Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa od podstaw wyświetlacza z pasków LED

yuby51 02 Oct 2014 21:32 1554 5
 • #1
  yuby51
  Level 10  
  Witam. Czytam elektrodę od wielu lat, jednak temat zakładam po raz pierwszy.

  Otóż, zamierzam zbudować własną tablicę z ośmioma wyświetlaczami
  7-segmentowymi. Pomysł mój powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie dużej tablicy, która będzie wyświetlała wyniki meczu oraz czas.
  Zagadnienie sterowania multipleksowego oraz samego oprogramowania nie chcę tutaj poruszać, ponieważ co do tego nie mam wątpliwości jak wykonać, mam natomiast prośbę, aby ktoś przeczytał mój pomysł i wskazał ewentualne błędy koncepcyjne bądź problemy, których nie przewidziałem.

  Otóż. Chcę wykonać własną tablicę 8 cyfr, których segmenty będą zbudowane z 15 centymetrowych pasków ledowych (dokładnie takich jakich używa się do podświetleń zabudowy kartonowogipsowych itp.)

  Z uwagi na fakt, dużych gabarytów, a co za tym idzie, sporych, jak na zwykłe wyświetlacze panelowe prądów, niema mowy o stosowaniu dekoderów BCD.  Dlatego wszystko zamierzam sterować multipleksowo przy pomocy tranzystorów mosfet.

  Póki co, największą moją obawą jest jasność świecenia, ponieważ w zwykłym sterowaniu multipleksowym odpowiednio dobiera się rezystory szeregowe każdego segmentu wyświetlacza z uwagi na liczbę multipleksowanych wyświetlaczy. Tutaj jednak, te rezystory są już wbudowane w pasek ledowy i optymalną jasność dioda osiąga przy napięciu zasilania 12V.

  Układ musi mieć zasilanie bateryjne (w tym przypadku będzie to akumulator 12V), dlatego, czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć, czy sterując ośmioma takimi wyświetlaczami i podając napięcie 12V drastycznie spadnie jasność świecenia?

  I czy ewentualnym rozwiązaniem, może być zasilenie układu 24 woltami, i odpowiednie sterowanie wypełnieniem PWM w celu doregulowania jasności?

  Jeżeli temat znajdzie zainteresowanie, zamieszczę schemat, na podstawie którego układ miałby w przyszłości działać i także będę prosił o ocenę poprawności.
 • #2
  komatssu
  Level 29  
  Da się to zrobić bez multipleksowania - cały ten wyświetlacz obsłużą Ci 4 układy WS2803.
  Sterowanie 2-przewodowe, niezależna regulacja jasności każdego kanału PWM - same zalety.
  Możesz nawet pokusić się o użycie kolorowych LED-ów RGB, oczywiście wtedy potrzeba będzie 3x więcej sterowników.
  http://elecena.pl/search?q=WS2803
 • #3
  yuby51
  Level 10  
  Stanęło na tym, że wymagane będzie tylko 4 wyświetlacze, stąd też pokuszę się jednak o multipleksowanie, ponieważ wydaje mi się , że w tej konfiguracji mimo wszystko będzie mniej połączeń. Fakt, że sterowanie tymi układami, które poleciłeś, jest dwuprzewodowe, ale od każdego z tych sterowników musiałbym poprowadzić połączenie z każdym segmentem każdej cyfry.
 • #4
  marekzs3
  Level 19  
  Multipleksowanie musi doprowadzić do spadku jasności jeśli nie możesz wybrać prądu segmentów. Pomogło by zwiększenie napięcia zasilającego do 4x12V. Zatrzymanie jednak multipleksowania zniszczy zapewne te paski. Wyświetlanie bez multipleksowania to raczej konieczność.
 • #5
  linuxtorpeda
  Level 25  
  Jak sam słusznie zauważyłeś, paski ledowe służą do oświetlenia, więc przy nominalnym prądzie są bardzo jasne. Poza tym oko ludzkie ma logarytmiczną charakterystykę odczuwalnego pobudzenia względem jasności, więc np. dwukrotny spadek jasności nie spowoduje dwukrotnego spadku wrażenia jasności. Myślę, że z powodzeniem możesz multipleksować 4 wyświetlacze. Nie radziłbym natomiast zbytnio zwiększać napięcia zasilania, może się to okazać niebezpieczne dla zdrowia. Pomysły z zasilaniem 48V włożyłbym między bajki. :)
 • #6
  yuby51
  Level 10  
  Projekt został ukończony i działa z powodzeniem. Wszystko zostało zrealizowane na atmega 8 metodą multipleksowania czterech wyświetlaczy. Zasilane jest z akumulatora 12v, a jasność okazała się tak duża, że musiałem dodatkowo wprowadzić możliwość jej zmniejszania.

  Temat zamykam, jednak gdyby kogoś interesowały szczegóły - jestem skłonny podzielić się schematami i doświadczeniem z realizacji tego projektu.