Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARISTON CLAS EVO 28FF - Sterownik pokojowy bezprzewodowy - JAKI BĘDZIE KOMPATYBI

04 Paź 2014 14:56 6837 12
  • Poziom 7  
    Witam

Posiadam piec gazowy dwufuncyjny ARISTON CALS EVO 28FF wiszący.
    Potrzebuję dokupić sterownik pokojowy taki aby pasował do mojego modelu.
    Szukając na forach i sklepach nie wiele mi mówią te wszystkie specyfikacje, nie znajduję nic konkretnego.

Chodzi mi o taki model który:
    - jest bezprzewodowy
    - dobrze aby miał czujnik temperatury zewnętrznej (ponoć większa możliwość zaoszczędzenia energii)
    - możliwość ustawienia trybu dzień/noc
    - możliwość zaprogramowania na cykle tygodniowe
    - był dokładny w ustawianej temp.
    - cenowo tak do 500-600 - tyle chcę przeznaczyć na zakup

Słyszałam też o takich z możliwością programowania przez internet - sieć wifi - polecacie?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    fachowiec, który montował nam piec gazowy odradza zakup sterownika z czujnikiem zewnętrznym, że jak twierdzi będę mieć większe zużycie gazu.

nie wiem jakie ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo chyba taki czujnik ma zmniejszać zużycie przez regulację temperatury na zewnątrz.

nie wiem jakie Wy macie doświadczenia z czujnikiem zewnętrznym ale proszę o rzetelną informację czy zakładać sterownik z czujnikiem czy bez
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    ten sterownik, który wcześniej poleciłeś ma możliwość dokupienia czujnika zewnętrznego, to nie problem z zakuoem. później można przetestować czy to sie sprawdza czy nie.

ale zaciekawiła mnie możliwość montażu głowic? fajnie to wszystko brzmi ale jak to dostosować do sterownika z Twojego postu wyżej? Szczerze to nie mam pojęcia co się z czym montuje, tym zajął by się fachowiec, ale zawsze się upewniam czy wybrałam najlepsze rozwiązanie, a w tym wypadku taki pomiar w kilku ponieszczeniach to dosyć ciekawe.

Dodano po 9 [sekundy]:

ten sterownik, który wcześniej poleciłeś ma możliwość dokupienia czujnika zewnętrznego, to nie problem z zakuoem. później można przetestować czy to sie sprawdza czy nie.

ale zaciekawiła mnie możliwość montażu głowic? fajnie to wszystko brzmi ale jak to dostosować do sterownika z Twojego postu wyżej? Szczerze to nie mam pojęcia co się z czym montuje, tym zajął by się fachowiec, ale zawsze się upewniam czy wybrałam najlepsze rozwiązanie, a w tym wypadku taki pomiar w kilku ponieszczeniach to dosyć ciekawe.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    ok rozumiem. gdzie kupię taki zestaw pod mój piec?
    czy sterownik/programator kupić osobno i te głowice osobno?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    rozmawiałam z serwisanetm Aristona i zaproponował mi inne sterowniki auroton 2005 oraz euroster i BEZ czujnika zewnetrznego.

Większość serwisantów odradza czujnik, już sama nie wiem co wybrać. Czy jak kupię TECH ST 292 to on będzie na 100% kompatybilny z moim piecem?

edit:

