Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer - wyłącza się podczas grania

03 Paź 2014 20:49 1197 21
  • Poziom 6  
    Komputer się wyłącza gdy gram w gry 3d gdzie potrzeba większej mocy obliczeniowej, np. GTA SA lub inne tego typu, lecz gdy gram w np. Deadly 30 lub inne 2d nic się nie dzieje, czasami komputer wyłącza się sam gdy jest nieużywany lub podczas używania przeglądarki, ale to wyjątki, jeżeli się wyłączy podczas grania, żeby go uruchomić potrzebna jest .. uwaga ... Suszarka ! Więc gdy go chce włączyć co chwila się wyłącza, po wejściu w BIOS i zakładkę o zasilaniu to przy 12V i 5 V są dane na czerwono, czyli po lewej ile być powinno, a po prawej ile aktualnie jest, no i po tej prawej zamiast 12V i 5 V, jest zazwyczaj 9V i 3V, aby to naprawić trzeba włączyć suszarkę i wycelować w zasilacz, a dokładnie w jego wiatraczek, jeżeli potrzyma się się tak przez 3-4 min uszarkę, "Voltage" zacznie rosnąć do odpowiedniej normy, a komputer zacznie działać, czasami jeszcze wyskakuje informacja o nistabilnym źródle energii, co też udało mi się nagrać w poniższym filmie

youtubeXXXXcom/watch?v=RtPn8q4PtBs

w XXXX wstawcie sobie .

Więc ten film przedstawia jak wygląda w praktyce to co napisałem wyżej, przepraszam za to że nagrałem "w pionie" oraz za syf na biurku, ale mam nadzieje że dacie radę to obejrzeć

Zasilacz: Hedy 500W

jeszcze dorzucę logi z OCCT, podczas ich robienia wybrałem "Power Supply"

Bardzo proszę o pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    OCCT pokazuje co pokazuje. Weź miernik i pobierz napięcia miernikiem.
    Podaj wyniki na forum.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Wymiana zasilacza na początek zanim nastanie koniec :-)
  • Poziom 6  
    ak6, skąd mam pobrać napięcia ? (gdzie wsadzić końcówki od voltomierza) i to ma znaczenie którą stroną ? Bo nigdy nie mierzyłem napięcia, a voltomierz posiadam (ustawie na 600 v~)

karolark, nie ma innego nawet na przetestowanie
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Ustaw na DC zakres 20V pomiar na molexie i pomarańczowy w atx 3,3V tak w skrócie.
  • Poziom 6  
    Więc tak, od karty graficznej (kostka z 6 kabelkami z zoltymi i czarnymi) pokazuje 11,85V
    Tam gdzie powinno być 5V, pokazuje 4,90V (do tej samej wtyczki podłączyłem czarny do czarnego, a czerwony do zoltego i pokazalo 11,70V)
    Do 3V nie mam dostepu (tego od płyty) nie mam dostępu, za dużo kabli.

Pomiary robione po naprawie komputera suszarką i na włączonym komputerze.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zmierz pod obciążeniem grą, jeśli te wyniki to w idle to już kiepskie, bo stosunkowo niskie te napięcia na linii 12V i 5V.
  • Poziom 6  
    Po 20 min. grania na lini 12V jest (tej od karty) 11.60 V, a na tej od 5V jest 4.90V, po kolejnych 10 minutach nic się nie zmieniło.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Może być też taka sytuacja, że spadki napięcia będą niezauważalne dla miernika. W takim przypadku pozostanie jedynie podmiana zasilacza i testy. Jak na razie wydaje się on być najbardziej podejrzany.
  • Pomocny post
    Niestety nie jest więc dobrze. Napięcie jest niskie, bliskie dolnej granicy tolerancji. Niestety miernik nie uchwyci bardzo krótkotrwałych wahań napięcia. Uruchom jeszcze raz test w OCCT i zmierz napięcia na tych liniach podczas testu. Jak na razie dużo wskazuje na zasilacz.
  • Poziom 6  
    No to więc wygląda tak, że jak spadnie poniżej 11,49V (a podczas grania stopniowo spada, czasami spadnie do 11,4 w 10 min, a czasami w 2 godz.) Wtedy komputer się wyłącza, i po włączeniu mam tak jak na filmie po 10/9 V, i żeby podnieść napięcie musze skierować suszarkę na wiatrak od zasilacza, dodam że kiedyś wyłączał się częściej, i napięcie spadało bardzo szybko, po konserwacji zasilacza. (dokładne czyszczenie oraz nalałem oleju do pił Sthil do wiatraczka który wcześniej stawał) Poprawiło się działanie zasilacza, więc to może coś związanego z wiatraczkiem od zasilacza ? Jak gram w gry 3D przyspiesza, i wtedy zaczyna chodzić niczym betoniarka i spada też w tym momencie napięcie.

