Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pralka, electrolux EWF 14470 W

Mali42 02 Oct 2014 10:40 6216 21
Bosch
 • #1
  Mali42
  Level 8  
  Witam,
  Pojawił się znaczny hałas w pralce Electrolux EWF 14470w . Podejrzewam łożyska bębna. Chcę sam rozebrać, i wymienić. Proszę o pomoc w podaniu symboli łożysk i wymiarów uszczelniacza, chcę mieć części wcześniej przed rozpoczęciem demontażu. Wiem, że należy rozpoławiać zbiornik. Czy jest tam jakieś uszczelnienie? Bardzo proszę o pomoc i ewentualne wskazówki dotyczące demontażu. Może ktoś posiada katalog, schemat części do tej pralki?
 • Bosch
 • #2
  falo22
  Level 25  
  Swego czasu taką rozbierałem i wymieniałem łożyska , nie pamiętam już jakie wymiary były i nie będę pisał żeby cię w błąd nie wprowadzić aczkolwiek łożyska i simering jest ogólnie dostępny.
 • Bosch
 • #3
  gamoń
  Level 15  
  Na 99,9% :

  Łożyska 6206z i 6207z
  zimerimg 40.2x72x10x13,5 orginał
  40.2x72x11x13,5 zamiennik , ( takie wystepują w ewf 1455 , bardzo zbliżony model , )
  ale chyba najpewniej ją rozebrać , odczytac łozyska i zimering i oczywiście podać na forum :D
 • #4
  Mali42
  Level 8  
  Tak pierwsze to łożysko 6206z, do reszty jeszcze nie doszedłem. Jeżeli ktoś posiada na 100% pewność w rozmiarze to proszę o pomoc. Będę mógł wcześniej zamówić części i ją uruchomić.
 • #5
  Mali42
  Level 8  
  Wielkie dzięki dla "Gamoń" za info. Części zgodne z opisem,
  Łożyska 6206z i 6207z
  zimerimg 40.2x72x10x13,5 orginał
  40.2x72x11x13,5 zamiennik. Kupiłem części i złożyłem.
  Pralka pracuje, pełny sukces. Dziękuję za pomoc.
 • #6
  arula2
  Level 9  
  Witam
  Mam ten sam problem, co Mali42. Czy bęben w tej pralce jest rozbieralny, czy trzeba go w jakiś sposób rozciąć? Jak zabrać się do naprawy krok po kroku w tym modelu, aby wymienić łożysko i simering? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
 • #7
  Mali42
  Level 8  
  Nie musisz rozcinać bębna, wszystko się rozkręca.Koledzy poprawnie wytypowali łożyska i symering. jest trochę pracy i bałaganu, gdyż praktycznie całą pralkę musisz rozebrać. moja po dokupieniu części wystartowała i do dzisiaj pracuje.
 • #8
  arula2
  Level 9  
  To dobrze, że "tylko" rozkręcanie. Mali42, Czy dałbyś radę opisać krok po kroku, jak rozebrać pralkę i jak wymienić łożysko?
 • #9
  Mali42
  Level 8  
  Jeżeli posiadasz smykałkę mechanika na pewno sobie poradzisz. Ja robiłem to wszystko na intuicję. Spróbuję sobie przypomnieć kolejność, ewentualnie elementy które należy demontować. Zdejmujemy tylną osłonę pralki (odkręcenie śrubek), pasek i koło pasowe wirnika. Górną pokrywę (tu należy uważać na panel sterowania) Pod szufladą proszku znajdują się wkręty i panel dodatkowo montowany jest na wcisk (chyba zaczepy z prawej i lewej strony). Demontaż przedniej pokrywy. Najpierw demontujemy drzwiczki, zamek elekromagnetyczny, filtr. Jeżeli do tej chwili wszystko się udało przechodzimy do zdjęcia obciążników znajdujących się na bębnie pralki. zdjęcie kabli z silnika, węży gumowych połączonych z bębnem. Kolejny etap to zdjęcie zbiornika ze szkieletu pralki. powinna być zawieszona na dwóch amortyzatorach i dwóch sprężynach. Do tego przydałaby się pomoc drugiej osoby do trzymania bębna. Wyciskamy spinkę mocująca amortyzator i kolejno wyciągamy sprężynę. jeżeli wszystko zrobiliśmy wcześniej dokładnie bęben powinniśmy już móc wyjąć. Demontujemy silnik z bębna by nam nie przeszkadzał. I zabieramy się do rozkręcania bębna. Ostrożnie w środku połówek bębna znajduje się uszczelka. Jeżeli już rozpołowiłeś bęben zabieraj się do demontażu uszczelniaczy i łożysk. wszystko powinno wychodzić do środka bębna. Pierwszy uszczelniacz, łożysko większe i mniejsze. Łożyska 6206z i 6207z simering 40.2x72x10x13,5 lub 40.2x72x11x13,5 zamiennik. Jeżeli etap demontażu się udał to po oczyszczeniu podzespołów montujemy wszystko w kolejności odwrotnej do demontażu.
  Dla ułatwienia zrób sobie zdjęcia na każdym etapie demontażu, na pewno ułatwi to proces składania. To co przedstawiłem może nie jest w 100% szczegółowe, ale według mnie powinno cos pomóc. Daj znać czy udało się usunąć usterkę.
  Powodzenia.
 • #10
  arula2
  Level 9  
  Bardzo Ci dziękuję Mali42. Po weekendzie wezmę się za pralkę i zdam relację.
 • #11
  arula2
  Level 9  
  Mali42 wrote:
  Zdejmujemy tylną osłonę pralki (odkręcenie śrubek), pasek i koło pasowe wirnika.
  Jak odkręcić śrubę koła pasowego? Koła nie ma czym zblokować przy jednej osobie, a śruba bardzo mocno trzyma - zbyt duża siła na śrubę bez ustabilizowania koła powoduje, że cały element bębna wychyla się w daną stronę. Czy śruba koła pasowego odkręca/zakręca się w normalny sposób - odkręcanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara?
 • #12
  gamoń
  Level 15  
  Mali42 wrote:
  Czy śruba koła pasowego odkręca/zakręca się w normalny sposób - odkręcanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara?

