Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór różnicowy - a przegrzewanie pomieszczeń

Korazon 02 Paź 2014 22:54 1362 0
 • #1 02 Paź 2014 22:54
  Korazon
  Poziom 11  

  Witam. Mam dziwny problem z instalacją grzewczą po przeróbce na piec na ekogroszek. Jak to teraz wygląda możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

  Otóż po poprzedniej instalacji pozostał zawór wskazany zieloną strzałką, który służył do blokowania grzania kaloryferów w lato, kiedy podgrzewana była woda w bojlerze (nieizolowany w łazience). Zamontowana była wtedy jedna pompa na wyjściu z pieca chyba na cały obieg.

  Po przeróbce podgrzewanie CWU działa OK, dopóki jest on zamknięty natomiast po otwarciu, nawet kiedy pompa CO nie pracuje kaloryfery zaczynają się robić gorące - ale od dołu! - i mieszkanie zaczyna się przegrzewać pomimo że zawór trójdrożny jest ustawiony na 20%, a CWU ledwo osiąga temperaturę zadaną, pomimo różnicy kilkunastu stopni na temp. pieca (z zamkniętym zaworem wystarczają 3 stopnie).

  Wykres temperatury wody powrotnej też jest zastanawiający (rysunek poniżej) - po załączeniu pompy CWU rośnie w ciągu minuty o 10 stopni i opada nawet kiedy temperatura na piecu rośnie.

  Ponieważ sterownik umożliwia załączanie pompy CO w zależności od temp zewnętrznej, to na drodze do w pełni automatycznego rozwiązania stoi uciążliwa konieczność przestawiania tej wajchy i przestawiania sterownika w tryb letni za każdą zmianą pogody.

  Znajomy hydraulik po obejrzeniu tej instalacji (przerabiał ją ktoś inny) nie miał większych zastrzeżeń. Zwrócił jedynie uwagę, że brakuje zaworu zwrotnego w miejscu zaznaczonym białą strzałką przy zaworze trójdrożnym i kiedy nie jest on w skrajnej pozycji, to pompa CWU będzie zaciągać też wodę powotną z pieca (żółta strzałka) - wspawana rura do wody powrotnej na zawór jest zaznaczona na błękitny kolor.

  I teraz kilka pytań: ponieważ zamknięcie zaworów na pompie CO nie likwiduje problemu, to winnym jest chyba zawór różnicowy przez który woda przepływa wstecz (niebieska strzałka)? Poszukałem trochę informacji i podobno występuje on w dwóch wersjach: ze sprężynką lub bez. Strzałka na nim pokazuje do góry, więc jest zamontowany OK. Myślicie że jest źle dobrany (uszkodzony raczej nie, bo problem występował od początku)? A może jest tu jakiś błąd w wykonaniu instalacji i to nie ma prawa tak działać bez blokowania wody CO? Czy wtedy przeniesienie zaworu CO na miejsce znaku zapytania ominęło by problem (bez pracy pompy CO woda chyba nie przejdzie przez nią i zawór zwrotny na niej)?

  Dzięki za wszelkie sugestie.

  Zawór różnicowy - a przegrzewanie pomieszczeń Zawór różnicowy - a przegrzewanie pomieszczeń Zawór różnicowy - a przegrzewanie pomieszczeń

  0 0