Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ulmia - zamiana z 230v na 400v

aptos1 03 Oct 2014 17:16 975 1
 • #1
  aptos1
  Level 8  
  Witam:)

  zamierzam kupić fajną maszynę marki ulmia która jest sprowadzana z Niemiec.
  Problem jest taki, że w poszukiwaniu takich urządzeń ( a jest to dokładnie piła) znajdowałem urządzenia na 3 fazowe pod tzw. "siłe" a tutaj rozmawiam z gościem a on mi mówi, że to jest na 230v ??? więc mówię - oj...to chyba nieoryginalny silnik...on na to - nie oryginalny tylko... ( zaczął pokracznie tłumaczyć, że tam jest przełączenie 230/400 po chwili, że coś tam zostało przerobione i cholera wie co tak na prawdę tam jest)

  Minus jest taki, że nie ma instrukcji...nawet w internecie...trudno się dziwić jak te maszyny były w latach 50 produkowane...  Moje pytanie brzmi - czy nawet jak ktoś tam majstrował przy tej maszynie i przerobił ją z 400v na 230v to jest możliwość przywrócenia tych 400v? z tego co wiem to wtedy maszyna będzie silniejsza?

  Czy jest możliwość aby w maszynie był przełącznik zmieniający 230v na 400v czy konieczna jest jakaś ingerencja kogoś kto już trochę się na tym zna?

  sorry jeżeli moje pytania są banalne czy zabawne z punktu widzenia specjalisty ale elektryka jest mi całkiem obca:)

  czekam na jakieś wsparcie :D
 • #2
  conan02

  Level 30  
  Podejrzewam, że silnik został spięty w trójkąt i dodany kondensator jako 3 faza. W takim przypadku wystarczy przełączyć (zworami w puszce połączeniowej silnika) w układ gwiazdy i zasilić z 3 faz (3x400V). Oczywiście bez kondensatora, no i moc będzie większa, czyli właściwa dla tego silnika. Proponuję dowiedzieć się, czy silnik nie został przezwojony do pracy jednofazowej, bo wtedy zmiana na zasilanie trójfazowe nie będzie taka prosta.