  Tak , zdemontuj ten zbiornik razem z kołem a następnie nałóż klucz oczkowy lub tzw. gedore i uderz energicznie młotkiem ( śruba może być wkręcona na klej i dlatego tak ciężko idzie ).
 • #13
  arula2
  Level 9  
  Śrubę koła pasowego odkręciłem uderzając młotkiem w klucz - puściło.

  Żeby zdjąć przednią pokrywę pralki konieczne jest demontowanie drzwiczek? Jak
  zdjąć uszczelkę od drzwiczek? Na dole widać, że uszczelka jest zaciśnięta plastikową opaską, która zaciska się w podobny sposób, jak budowlane paski zaciskowe - ząbkowany pasek.

  Już mam: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921002.html
  zsunąłem opaskę, jak radzili i zeszła

  Dodano po 4 [godziny] 38 [minuty]:

  Jestem na etapie rozkręcenia połówek obudowy bębna - frontowa połówka zdjęta, został bęben w tylnej części obudowy. Jak teraz oddzielić drugą część obudowy od bębna i co dalej? Utknąłem na tym etapie.

  Po wyjęciu bębna z łożysk na pierwszy rzut oka zero rdzy na trzpieniu i na zewnętrznej stronie łożysk. Nawet smar jest. Zapewne ruda siedzi gdzieś głębiej między łożyskami. Pierwsza myśl "to nie łożyska" tak głośno szumiały, ale to niemożliwe. Zobaczymy po ich wymontowaniu.

  Zewnętrzne łożysko od strony koła pasowego jak nowe. Mimo wszystko wymienię je na nowo zamówione, bo to już 6 lat przepracowało.

