Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód do silnika 7,5 kw -

03 Paź 2014 21:14 6228 14
  • Poziom 8  
    Witam
    Jakiego przewodu ziemnego mam użyć do silnika 7,5 kW 2900 obr, długość przewodu około 30 metrów.
    Drugi problem to jakie zabezpieczenie założyć aby w razie zaniku jednej fazy rozłączyło silnik chroniąc przed spaleniem.
    Nie jestem elektrykiem więc proszę o pełną nazwę zabezpieczenia :)
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator Elektrotechnika
    Silnik przede wszystkim należy zabezpieczyć od zwarć i przeciążeń.
  • Poziom 8  
    Dzięki niewolno2.
    Z kalkulatora wychodzi mi przewód 2,5; więc przewymiaruję go jeszcze na 4 w razie jakiegoś dodatkowego urządzenia. Jeszcze raz dzięki :)
  • Poziom 39  
    Dokładając/dołączając jakiekolwiek urządzenie do instalacji która jest przeznaczona do zasilania silnika może skończyć się uszkodzeniem ww silnika, wszystkie ewentualne wyliczenia zabezpieczeń dają w " łeb", jeżeli ma to być zasilanie tylko i wyłącznie silnika to tak ale jeżeli chcesz w przyszłości zmienić na inną konfiguracje do warto się zastanowić i zamontować dodatkową rozdzielnie w której będziesz mógł modyfikować podłączenia.
  • Poziom 9  
    Witam, żeby nie zakładać nowego tematu. Podpowie może mi ktoś? Czy dla takiego silnika jak w temacie 7,5Kw (pompa wody) na kablu 250m ziemny 4x4 mm2 alu ma szanse to pracować poprawnie?
  • Poziom 35  
    pabog napisał:
    Czy dla takiego silnika jak w temacie 7,5Kw (pompa wody) na kablu 250m ziemny 4x4 mm2 alu ma szanse to pracować poprawnie?

Nie ma szans, zapomnij.
  • Poziom 9  
    Powiem tak, otrzymałem takie cudo w spadku . Pracuje tak ok 10 lat . Też mnie zastanowiło co do przekroju tych przewodów. Może źle napisałem w pierwszym poście średnica pojedynczej żyły ma 4mm
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    pabog napisał:
    ma szanse to pracować poprawnie?
    pabog napisał:
    Powiem tak, otrzymałem takie cudo w spadku . Pracuje tak ok 10 lat

Więc pytanie jest raczej bezcelowe. :) Niech kolega zmierzy napięcie (podczas pracy pompy) na początku obwodu i na końcu- przy samej pompie, oraz zmierzy prąd pobierany przez pompę. Gdy będą te dane, niech elektryk* zmierzy IPZ przy silniku, proszę też podać wartość zabezpieczeń tego obwodu i wtedy oczy szerzej się otworzą.
    pabog napisał:
    średnica pojedynczej żyły ma 4mm

Czyli stara poczciwa dziesiątka (10mm) bez kalkulatora +/- 10 % :D
    Prąd znamionowy ok. 16A, praca jak sądzę dorywcza lub przerywana, więc mam swoją teorię, ale proszę o wykonanie pomiarów. :wink:
    Chłop :lol: (czytający) musi mieć wszystko jak na tacy, więc wyjaśnijmy to wspólnie, o ile czujesz się na siłach. 8-)

* bo jak sądzę kolega takiego miernika nie posiada, ale jakiś miernik cęgowy chyba tak...

