Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie

iwi1 02 Paź 2014 12:50 1245 7
  • #1 02 Paź 2014 12:50
    iwi1
    Poziom 17  

Witajcie.
    Nie mogę uporać się z problemem wzmocnienia kanału 25 dla MUX1 w rejonie Rynku Dębnickiego.
    Problem, że w prostej linii z Chorągwicą stoją Krzemionki, które zasłaniają sygnał.
    Zamontowałem wzmacniacz WWK-861 i podłączyłem antenę tak, że na jednym kanale jest 23, na drugim 50 a na pozostałych 25 zsumowane ale i tak uzyskuję bardzo słaby sygnał.
    Działało pięknie aż do postawienia koło Grunwaldzkiego Ronda Centrum Kongresowego. Teraz kicha - sygnał non stop zanika.
    W antenie mam zwykły symetryzator. Kiedyś próbowałem na wzmacniaczu antenowym LNA169 było gorzej więc pozostałem przy symetryzatorze.
    1. Dlaczego kanał 23 przechodzi idealnie a 25 w ogóle? Co może być przyczyną?
    2. Czy jest sens wzmocnić wszystkie kanały wzmacniaczem antenowym i obciąć te mocne sygnały dla 23 i 50 kanału?

Ile razy mamy "błagać" o więcej informacji w myśl :
    Regulamin pkt 3.1.15
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html
    [SP5ANJ]

0 7
  • #2 08 Paź 2014 12:53
    genek75
    Poziom 20  

Co do jednoznacznych przyczyn takiej sytuacji ciężko cokolwiek napisać.

Tutaj znajdziesz mamy teoretycznego zasięgu dla poszczególnych MUX-ów.

http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html

A co do stosowania przedwzmacniacza to napisz jaki masz sygnał z anteny z symetryzatorem:

MUX1 -częstotliwość,poziom, BER i MER ?
    MUX2 -częstotliwość,poziom, BER i MER ?
    MUX3 -częstotliwość,poziom, BER i MER ?

Długość przewodu pomiędzy anteną a wzmacniaczem?
    Miejsce zamontowania anteny?

Dodano po 10 [sekundy]:

0
  • #3 09 Paź 2014 17:18
    [QQQ]
    Poziom 17  

Instalowałem kilkanaście anten w tej okolicy i o ile pamiętam nie było specjalnych problemów ( ale to było jeszcze przed Centrum Kongresowym ) . Jeśli mieszkasz blisko Ronda Grunwaldzkiego możesz spróbować łapać sygnał z odbicia od bloków na Kapelance. Jeśli MUX na k. 23 idzie poprawnie to na 25 też nie powinien być całkiem wycięty

iwi1 napisał:
    W antenie mam zwykły symetryzator. Kiedyś próbowałem na wzmacniaczu antenowym LNA169 było gorzej więc pozostałem przy symetryzatorze.

Masz symetryzator ale jednocześnie wzmacniasz za pomocą WWK-861 ? . Czy jesteś ABSOLUTNIE pewny że dobrze ustawiłeś na WWK ten 25 kanał do wzmocnienia ? ( tam są wieloobrotowe elementy strojeniowe BEZ wyraźnej granicy lewo - prawo więc nie wiesz w której części pasma jesteś a cały zakres to chyba ponad 100 obrotów ).

iwi1 napisał:
    a na pozostałych 25 zsumowane ale i tak uzyskuję bardzo słaby sygnał.

To już całkiem dziwne - to wzmacniacz kanałowy i nie ma sensu sumować kilku takich samych torów ( o ile wogóle się da bo np w WWK 911 ze strojeniem elektonicznym wybranie na jednym torze wzmacniacza np. kanału 25 UNIEMOŻLIWIA wybranie go na jakimkolwiek innym )

Reasumując - jeśli masz czym to zmierz sygnał każdego MUX-a tylko na antenie z symetryzatorem ( bez WWK ) , jeśli nie to napisz jaki sygnał pokazuje wskaźnik w dekoderze/telewizorze ( też bez WWK-861 )

0
  • #4 25 Lis 2014 23:50
    iwi1
    Poziom 17  

Witajcie.

