Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie odbiornika radiofonicznego lampowego

02 Paź 2014 08:57 1740 21
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Elektronik_2002 napisał:
    Kupiłem klawesy

Jakie "klawesy"?
    Może idzie o odbiornik "Klawesyn"?

Elektronik_2002 napisał:
    I chcę go przestroić tylko nie tymi kojwerterami!

To nie będzie trudne - żadne "kojwentery" nie istnieją.
  • Poziom 12  
    Przestraja się głowicę lampową identycznie jak tranzystorową, zmiejszyć pojemności równoległe do kondensatora strojeniowego a te są wewnątrz metalowej obudowy głowicy.Niezbędny będzie schemat dowolnego polskiego odbiornika lampowego
  • Poziom 36  
    Widać, że tego nie robiłeś, przestrojenie Polskiej głowicy strojonej przesuwanymi rdzeniami jest prawie niemożliwe a już na pewno otrzymanie pełnego pokrycia górnego zakresu i dobrej czułości, jest kilka, nie do końca udanych, opisów np. na trioda pl.
  • Poziom 23  
    Witam.
    Powiadasz, że masz 12 lat i nikt z piszących nie zareagował !!!
    To ja jak zwykle muszę to zrobić, ponieważ mam syna w twoim wieku.
    W odbiorniku lampowym panują napięcia, które mogą CIĘ ZABIĆ , a jak nie, to bardzo negatywnie wpłynąć na twój organiz, jeśli dotkniesz nie tam gdzie 'trzeba' !!!
    W takim odbiorniku występują napięcia stałe o wartościach przekraczających 250-350 volt !!! To już nie są przelewki, zapomnisz się i po tobie !!!
    Proszę przestrajaj tranzystorowce, bo martwię się o twoje bezpieczeństwo !!!
  • Poziom 12  
    Zbyt pochopny osąd.Wszystko co człowiek zrobił jest do przerobienia.A nawiasem mówiąc na tym zagadnieniu " zęby zjadłem".Posiadam praktykę w naprawach sprzętu RTV sięgającą lat 60-tych ub wieku.Jeśli mówię ,że jest to do zrobienia to znaczy,ze jest.Trochę się trzeba napracować i uważać aby nie zepsuć.Jeszcze trzy lata temu przestrajałem,niemiecki antyk "Bethowen"
    W najprostczym przypadku jak się usunie jeden lub dwa zwoje z cewki wzmacniacza w.cz i heterodyny a następnie dostroi pojemnościami i rdzeniami cewek to zakres 88 - 108 można osiagnąć a jak się postarac to nawet cały.Bardzo pomocny jest generator sygnałowy bo inaczej trudno się zorientować na jakiej częstotliwości heterodyna pracuje.Wiem, że dla kogoś kto nie ma wielkiej praktyki może to być sprawa trudna.

A co do przestrajania rdzeni to się mylisz.Są mocowane do listwy połączeniem gwintowanym ,który można w pewnym zakresie wkręcać i wykręcać
  • Poziom 23  
    Elektronik_2002 napisał:
    Naprawiał radioodbiorniki lampowe i telewizory chodziłdo szkły elektronicznej przez 7 lat TO DUŻO!.

To DUŻO i nie 'dużo' !!!
    Szkoła to nie wszystko, PRAKTYKA jest niedoceniana, ale ma większy wpływ na nasze bezpieczeństwo !!!
    Sam nie raz byłem 'popieszczony' i może cud, że żyję, ale odkąd zostałem ojcem zmienił się mój punkt widzenia.
    Dbaj o swoje zdrowie , bo jest 'jednorazowe' !
    Podpatrz dziadka jak się zabiera za naprawę, bo to doba nauka!
    Pracujemy 'jedną ręką', bo to minimalizuje skutki porażenia (gdy do niego dojdzie)!!!
    Zawsze odłączmy wtyczkę, zanim coś zmieniamy w układzie i dodatkowo rozładowujemy kondensatory w zasilaczu!!!
    Pozdrawiam i życzę dalszego tak mocnego zafascynowania elektroniką ;)
    Pozdrawiam.
  • Admin grupy audio
    7 lat w szkole elektronicznej to dużo. Technika były 5 letnie, zaś studia zawsze 3 + 2. Jeśli chodził 7 lat to znaczy że dwa razy nie zdał. I tyle.

Przestrojenie głowicy strojonej wariometrami to nie jest taka prosta sprawa. W większości typów głowic prawie niemożliwe, a już na pewno nie możliwe bez posiadania odpowiednich przyrządów kontrolno-pomiarowych oraz odpowiedniej wiedzy.

Elektronik_2002 napisał:
    am wiedzę itp tylko proszę wytłumacię, jakie kondesatory muszę mieć??

Wbrew temu co piszesz - nie masz wiedzy. Jakbyś miał wiedzę, to byś nie pytał o to które kondensatory wymienić i na jakie.
    To, że przestroiłeś coś tam na podstawie gotowych opisów nie oznacza że masz wiedzę.

Proponuję najpierw poznać i zrozumieć zasadę działania głowicy, a potem brać się za przestrajanie. Robota na podstawie opisów typu "wymienić X na Y" to jest "małpowanie", a nie wiedza.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Elektronik_2002 napisał:
    A mógłby mi ktoś wytłumaczyć to mam 12 lat przestriałem tranzystorowe i zawsze mi się to udawało za pierwszym razem... mam wiedzę itp tylko proszę wytłumacię, jakie kondesatory muszę mieć??

Zapoznaj się z wątkiem na triodzie który przywołał powyżej kolega cirrostrato.
    Moja sugestia - odpuść sobie.
  • Poziom 32  
    Posłuchaj się kolegów którzy odradzają przestrojenie - jako młody elektronik wykonaj konwerter - ideałem byłby konwerter przestrajany współbieżnie z radiem ale bez większej ingerencji mechanicznej czy elektrycznej w samo radio - to radio jest warte by doprowadzić je do stanu idealnego bez żadnych poważnych modyfikacji - to właśnie będzie jego zaleta ze nie jest przestrojone.
  • Poziom 32  
    Ujmę to delikatnie - szkoda tego radia bo Accuphase T1000 to ono nigdy nie będzie a wartość kolekcjonerska radia jest tym wyższa im bliższe jest ono stanu fabrycznego (czyli większość modyfikacji wykluczona a naprawy dokonane z użyciem elementów fabrycznych i z epoki) - za 10 - 20 lat zrozumiesz o czym piszemy.

• Poziom 30  
    Przy takim zabytku lepiej założyć konwerter przed wejściem antenowym bez ingerencji w układ radia. Włożyć w obudowę i zasilić z zasilacza sieciowego 9-12V. Szkoda takiego cacka na eksperymenty.
  • Admin grupy audio
    Elektronik_2002 napisał:
    A podaćie schemat konwertera na tranzystorach ?

A mało schematów się po sieci pałęta?
    Wystarczy tylko odrobina dobrych chęci. Kolego, to że masz 12 lat nie zwalnia Cię od tego by samodzielnie myśleć i szukać rozwiązań. Nikt tu nie będzie wokół Ciebie skakał bo Ty masz 12 lat.

Jeszcze trochę, a wątek poleci do kosza.