  W którą stronę "wybić" łożysko, które jest razem z simmeringiem? Logika podpowiada mi do wewnątrz, jednak wolę się upewnić. Biję przez drewniany trzonek, ale nie chce drgnąć, a boję się, żeby obudowa bębna gdzieś nie pękła. Załączam foto 03, gdzie zaznaczyłem łożysko.
 • #14
  arula2
  Level 9  
  Wszystkie łożyska wyciągnięte. Simmering z wewnętrznym łożyskiem siedział na tyle mocno, że trzeba było użyć większej siły do jego wybicia. Większe łożysko jest skorodowane tylko od strony simmeringu, z drugiej strony bez śladów rdzy, dlatego woda nie poszła dalej, do mniejszego łożyska, które wygląda jak nowe.

  Na zdjęciu widać, że oryginalne, wewnętrzne łożysko przy simmeringu ma inne oznaczenie, niż podane przez Was w tym wątku 6206Z (w sklepie, w którym zamówiłem ma symbol 6206ZZ). Możecie zweryfikować, czy to jest to samo?
 • #15
  TONI_2003
  Moderator
  arula2 wrote:
  (w sklepie, w którym zamówiłem ma symbol 6206ZZ). Możecie zweryfikować, czy to jest to samo?

  Zamiast pytać wystarczy logika (zobacz oryginał i zamiennik dokładnie), a różnica da Ci odpowiedź (co znaczy jedno Z lub ZZ) od i wszystko szanowny kolego... :D
 • #16
  arula2
  Level 9  
  TONI_2003 wrote:
  arula2 wrote:
  (w sklepie, w którym zamówiłem ma symbol 6206ZZ). Możecie zweryfikować, czy to jest to samo?

  Zamiast pytać wystarczy logika (zobacz oryginał i zamiennik dokładnie), a różnica da Ci odpowiedź (co znaczy jedno Z lub ZZ) od i wszystko szanowny kolego... :D


  Dzięki za informację, ale ja pytałem o weryfikację symbolu ze zdjęcia 04 (symbol na łożysku BB1-.....), który jest zupełnie inny, niż podawany tu na forum.

  p.s. oryginalnie stalowe gniazdo, w którym są łożyska (nie wiem jak fachowo się je nazywa) jest nasmarowane. Powinienem je całkowicie oczyścić ze smaru i przed założeniem nowych łożysk ponownie przesmarować, czy zamontować je "na sucho"? Jak mocować simmering? Wbijać za pośrednictwem czegoś miękkiego, przez drewno? Skoro to "uszczelka", to zapewne jest delikatna.
 • #17
  peter falk
  Home appliances specialist
  arula2 wrote:
  czy zamontować je "na sucho"

  Lepiej przesmarować delikatnie.
  arula2 wrote:
  Jak mocować simmering? Wbijać za pośrednictwem czegoś miękkiego, przez drewno?

  Kładziesz na uszczelniacz stare łożysko 06 i po nim pukasz młotkiem. Jeśli ciężko będzie włazić simmerig, to można psiknąć czymś tam - wiadomo czym ;) .
  Wbijając świeże łozyska też posługuj się starymi.
 • #18
  arula2
  Level 9  
  Uwaga - w tym modelu pralki są różne łożyska. Dziś przyszły do mnie łożyska konsultowane ze sklepem, jak i tu na forum, a okazuje się, że łożysko od strony koła pasowego to 6205ZZ,a nie 6207ZZ. Simmering i łożysko 6206ZZ jest takie samo, jak przytaczane tu na forum.
 • #19
  falo22
  Level 25  
  Jak nie ma opisu na łożysku to istnieje jeszcze suwmiarka!!! i tabela doboru łożysk.
 • #20
  arula2
  Level 9  
  Nie ma co krzyczeć. Łożyska zamawiałem przed rozebraniem bębna sugerując się powyższym postem. Informuję innych, aby wiedzieli, że łożyska mogą być różne.
 • Helpful post
  #21
  arula2
  Level 9  
  Jeżeli łożysko od strony simmeringu jest 6206, a nie 6207, wówczas właściwy będzie simmering 35/62/11/12.5. Generalnie najlepiej przed zamówieniem części zweryfikować z tabliczki znamionowej pralki według Product number (zaczyna się od cyfry 9).
 • #22
  Mali42
  Level 8  
  wszystkie porady były bardzo cenne. problem rozwiązałem.
  dziękuję wszystkim.