// Są jeszcze czasami sekundowe spadki napięcia do 10 V
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Wymień zasilacz albo zaraz będziesz miał do wymiany znacznie więcej.
    I skończ juz te testy z włączeniem się komputera bo szkoda dysku. Wszystko w tym temacie.
  • Pomocny post
    Nie rozumiem jak suszarka pomaga zasilaczowi. Jeśli tak się zachowuje to jest problematyczny. Szkoda podzespołów. Zalecana wymiana.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    mati211p napisał:
    Nie rozumiem jak suszarka pomaga zasilaczowi.
    Niektóre suszarki mają opcję włączenia zimnego powietrza -można chłodzić dodatkowo zasilacz:)
  • Poziom 6  
    Ok, dzięki za pomoc, takie problemy mam już 2 lata i wszystko jest ok, ale za tydzień kupie nowy zasilacz.

No chyba że macie jeszcze jakieś pomysły
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    mati211p napisał:
    Niektóre suszarki mają opcję włączenia zimnego powietrza -można chłodzić dodatkowo zasilacz:)
  • Poziom 31  
    Tu już nie ma nad czym myśleć. Zasilacz jest szmelc i trzeba go wymienić. Nawet jeśli nie był główną przyczyną twoich problemów. Choć raczej był. :)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    kartofel69 napisał:
    aby to naprawić trzeba włączyć suszarkę i wycelować w zasilacz, a dokładnie w jego wiatraczek

Czytając początkowy post nie wierzyłem własnym oczom - dwa razy sprawdzałem, czy to przypadkiem nie dział Hyde Park...
    Długo już zajmuję się naprawą i serwisem komputerów, ale chyba najwyższy czas uzupełnić walizkę narzędziową o nowe, niezbędne narzędzie - suszarkę do włosów!

A teraz na serio, obecny zasilacz to szrot - do utylizacji. Naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona. Konieczna wymiana na coś z listy zalecanych - FSP, Chieftec, itd. Podaj dokładną specyfikację komputera, pomożemy dobrać coś dobrego i niedrogiego. Podaj również posiadany budżet na zasilacz. Jeśli jej nie znasz, to pobierz HWiNFO, uruchom i wybierz Save Report->Short Text Report.

mati211p napisał:

Prawdopodobnie podgrzewa kondensatory, przez co te częściowo odzyskują pojemność.

Kiedyś, dawne traktory odpalało się podgrzewając gruszkę żarową za pomocą lampy lutowniczej. Ale żeby w komputerach...?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Tylko to trochę dziwne, żeby kondensatory podczas pracy, gdy PC się wyłączy były zimne. Mógł się uszkodzić przez nie do końca sprawny wentylator. Przegrzał się, niektóre elementy straciły swoje parametry, lub pojawiają się zimne luty, przez co czasem pewne elementy być może tracą kontakt. Sam miałem tak w monitorze, po nadmiernym rozgrzaniu gasł ekran, a przyczyną były zimne luty.
    Tutaj lista zasilaczy słabej jakości i polecanych marek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    Jeśli masz problem z doborem nowego zasilacza, załóż temat w dziale co kupić, podając tam swoją konfigurację PC.
  • Poziom 6  
    Zauważyłem że napięcie zmienia się w zależności od szybkości kręcenia się wiatraczka od zasilacza, jeżeli dmucham suszarką tak żeby kręcił się wolno to spada, jeżeli w przeciwną stronę, czyli tak żeby szybciej się kręcił, to rośnie, maksymalnie spada do 8,5V (na lini 12V) i 4,10V (na lini 5V) a linie 3V i 1V nie zmieniają, a rośnie max. do normalnych wartości, może da się to jakoś naprawić bez kupna zasilacza ?
  • Poziom 31  
    Zasilacz masz z najgorszego sortu, chińszczyznę - jak wcześniej napisałem, naprawa ekonomicznie nieuzasadniona, czytaj: nieopłacalna.
    Nie testuj go w ten sposób! Co powinieneś zrobić, to odłączyć go od komputera i nie korzystać z niego, chyba, że nie zależy ci na reszcie komputera. W którymś momencie np. dysk albo płyta nie wytrzymają skoków napięcia, i następny wątek założysz "Czy xxx da się jeszcze naprawić".
    Zgodnie z wcześniejszym zaleceniem, w dziale Co kupić?, załóż adekwatny temat, podaj specyfikację komputera i budżet (wklej tu odnośnik do tematu, aby łatwiej było go odnaleźć).