Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączniki nadprądowe. Wymiana

03 Paź 2014 20:45 2298 15
  • Poziom 2  
    Cześć,
    z racji tego, ze jestem świeżak i elektryki cały czas się uczę to mam pytanie odnośnie wyłączników nadprądowych. Pod obwód z B16 jest podłączonych 14 gniazd ( 2x w kuchni, 2x łazienka, 10x pokój) gdzie dopuszczalne jest max 10 gniazd z tego co się orientuję. Kuchenka elektryczna i pralka mają swoje, oddzielne obwody. Przy podłączeniu laptopa do jednego z gniazd wyrzuca zabezpieczenie. Podejrzewam, że może być to wina zasilacza albo nadmiernej pobieranej mocy przez wszystkie urządzenia w tym samym czasie. Wpadłem na pomysł aby B16 wymienić na B20. Przewody 3x2,5mm^2. Pytanie moje czy te przewody wytrzymają taki prąd ? W tabeli obciążalności 3x,2,5mm^2 przy ułożeniu przewodów w ścianie jest podane 20A max. Chce się upewnić jak to w praktyce wygląda. Proszę o wyrozumiałość ;)
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
  • Poziom 1  
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Zabezpieczenia większego niż 16A nie możesz użyć, bo gniazda są na 16A i nie więcej.
  • Poziom 2  
    Ogólnie rzecz biorąc to ta instalacja w tym budynku to jest jedna wielka pomyłka. Dawać 14 gniazd na jedną eSke 16, w tym kuchnia, łazienka i jeden, jedyny pokój.
    Wielkie dzięki za odpowiedź!
    Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły ?
  • Moderator Elektrotechnika
    Navaz napisał:
    Pod obwód z B16 jest podłączonych 14 gniazd (2x w kuchni, 2x łazienka, 10x pokój

Tu podstawowym błędem jest to że nie masz rozbitych tych gniazd, kuchnia ma mieć osobno, łazienka osobno i pokoje też osobno, wtedy twój problem się skończy. Natomiast niedopuszczalne jest zwiększanie zabezpieczenia obwodu bez uprzedniego sprawdzenia instalacji i zrobienie pomiarów przez elektryka. Bo co z zabezpieczeniem przed licznikowym gdzie będzie selektywność zabezpieczeń.
  • Poziom 29  
    Dodatkowo zmiana zabezpieczenia wiąże się ze sprawdzeniem ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania.
  • Poziom 31  
    plum1978 napisał:
    zamiast S191 B 16 założył rozłącznik na wkładki D00 16A Gg

Tu należy usunąć przyczynę a nie zmagać się ze skutkami a w dodatku w sposób niezgodny z przepisami.
  • Poziom 1  
  • Poziom 31  
    plum1978 napisał:
    Wytłumacz mi kolego, gdzie jest błąd?

Pewnie w "Warunkach Technicznych jakim powinny ........ "
    :D
  • Poziom 1  
  • Poziom 31  
    Wybaczam, "Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać......" Dział IV, Rozdz. 8 par.183.1
  • Admin Elektroenergetyka
    plum1978 napisał:
    Czy zamiana S 191 / 301 na rozłącznik z wkładkami D00 jest niezgodna z przepisami ?

Wytłumacz mi kolego, gdzie jest błąd?
    Zgadzam się, że nie tyle instalacja ( nie widziałeś tego, nie robiłeś przeglądu i pomiarów ) , co ilość gniazd na obwodzie nie jest przystosowana do obecnie używanych odbiorników ( ale kilkanaście lat temu) właśnie tak budowano instalację.
    Teraz ktoś zamiast topika założył S191 /301 i zaczynają się problemy.

Nie każdego stać na wymianę instalacji, chociaż jest ona 60-letnia i nie spełnia obecnie obowiązujących norm, sztuką jest doradzić - na tyle ile to możliwe nie robiąc oględzin jak bezpiecznie i funkcjonalnie użytkować ten lokal bez obawy o porażenie czy pożar.

Skoro "decydujesz się" na wymianę, rób to zgodnie z obecnymi przepisami.
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Navaz napisał:
    Wpadłem na pomysł aby B16 wymienić na B20. Przewody 3x2,5mm^2. Pytanie moje czy te przewody wytrzymają taki prąd ? W tabeli obciążalności 3x,2,5mm^2 przy ułożeniu przewodów w ścianie jest podane 20A max.

Wyłącznik B20 przy przeciążeniu może wyrzucić od 22,6A (1,13*In) do 29A (1,45*In).
    Zerknij na charakterystykę wyzwalania.
  • Poziom 42  
    Cytat:
    Wybacz mi Kolego, ale to nie jest dla mnie argument, podaj dokładnie arkusz normy i punkt mówiący ( a raczej ściśle określający ) taki zakaz.

A szkoda, gdyż to jest podstawowy argument, gdyż Rozporządzenie o warunkach technicznych jakim mają odpowiadać budynki... jest aktem prawnym. A w nim jest zawarta informacja, że należy stosować wyłącznik nadmiarowopradowe.
    Oczywiście nie dotyczy ona instalacji obsługiwanych przez osoby wykwalifikowane, ale tych w budynkach mieszkalnych gdzie dostęp do niej mają laicy.
    A zakaz ten istnieje dlatego by laicy nie postępowali właśnie tak jak chce uczynić autor wątku a także by nie stosowali większych zabezpieczeń i nie "naprawiali" bezpieczników.
  • Poziom 39  
    Navaz napisał:
    Wpadłem na pomysł aby B16 wymienić na B20. Przewody 3x2,5mm^2. Pytanie moje czy te przewody wytrzymają taki prąd ?

To zły pomysł- zostań przy B16.
    alstadi napisał:
    Zabezpieczenia większego niż 16A nie możesz użyć, bo gniazda są na 16A i nie więcej.

Temat wyczerpany!
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie każdemu za pomoc i wskazówki ;). Temat do usunięcia.
    Pozdrawiam.

Moderowany przez Akrzy74:

Temat zostaje zamknięty, a moje "pomógł" usunięte. Spokojnej nocy...