Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki miernik do mierzenia ciągłości pojedynczego przewodu?

03 Paź 2014 14:12 3282 15
  • Poziom 12  
    Witam. Jestem w trakcie budowy domu i chciałbym zakupić pewien miernik, ale nie wiem, czy takie urządzenie w ogóle jest dostępne na rynku. Chodzi o miernik, który umożliwiłby sprawdzenie ciągłości dla pojedynczego przewodu, jeśli nie mamy uziemienia czy innego sprawdzonego przewodu. Chodzi o sprawdzenie ciągłości instalacji elektrycznej położonej przez elektryków przed tynkowaniem ścian. Przyrząd chciałbym również wykorzystać do późniejszych prac z instalacją samochodową. Czy ktoś zna takie urządzenie, ew. link do sklepu.
    P.S. Mile widziana byłaby też funkcja szukania przerwy w przewodzie bez ściągania izolacji.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 12  
    Hmm. Nie wiem, czy precyzyjnie się wyraziłem, ale chodzi mi o taki wynalazek, który na jednym końcu przewodu nadaje jakiś sygnał, a który jest wykrywany jakimś innym bezprzewodowym elementem. Na aukcjach itp. jest mnóstwo takich urządzeń, ale ich opisy są bardzo nieprecyzyjne. Wnioskuję z nich, że aby zadziałały musi być jakaś rura albo inny element uziemiający. Nie chodzi mi o urządzenie, które sprawdza ciągłość przewodu po podłączeniu elektrod do dwóch końców przewodu, bo to w instalacji elektrycznej w domu, a często i w samochodzie jest niemożliwe.
    Czy jest taki Metex spełniający moje oczekiwania. Jeśli tak, to proszę podaj konkretny model.
  • Poziom 10  
    Ciągłość pojedynczego przewodu sprawdzisz każdym multimetrem przy założeniu, że masz do niego odpowiednio długie przewody. Do szukania przerwy w przewodzie pod napięciem najlepiej chyba sprawdzi się standardowy piórowy wskaźnik napięcia np. CEM AC9B. Multimetr już względnie zabezpieczony, a tani to np. CEM DT-916. Z lepszych multimetrów: Brymen lub Metrel (to dokładnie to samo). Przy przewodzie bez napięcia nie wiem za bardzo jak się za to zabrać stosunkowo tanią lub prostą metodą (bo chyba zakup reflektometru do tego celu jest bezsensowny :D )

EDIT:
    W nawiązaniu do twojego kolejnego posta niestety nie mam pomysłu. Mierniki, które działają na zasadzie o której piszesz potrzebują zamkniętego obwodu (jak np. ten:Link), jednostronnie zmierzysz chyba tylko reflektometrem.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    heniuś napisał:
    Koledze wystarczy zwykły multimetr z brzęczykiem. Na jednym końcu zwiera kolega wszystkie żyły ze sobą, a z drugiej mierzy czy jest przejście między każdą z nich.

Koledze chodzi o jeden przewód- jak sprawdzić czy ciągłość ma jeden przewód. Jeżeli tych żył jest kilka, a najmniej 2 to wystarczy omomierz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Ja to rozumiem Bronek22, ale od tego jest elektryk, a ja to chciałem sobie posprawdzać hobbystycznie. Poza tym takie urządzenie niesamowicie by pomogło przy "grzebaniu" przy instalacji w samochodzie.
    Wychodzi jednak, że takich urządzeń po prostu nie ma?
  • Moderator
    akm97 napisał:
    ja to chciałem sobie posprawdzać hobbystycznie.

Więc odsyłam do hobby.
  • Moderator
    Polecam, płaska bateria 4,5 V,dalej żaróweczka i dwa długie pojedyncze przewody z "krokodylkami'.
  • Poziom 43  
    Żeby wiedzieć jak i czym testować, trzeba znać te wszystkie wredne uszkodzenia, gdy sprawdzasz byle czym, przewód wydaje sie być sprawny, a gdy poruszysz, lub gdy puścisz prąd przestanie działać, może być też odwrotnie gdy sprawdzasz przerwę wydaje sie że jest, a gdy podłączysz napięcie robi sie przebicie.

Dlatego nie ma sensu sprawdzać napiecia neonówką, ani ciągłości testerem ciągłości.

akm97 Każde urządzenie, obsługiwane wg zasady jaką opisałeś, nie da ci pewnej informacji, choć jest możliwe do wykonania.
  • Poziom 17  
    Witam, prawie każdy miernik instalacji elektr. czy to pętli zwarcia, czy uziemienia ma funkcję sprawdzenia ciągłości połączeń wyrównawczych. Wymaga się aby prąd podawany na przewód był nie mniejszy niż 200mA. Koledze powinien wystarczyć akumulator 12V i żaróweczka 5W, mamy mniej niż 500mA. No chyba, że Kolega chce jeszcze mierzyć rezystancję to woltomierz - ale moim zdaniem za dużo ciągnięcia przewodów po domu aby mierzyć spadki napięć na przewodach w instalacji.
  • Poziom 12  
    A więc zakupiłem urządzenie Mastech MS6812, ale nie działa tak jak na you..be:-(
    Przykładowo mam wiązkę 5 żył w przewodzie. Do jednej podłączam sondę, a miernikiem słucham "pisków"na drugim końcu przewodu. Niestety na wszystkich żyłach pisk jest praktycznie taki sam, może troszkę głośniejszy na tym "właściwym", ale nie każdy ma słuch jak "Kwinto".
  • Poziom 28  
    Domowa instalacja służy do sprawnego dostarczania mocy do paru kW, więc słaby kabel lub styk wywoła pikanie przy ułamkach W (może być i tak do bani już przy zasilaniu nocnej lampki 20W). Zmień kryteria, bo podpalisz chałupę.
  • Poziom 12  
    Panowie, ja nie chcę sprawdzać przewodów elektrycznych. Chodzi mi o inną sytuacje. Np. do pomieszczenia gospodarczego mam doprowadzone kilka przewodów sterowniczych: od czujnika pogodowego, od sterowników kotła ( 2 szt.) od sterownika rekuperatora, itp. Przy pomocy tego sygnalizatora chciałem po prostu zidentyfikować odpowiednią wiązkę, podłączając do jednego z przewodów w pokoju nadajnik, a odbiornikiem próbując rozpoznać odpowiednią wiązkę, ale wszystkie przewody "piszczą" praktycznie tak samo. Co prawda jeden głośniej, ale nie jest to jakaś wyraźnie słyszalna różnica.
  • Poziom 34  
    Trzeba poszukać kogos z telekomunikacji .Były takie szukacze które umozliwiały
    wybór przewodu z wiazki przewodów. Ale jest róznica -w budowie wiazki przew. telekom . taka ,że przewody tego typu sa bardzo uporzadkowane .Maja stałe i stabilne parametry ...
  • Poziom 12  
    Poradziłem sobie przy użyciu tego Mastecha, ale nie było to komfortowe.