Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega32][C] - Zbyt niskie zasilanie z programatora USB ASP.

cooboos 03 Paź 2014 21:28 1293 8
  • #1 03 Paź 2014 21:28
    cooboos
    Poziom 2  

Witam, mam problem z AVR Atmega32. Realizowałem projekt z ADC i zorientowałem się, że na liniach zasilania mam ok. 3,3 - 3,4 V. Układ zasilałem z programatora USB ASP, od razu dodam, że zworka w programatorze jest we właściwym miejscu. Pousuwałem wszystkie elementy z układu i zostawiłem tylko minimalne podłączenie pinów, problem pozostał. Napięcie na liniach zasilania zmieniło się na 5 V dopiero wtedy kiedy wyjąłem z układu również mikrokontroler. Wcześniej sprawdziłem również napięcie pomiędzy wyjściami VCC i GND programatora i też pokazało 5 V. Nie mogłem wgrać żadnego programu na mikrokontroler, pewnie z powodu zasilania, więc zasiliłem go ze stabilizatora napięcia, napięcie na liniach zasilania było 5, ale mimo to nie udało się wgrać programu. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś miał jakikolwiek pomysł co jeszcze można zrobić. Dołączam schemat układu (minimalne podłączenie pinów + ADC) i program z ADC.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 8
  • #2 03 Paź 2014 21:52
    mickpr
    Poziom 39  

cooboos napisał:
    napięcie na liniach zasilania było 5, ale mimo to nie udało się wgrać programu
    A jakiś komunikat? Co ze zworką slow-sck? Zmieniałeś fusebity? Dodawałeś kwarc w czasie programowania ? (na jednym rysunku jest, na innym go brak)?

0
  • #3 03 Paź 2014 22:55
    cooboos
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie tematem.
    Komunikat wyświetlany z avrdude:
    (Sprawdziłem, czy nie pomyliłem przewodów MOSI i MISO, są na właściwym miejscu). Nic nie zmieniałem z fusebitami, mam tylko programator USB ASP (nie da się ich zmieniać w taki prosty sposób) i nie chciałem ryzykować. Kwarc wcześniej był dołączony tak jak na schemacie, ale po pojawieniu się problemów z zasilaniem wyjąłem go (sprawdzałem wszystkie możliwości). Zworka slow SCK rozwarta. Jeszcze jedna sprawa, po wyjęciu mikrokontrolera i ponownym jego wpięciu pomyliłem strony i włożyłem go do góry nogami w płytce stykowej. Sprawdziłem gdzie poszło zasilanie i masa i okazało się, że masa zamieniła się z drugą masą, a VCC z AVCC. Wydaje mi się, że w związku z tym nie powinno to uszkodzić mikrokontrolera, ale na wszelki wypadek wolałem zaznaczyć.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Paź 2014 08:36
    mickpr
    Poziom 39  

cooboos napisał:
    Zworka slow SCK rozwarta.
    Świeża Atmega32? - zworka SLOW SCK powinna być zwarta (chyba że masz USBASP ze zmodyfikowanym kodem). Dodatkowo załóż kwarc+ kondensatory do niego.
    Komunikat świadczy o braku połączenia programatora z Atmegą. Takich sytuacji na elektrodzie opisanych jest setki - poszukaj.
    Sprawdź też dokładnie linię RESET - czy przed programowaniem jest na niej stan "1", i czy w samym momencie programowania programator wymusza na niej stan "0" .
    Od tego zacznij. Problem w 90% tkwi w braku połączenia.
    Zastosuj się też do rady kolegi LA72.
    cooboos napisał:
    Wydaje mi się, że w związku z tym nie powinno to uszkodzić mikrokontrolera, ale na wszelki wypadek wolałem zaznaczyć.
    Z tą opinią na 90% masz rację, choć cuda się zdarzają.

0
  • #6 04 Paź 2014 23:21
    cooboos
    Poziom 2  

Podłączyłem 10 pin z Kandy do masy układu i faktycznie, pojawiło się 5 V w zasilaniu z programatora, dzięki! Swoją drogą byłem zaskoczony, myślałem, że piny 4,6,8 i 10 są wewnętrznie zwarte w programatorze. Z ciekawości zapytam skąd się mogło wziąć te 3,3 V przy połączeniu z pinem 4? Jeżeli chodzi o łączenie się mikrokontrolera z komputerem, to przyczyna była tak prozaiczna, że aż wstyd się przyznać ;) Przy wcześniejszym wyjmowaniu mikrokontrolera z płytki stykowej nóżka od wejścia MOSI musiała się wygiąć i nie było połączenia... Poprawiłem ją i działa ;) A jeśli chodzi o slow sck, to do tej pory pory programowałem bez tej zworki i udawało się. Opis na stronie sklepu wydawał mi się trochę niejasny, ale z tego co zrozumiałem, to programator ma automatyczne ustawianie prędkości programowania i "programator nie wymaga ustawiania zworek dla wolniej taktowanych mikrokontrolerów". Nie wiem czy to o to chodzi, ale nawet nie mam możliwości w tej chwili sprawdzenia jak będzie działać ze zwartym slow SCK, bo nie było dołączonej zworki, a nie mam żadnej pod ręką. Tak czy inaczej, udało się rozwiązać problem, więc dziękuję bardzo za pomoc!

0
  • #8 05 Paź 2014 11:55
    cooboos
    Poziom 2  

Tylko właśnie dziwiło mnie to, że napięcie pomiędzy 2 i 4 pinem (podłączone poza układem) wynosiło ok. 5 V, dopiero kiedy podłączałem je do linii zasilania to malało do 3,3 V.

0
  • #9 05 Paź 2014 14:34
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

LA72 napisał:
    W niektórych programatorach piny 3 lub 4 są wykorzystywane do innych celów.

... dodać należy, że są to programatory niezgodne ze standardem Atmela.

@coobos: Sprawdź dokumentację Twojego programatora.

0