Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie piecem dwa obiegi -

gierym 03 Oct 2014 15:03 1950 5
    gierym
    Level 8  
    Witam wszystkich. Na początku opiszę swój system. Piec na olej stary używany na okres ok 2 lata(potem kondensat gazowy) Piec Buderus ze sterownikiem półautomatycznym Logamatic 2109. Dwa sterowniki euroster 2000, jeden na dole drugi na górze w pokoju dziecka. Ogrzewanie : dół podłogówka z zaworem trójdrożnym, góra grzejniki. Obecnie podłączone jest to tak. Na sterowniku pieca w miejscu podłączenia sterownika pokojowego jest zwora i piec ustawiony na stałe na 50-60 stopni. Sterowniki pokojowe podłączone są do pomp obiegowych. Programy na sterownikach ustawione tak że zalączają pompę od 6-8 i 16-21 gdy potrzeba temperatury dziennej (21 st C) w pozostałych godzinach temp nocna (17 st). Działa to tak. Piec cały czas utrzymuje temp kotłową a ciepło podawane do pomieszczeń jest wtedy gdy sterownik wykryje spadek temp w pomieszczeniu i wtedy załączy pompę. Moje pytanie jest takie. Jak do tego zesterowć piec aby nie grzał wody kotłowej non stop np w nocy. Rozwiązania które mi przyszły do głowy są dwa. Albo zwykły timer na gniazdo 230 z ustawionymi programami jak na sterownikach pokojowych (ew pół godz wcześniej załączanie) lub zmiana sterownika na piecu na 2107 -pełen automat. Wady pierwszego rozwiązania to brak ochrony przeciwzamrożeniowej choć nie sądzę że mogłoby do tego dojść gyż kocioł jest w piwnicy i tam raczej nie ma opcji aby temp spadła poniżej zera, wadą drugiego jest cena sterownika ok 1000 zł. Na końcu moje oczekiwania co do układu. W pomieszczeniu na dole spada temperatura poniżej zadanej sterownik pokojowy podaje sygnał na pompę i załącza ją i jednocześnie piec podobnie miałoby być z pomieszczeniem na górze potrzeba ciepła to włącza się pompa i piec.
    User removed account
    User removed account  
    gierym
    Level 8  
    Dzięki za pomoc ale wymyśliłem inne rozwiązanie a mianowicie na dwóch przekaźnikach na cewke 230V, i prądzie przełączanym 16A 250V. Przekaźniki te bedą wpięte cewką równolegle z pompą. A styki prądu przełączanego w miejsce zworki w sterowniku 2109. Kiedy euroster zamknie obwód załączy sie pompa i jednocześnie zamknie się obwód na przekaźniku który uruchomi piec.
    nautes
    Level 13  
    Ale dlaczego ma nie grzać w nocy? Nie ma sensu kombinować. Straty są niewielkie.
    gierym
    Level 8  
    W nocy jak w nocy, ale ostatnio były dosyć chłodne czasy w mojej części Polski i włączyłem piec żeby podgrzać. Teraz znowu zrobiło się ciepło i tak na prawdę euroster nie włącza pompy czasem cały dzień bo temp powietrza nie spada poniżej ustawionej a piec utrzymuje wodę kotłową cały czas. Parę litrów oleju(czytaj złotych) poszło w komin niepotrzebnie. A latanie do piwnicy i włączanie pieca i wyłączanie w zależności od temp zew nie jest komfortowe( nie mam pogodówki)
    nautes
    Level 13  
    Zazwyczaj kocioł jest dobrze zaizolowany i straty energii są niewielkie i wtedy skórka nie jest warta wyprawki. A za kilka - kilkanaście PLN miesięcznie moim zdaniem nie ma sensu kombinować, a właściwie to przekombinowywać.

Nie wiem, jak to jest w Twoim olejowym, ale w kotłach gazowych, czy na paliwo stałe działanie takie w większości przypadków jest niecelowe. Chyba, że Ci za mocno grawitacja chodzi. Ale raczej teraz jest to coraz rzadsze zjawisko.

Może lepiej dołóż trochę izolacji tu i tam? W stówce się spokojnie zmieścisz. A nawet może i 50 PLN wystarczy.