Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie minijack'a 4P, dźwięk mono a stereo.

02 Paź 2014 15:10 1404 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    bardzo proszę o pomoc w sprawie takiej jak w temacie. Po zlutowaniu kabelków do jack'a ( vitalco 4P ) według schematu z tego filmu youtube com/watch?v=-_bDblDewdw, dźwięk jest monofoniczny. Najpierw myślałem, że co jest może z wtyczką i kupiłem kilka na zapas i sprawdziłem 3 z nich - jednak to samo. Próbowałem kombinować z poszczególnymi kablami po przylutowaniu masy, zamiana czerwonego z zielonym, tylko mikrofonowy działał poprawnie. Oczywiście po przylutowaniu końcówek do zwykłej wtyczki stereo bez mikrofonu, dźwięk był stereo. W czym jest problem?

Słuchawki są firmy Razer ( wiem co o nich sądzicie :D ). W środku w głównym kablu są 4 - zielony, czerwony, biały ( mikrofon bo oddzielne przylutowanie to sprawdziło) i masa.
    W razie potrzeby mogę zrobić zdjęcia poszczególnych elementów.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Mam rozumieć, że przylutowałeś kable w kolejności: mikrofon - słuchawka - słuchawka - masa?

Po pierwsze musisz określić gdzie będą wykorzystywane słuchawki. Są co najmniej 3 sposoby lutowania kabli do jacka.

Najczęściej spotykane to:
    lewa - prawa - mikrofon - masa
    lewa - prawa - masa - mikrofon
  • Poziom 2  
    kondziu jah napisał:
    Mam rozumieć, że przylutowałeś kable w kolejności: mikrofon - słuchawka - słuchawka - masa?

Tak, mikrofon w tej konfiguracji działa, ale dźwięk jest mono.

Cytat:
    Po pierwsze musisz określić gdzie będą wykorzystywane słuchawki

Głównie przy telefonie.

Cytat:

Najczęściej spotykane to:
    lewa - prawa - mikrofon - masa
    lewa - prawa - masa - mikrofon

Czyli spróbować to zrobić tak jak wyżej w miejscach: 1-lewa, 2-prawa, 3-mikrofon i na ogonku 4-masa lub te dwa odwrotnie?
  • Poziom 33  
    Musisz wiedzieć w jakiej konfiguracji pracuje gniazdo w twoim telefonie. Znajdziesz w internecie lub instrukcji. Zwykle wykorzystywanie są standardy OMTP lub CTIA, opisane w tabelce z linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Phone_connector_(audio)#TRRS_standards

Ale np. spotykałem się ze słuchawkami nokii połączonymi zupełnie inaczej - pierwsze dwa piny to mikrofon i masa mikrofonu, a kolejne dwa to słuchawki (mono) i masa słuchawek.
  • Poziom 2  
    Ok, udało się. Żaden schemat nie pasował ale metodą prób i błędów po zniszczeniu 2 jacków zrobiłem tak: 1-masa 2 zielony(lewy) 3-czerwony(prawy) 4- mikrofonowy.
    Stereo i mikrofon działają.

Dzięki za pomoc. :)
  • Poziom 33  
    Artur k., są inne możliwości. Może w nowych produktach już nie, ale kiedyś robiono również w innych konfiguracjach. Wspomniałem wyżej o praktykach z Nokią.