Ps. Praca ciągła czy dorywcza?
    Ps. 1 Na przekroju 16mm Al. starej linii napowietrznej kiedyś (właściwie wciąż) "wisiało" pół wsi... :lol:
  • Poziom 24  
    Silnik powinien mieć wyłącznik silnikowy zamontowany przy silniku na prąd około 8.6A jest to prąd jaki jest podany na tabliczce znamionowej silnika dla układu gwiazdy, jeżeli jest podany tylko dla trójkąta to trzeba go podzielić przez √3 (jest to prąd pobierany przez dany silnik w układzie gwiazdy czyli prąd pobierany w układzie trójkąta podzielony przez √3). Wyjścia wyłącznika silnikowego są podłączone do początków uzwojeń silnika (U,V,W). Wejścia wyłącznika silnikowego pełnią wówczas rolę początków uzwojeń silnika i podłącza się je do przełącznika trójkąt gwiazda jak początki uzwojeń silnika. Końce uzwojeń (X,Y,Z) traktuje się normalnie czyli jak końce uzwojeń. Takie połączenie zabezpiecza silnik w obu połączeniach w trójkącie i w gwieździe. Przewód aluminiowy 4x4mm2 powinien być raczej ok. Na jego początku patrząc od strony sieci zasilającej powinien być wyłącznik instalacyjny C16 lub D16 jeżeli przy silniku jest przełącznik trójkąt/gwiazda lub D16 jeżeli silnik jest zasilany bez użycia przełącznika trójkąt/gwiazda.

Dodano po 26 [minuty]:

Dla kabla miedzianego 4mm2 można dać odpowiednio wyłącznik C25 na jego początku patrząc od strony licznika energii jeżeli kabel nie jest izolowany termicznie od otoczenia. Jeżeli jest izolowany termicznie powinien być wyłącznik C16 lub D16 według opisu powyżej.
    Jak byś doczytał to przekrój mm2 jest inny.
    Dlaczego decydujesz o zmianie wielkości zabezpieczenia bez znajomości pętli zwarcia.
    A co ma wspólnego izolacja termiczna do pętli zwarcia .
    Moderator K.R.

Dodano po 10 [godziny] 15 [minuty]:

Jeżeli z przewodu zasilającego mają być później wyprowadzane gniazdka jednofazowe lub zasilane urządzenia jednofazowe to powinien to być przewód pięciożyłowy L1, L2, L3, N, PE. Do silnika trójfazowego wystarczy przewód czterożyłowy L1, L2, L3, PE.
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 24  
    Nie decyduję o zmianie zabezpieczeń tylko dodałem nowe zabezpieczające przewód oraz silnik. Izolacja termiczna do pętli zwarcia ma tyle że zwiększa jej impedancję.

Dodano po 6 [minuty]:

Nie zauważyłem że tam jest 250m i 4x4mm². Ma szansę to pracować poprawnie. Nie wiem jakie charakterystyki mają te pompy, ale w takim układzie jest tylko opcja wyłącznik instalacyjny C16 na początku przewodu, no i przełącznik trójkąt gwiazda do tego silnika 7.5kW.

Moderowany przez Topolski Mirosław:

Przed napisaniem odpowiedzi należy dokładnie zapoznać się z odpowiedziami kol. w temacie.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 9  
    Jest to podłączone bez przełączania trójkąt gwiazda . Jest jedynie stycznik ABB ESB 40-40 do jego załączenia bezpośrednio w studni. Linia 250m zabezpieczona jest w rozdzielni na budynku
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    pabog napisał:
    zabezpieczona jest w rozdzielni na budynku
    pabog napisał:
    Jest jedynie stycznik ABB ESB 40-40 d

Czyli jak sądzę zabezpieczenie jedynie zwarciowe obwodu- minimalizm. Już nie pytam, czy kolega czuje się na siłach sprawdzenia pewnych parametrów, bo jak sądzę- nie. Gdyby było inaczej, pojawiły by się dane o których pisałem. Obwód "silnikowy" (nie mylić z oświetleniowym) powinien spełniać tzw. minimalizm, czyli dodatkowo wyłącznik termiczny zabezpieczający silnik. Żadne bezpieczniki topikowe czy wyłączniki instalacyjne ("eski") nie zabezpieczą odbiornika- silnika, tylko przewód/ kabel. Skoro tyle lat działał silnik, to będzie tak długo działał, aż się nie spali, bo nie ma zabezpieczenia przed np. przeciążeniem.