Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowe zabezpieczenie w warsztacie

01 Maj 2005 11:39 1311 14
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Jestem początkującym, więc proszę o wyrozumienie i o pomoc.
    A mianowicie mam problem dotyczący, jak by to powiedzieć(napisać) chciałem zrobić taką szafę do mojego domowego warsztatu.
    A jest w szafie stycznik normalnie włącz wyłącz i 2 gniazdka zwykłe przemysłowe. I do tego 4 bezpieczniki topikowe. A dokładniej 3 na przewodach fazowych:
    2 na gniazdkach
    1 na wejściu do szafy
    Ale mam jeszcze jeden na przewodzie zerowym też na wejściu do szafy. Wiem uczono mnie, że nie powinno się stosować bezpieczników na przewodzie zerowym, ale to jakieś jest dodatkowe zabezpieczenie, bo przecież nie wiadomo gdzie będzie faza a gdzie zero jak się odwrotnie „wsadzi” wtyczkę od szafy
    I teraz mój problem jak jest jakaś zwara w gniazdku to powinien „wywalić” bezpiecznik na przewodzie fazowym tego gniazdka. Ale tak nie jest żaden bezpiecznik nie „wyskoczył” tylko główny w domu. A tego właśnie chce uniknąć.
    Proszę o pomoc, bo naprawdę nie mam pojęcia, co zrobić.
    Może zmniejszyć bezpieczniki, bo mam 2x10A i 2x16. Może prąd zwarciowy był mniejszy niż wartość bezpiecznika??
    Dzięki za odpowiedzi (aha mam możliwość przysłania zdjęć, ale nie wiem czy można)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Przede wszystkim jakbyś mógł umieścić schemat całości...
    Wtyczki raczej nie da się wsadzić "odwrotnie", a umieszczanie bezpiecznika przy przewodzie zerowym chyba nie jest zbyt dobrym pomysłem...
    Zobacz że jeżeli spali się ten bezpiecznik, a będziesz korzystał z dwóch urządzeń jednofazowych (dodatkowo o różnym poborze mocy) to na skutek przesunięcia się punktu gwiazdowego... zrobi się małe kuku ;)
    Żeby nie wywaliło bezpieczników w domu - powinna być zachowana selektywność...
    Jeżeli w domu masz bezpieczniki topikowe, lepiej w szafie zastosować tzw. eski o charakterystyce np. B
  • Poziom 10  
    No w sumie z schematem to nie da rady, bo wszystko robiłem na bieżąco bez schematu hehe.
    A na S to na razie mnie nie stać. Wiec proszę o jakieś inne rozwiązanie tego problemu.
    Dzięki
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Witam

Zgadzam sie z >mrrudzinem< musi byc selektywność! to znaczy że jak w domu masz bezpieczniki 16A to w szafie muszisz dac 10A lub mniej, a jak masz w domu 10A to daj 6A wtedy bedzie ci wywalać w szafie a nie w domu. i zastój eski koszt jednego to od 9zł.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Yo yo
    no w domu mam 2x25A i 1x16A więc będe musiał zmienić na mniejsze. A pużniej faktycznie zakupić S
  • Poziom 32  
    Na koniec mozesz sobie zrobic gniazdko podłaczone do sieci 220V w szereg z żarówką 200W czasami sie przydaje. Nie trzeba czesto podnosic bezpieczników automatycznych lub wymieniac topikowych jak cos sprawdzasz a to cudo ma zwarcie ;)
  • Poziom 10  
    no spoko ale chyba nie kapuje co napisałeś hehe :) więc sorki.
    Ale jak wymienie też bezpieczniki to powinno być dobrze prawda?? :?: :?:
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Tak bedzie ok Tylko kup mniejszy amperasz do szafy od bezpieczników co masz w domu jak ci juz napisałem.

Pozdarawiam
  • Poziom 10  
    wielkie dzięki wszystkim za odpowiedz
    już zabieram się do wymiany wszystkich bezpieczników na 6
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wronhalla napisał:
    no spoko ale chyba nie kapuje co napisałeś hehe :) więc sorki.

Kolega jacur miał na myśli coś takiego jak na rysunku:

Do pewnej wartości prądu na zaciskach masz 230V. Ale gdy przekroczysz tą "pewną" wartość (np. powstanie zwarcie) zapali się żarówka - i będzie płynął prąd (w najgorszym przypadku - przy zwarciu) mniejszy równy prądowi płynącemu przez samą żarówkę (prawo Ohma;) )
  • Poziom 10  
    ok zrobiłem na poczekaniu "schemat" :) :) :lol: :lol: i mniej więcej tak wygląda
    Dodatkowe zabezpieczenie w warsztacie
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    wyrzuć bezpiecznik z niebieskiego przewodu !
    on wywali, ty dotkniesz fazy doziemisz układ i juz nic nie napiszesz na forum :D

tak w ogole po co Ci stycznik ? nawet nie masz tam obwodu start - stop do odłączenia wszystkich gniazdek w razie domniemanego wypadku / pozaru :D

a do stycznika wez se bezpiecznik ~ 1A powinien wystarczyc :)
  • Poziom 10  
    neo_dc mam wszystko start stop tylko niechciało mi się rysować. A ten bezpiecznik z zera to faktycznie musze wywalić
    a stycznik mam po to żeby właśnie jak coś podłącze to żeby nieć start i stop tego użądzenia :) :D a ten bezpiek 1A gdzie wpakować?? :?:
  • Poziom 32  
    dajesz go na przewodzie od wtyczki, tu już obojetnie na ktorym( no chyba ze wtyczke podłączasz cały czas do tego samego gniazdka i wiesz gdzie jest faza to najlepiej dać ją na przewód fazowy ) bo cewka jest odizolowana galwanicznie od styków roboczych i nawet jak przebije to nie ma prawa podać napięcia na żaden ze styków :-)
  • Poziom 10  
    nie napewno nie bede podłączał pod to samo gniazdko