Trochę mi zeszło zrobienie pomiarów, ale jak widzicie jest fatalnie.
    W zasadzie nie ma co wzmacniać w kanale 25 - bo go po prostu nie ma.

Pierwsze 3 zdjęcia - symetryzator nowy kanały 21-60 (na wejściu do WWK)
    Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie

następna trójka - symetryzator stary kanały 6-60 na starej antenie (na wejściu do WWK)

Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie

trzecia trójka symetryzator nowy - za wzmacniaczem WWK861 (na wyjściu)

Brak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w KrakowieBrak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w KrakowieBrak MUX1 kanał 25 w rejonie Dębnik w Krakowie

0
  • #5 20 Gru 2014 17:02
    forex3
    Poziom 13  

Potwierdzam problem. Mieszkam w Krakowie przy ul. Malwowej (Wola Duchacka). Podobnie jak kolega bez problemu odbieram MUX-2 z Chorągwicy (k. 23, 100 kW), a MUX-1 z Chorągwicy (k. 25, 100 kW) praktycznie nie daje się odbierać. Antena to ATX-91 bez wzmacniacza nakierowana na Chorągwicę.

Telewizor dla MUX-1 pokazuje: jakość 10%, siła 38%.
    Kilka miesięcy temu (przełom sierpnia i września) kiedy robiłem coś przy instalacji zanotowałem następujące parametry dla MUX-1: jakość 60%, siła 51%.
    Ponieważ w instalacji nic nie było od tego czasu zmieniane, a pozostałe multipleksy nie zmieniły praktycznie parametrów odbioru, wniosek jest taki, że musiała nastąpić jakaś zmiana po stronie nadajnika na kanale 23, np. zmiana charakterystyki promieniowania. Niestety, nie udało mi się znaleźć nic konkretnego na ten temat.

0
  • #6 20 Gru 2014 22:22
    bogi
    Poziom 28  

forex3 masz za "mocną" antenę na taka odległość. Spróbuj obrócić antenę na Skrzyczne tam też masz komplet mux-ów albo zastosuj TAKĄ.

0
  • #7 20 Gru 2014 22:58
    forex3
    Poziom 13  

Nie wydaje mi się - poziom sygnału o tym nie świadczy. Zła jakość idzie w parze z niskim poziomem sygnału. Na tym multipleksie, gdzie sygnał jest silniejszy to i jakość sygnału jest lepsza. To zaprzecza tezie, że sygnał przesterowuje głowicę telewizora.
    Poza tym rozdzielam sygnał na dwa telewizory, więc muszę mieć pewien zapas zysku anteny. A i kabla trochę też jest. Od anteny do dalszego telewizora będzie około 30 m. W pokojach są gniazdka antenowe, a to też dodatkowy spadek sygnału. ATX-91 jest tu jak najbardziej na miejscu jeśli nie chcę stosować wzmacniaczy. Dodam też, że na obydwu telewizorach jest ten sam problem z MUX-1.

Zastanawiające jest to, że parę miesięcy temu sygnał był znacznie lepszy, a pogorszenie nastąpiło jesienią.

Ciekaw jestem jakie warunki odbioru mają osoby z takich dzielnic Krakowa jak Podgórze Duchackie, Łagiewniki czy Dębniki.

0
  • #8 20 Gru 2014 23:48
    iwi1
    Poziom 17  

Rozwiązałem sprawę - dodałem drugą antenę i łapię z odbicia. Poziom 65dB załatwił całkowicie sprawę. Ale dziwne jest to, że kanał 23 i 50 odbierają z chorągwicy a kanał 25 60stopni w prawo. Nie ma tam żadnego nadajnika, ale nieważne - po wzmocnieniu na WWK mam wystarczający sygnał i wszystko działa.

0