostępne są wersje ze stykami NO i NC, a przy okazji odpada problem kalibracji.

• Poziom 38  
    O tym nie wiedziałem ale chwilę poczytałem i to chyba nie zbyt dobry pomysł bo różnica temp. zał. i wył. jest ok. 20 stopni, a to zbyt wiele.
  • Poziom 22  
    Wystarczy zamienić miejscami termistor z potencjometrem. Po za tym ten sam układ można zrobić z histerezą na 2 tranzystorach.

• Poziom 38  
    Dzięki za odpowiedź sprawdzę i dam znać.
  • Poziom 38  
    rekinisko napisał:
    Wystarczy zamienić miejscami termistor z potencjometrem.

Wítam tak jak kolega napisał wystarczyło zamienić te dwa elementy. Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję.