Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ESSER - źle czyta czujki -

Sadentrue 02 Oct 2014 20:59 1620 10
    Sadentrue
    Level 8  
    Centrala jak w opisie. Wersja softu centrali: V2.42.16. Wersja programu do obsługi Tools 8000: 1.16 (z dalszymi aktualizacjami do 1.19 ale sam program widzi "siebie" jako 1.16). Do centrali podłączone są głównie czujki serii 9000. Dzięki zainstalowaniu nowego modułu można zakładać również czujki serii IQ8 Control. I teraz pojawia się moje pytanie. Poprzednia osoba, która wymieniała czujki na te z nowszej serii zrobiła to w taki sposób, że centrala widzi ją normalnie jako optyczne - dokładnie O(ATEX). Po mojej wymianie czujka działa poprawnie (centrala odbiera alarm o odpowiednim adresie z dobrym opisem) ale sama czujka w programie testowym nie jest rozpoznawana. Wyświetla zamiast typu czujki komunikat "nieznana". To może być głupi problem estetyki, bo numer seryjny czyta poprawnie. Wolałbym żeby widział ją poprawnie. Firmware wykluczam ponieważ poprzednio montowane elementy czyta tak jak trzeba.
    Gdzie robię błąd? Czy mogłem coś źle podłączyć? Czy polaryzacja ma w tej centrali znaczenie? Źle wykonałem kolejność kroków przy wymianie czujki? Program do obsługi posiadam z polską nakładką językową (jeśli to ma znaczenie).
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    Esser posiada klika różnych central.
    Sadentrue wrote:
    Dzięki zainstalowaniu nowego modułu można zakładać również czujki serii IQ8 Control.

O jakim konkretnie module piszesz?
    Sadentrue
    Level 8  
    Byłem pewny że podałem oznaczenie centrali ale byłem w błędzie. Esser 8008. Standardowo działają na nim tylko czujki serii 9000 jednak po dodaniu odpowiedniego modułu rozszerzeń można zakładać również czujki nowego typu. Nie pamiętam dokładnego oznaczenia. Jest wyprowadzony na zewnątrz w małym szarym pudełku.
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    To szare pudełko to uniwersalna puszka dla modułów essera. Warto było by wiedzieć co to za moduł rozszerzeń jest zainstalowany.
    Sadentrue
    Level 8  
    W takim razie przy następnej okazji sprawdzę. Wydawało mi się to zbędne, ponieważ poprzednie (nowe) czujki czyta prawidłowo.
    Strusiek76
    Level 10  
    Jeżeli Tools zgłasza się jako 1.16.xx to na pewno nie jest to 1.19.xx
    Proponuję wgrać jeszcze raz update i Tools powinien nr seryjne rozpoznawać

Pzdr
    gavron
    Level 22  
    Dokładnie, też jestem zdania że masz za starą wersję tools'a.. Miałem też taki przypadek z 3 lata temu że czytał pętle ale nie wiedział jaki to typ czujki i okazało się że mam o jeden numer za starą wersję softu...

A w tej centrali to zmieniłeś epromy i kartę pętlicową na nową rozumiem???

Tzn chodzi mi o to że aby na 8008 działały czujki serii IQ to musisz zmienić eprom I kartę pętlicową... Esser epromy do 8008 daje za darmo :P
    Strusiek76
    Level 10  
    Gavron, z tym za darmo trochę pojechałeś. Kosztują niestety, bo produkt jest z cennika wycofywanych urządzeń.
    gavron
    Level 22  
    no to sorry... my dostaliśmy do 8008 za freeko...
    sciacho
    Level 18  
    do staruszki 8008'ki mozna bez problemu podlaczac czujki IQ8 ale nalezy pamietac o odpowiedniej wersji EEPromow samej centrali i odpowiedniej wersji karty Esser Bus . Czcegoly sa podane u producenta
    gavron
    Level 22  
    no przecież nie negujemy że nie można... tylko ja dostałem te epromy za freeko a koledzy mówią że są płatne :(