Proponowano mi także sterownik ariston sensys ze względu na to iż daje pewność działania wszystkich funkcji pieca. Tzn przenosi wszystkie parametry z pieca na sterownik, a nie jak inne pokazuje tylko temperaturę itd.
  • Poziom 25  
    Najlepszym rozwiązaniem będzie oryginalny sterownik SENSYS numer katalogowy Aristona 3318615. U wielu klientów już osobiście go zamontowałem i wszyscy są bardzo zadowoleni z tego sterownika. Bardzo prosta i intuicyjna obsługa dla użytkownika, bogate menu, i jak wyżej jest napisane - wszystkie informację z kotła przeniesione są na ten sterownik.
  • Poziom 15  
    Regulator dedykowany jest przewodowy a pytanie dotyczyło regulatora bezprzewodowego.
    Polecam zapoznanie się z możliwościami regulatora Euroster 2026TXRX lub najnowszego Eurostera Q7TXRX który posiada komunikację dwukierunkową dzięki czemu na ekranie widoczna jest aktualna moc sygnału między regulatorem a odbiornikiem (kontrola zasięgu) dodatkowo symbol załączenia grzania informuje o rzeczywistym załączeniu odbiornika gdyż pokazuje się dopiero gdy odbiornik przy piecu potwierdzi odbiór sygnału załączającego piec.
    Oba regulatory można podłączyć do tego pieca, są bezprzewodowe, programowalne tygodniowo, posiadają specjalny algorytm likwidujący wahania temperatury w pomieszczeniu wynikające z bezwładności pomieszczenia i rodzaju instalacji grzewczej a to ma bezpośrednie przełożenie na komfort cieplny oraz zużycie gazu.
    Odnośnie czujnika zewnętrznego (pogodowego) i tak można go podłączyć do pieca niezależnie od regulatora jednak w wypadku stosowania pomiaru temperatury w pomieszczeniu (a regulatory powyższe są w taki wyposażone) i regulacji temperatury pomieszczenia, czujnik pogodowy nie jest tak istotny. Przecież jeżeli ktoś chce mieć 21stopni w pomieszczeniu to regulator taką temperaturę utrzymuje niezależnie czy na dworze jest -10 czy +10 a jedyną różnicą będzie fakt że jak jest zimniej na dworze to dłużej piec grzeje a jak cieplej to krócej.
    Polecam kontaktować się z instalatorami lub producentem regulatorów którzy mają doświadczenie w takich sprawach i czasem warto ich posłuchać.
    I nie można zapominać że żadne urządzenie czy nawet masa czujników zewnętrznych nie spowoduje że pomieszczenie zacznie potrzebować mniej dżuli by utrzymać jakąś temperaturę. Warto zachować rozsądek i czasem warto po prostu zastosować jeden regulator, kilka nawet zwykłych zaworów termostatycznych na grzejniki i zmniejszyć temperaturę rzadziej używanych pomieszczeń o 1 stopień by zużyć nawet o 10-20% mniej gazu niż wyposażać piec w jakieś drogie choćby nawet firmowe systemy.
  • Poziom 25  
    Euroster Serwis napisał:
    Regulator dedykowany jest przewodowy a pytanie dotyczyło regulatora bezprzewodowego.
    Polecam zapoznanie się z możliwościami regulatora Euroster 2026TXRX lub najnowszego Eurostera Q7TXRX który posiada komunikację dwukierunkową dzięki czemu na ekranie widoczna jest aktualna moc sygnału między regulatorem a odbiornikiem (kontrola zasięgu) dodatkowo symbol załączenia grzania informuje o rzeczywistym załączeniu odbiornika gdyż pokazuje się dopiero gdy odbiornik przy piecu potwierdzi odbiór sygnału załączającego piec.
    Oba regulatory można podłączyć do tego pieca, są bezprzewodowe, programowalne tygodniowo, posiadają specjalny algorytm likwidujący wahania temperatury w pomieszczeniu wynikające z bezwładności pomieszczenia i rodzaju instalacji grzewczej a to ma bezpośrednie przełożenie na komfort cieplny oraz zużycie gazu.
    .

Wszystko ładnie, pięknie kolego Euroster ale Twój sterownik będzie działać dalej na zasadzie ON/OFF, nie zredukuje mocy palnika, nie wyświetli ewentualnego błędu, nie pozwoli zmienić temperatury c.w.u. itp.
    Dedykowany sterownik (choć kablowy) ma dużo więcej zalet niż uniwersalny do praktycznie wszystkich rodzajów kotłów ON/OFF.
  • Poziom 15  
    Pytanie dotyczy regulatora bezprzewodowego i z tego co widzę nie ma w pytaniu żadnych preferencji odnośnie CWU czy algorytmów pracy i na to pytanie przedstawiłem odpowiedź.
    A co gdy ktoś nie ma w ogóle regulatora? Wtedy również nie ma informacji o błędach? Na szczęście jakaś informacja zawsze jest wyświetlana na samym kotle. Jeżeli chodzi o temperaturę CWU ustawia się ją raz i zwykle tak już zostaje na lata. Modulacja również nie jest realizowana przez regulator a przez sterownik na piecu. Zwykle specjalny czujnik na piecu mierzy temperaturę wody i w zależności czy woda jest wystudzona czy jeszcze dosyć ciepła włącza mocniej lub słabiej. Tak samo jest z czujnikiem pogodowym wtedy modulacja ma sens.
    Oczywiście, jeżeli ktoś potrzebuje tego wszystkiego lub ma większe zaufanie do firmowego produktu to może założyć regulator dedykowany. Warto jednak znać alternatywy.
    I mogę zapewnić że to nie są moje regulatory, nie zajmuję się ich sprzedażą jednakże tysiące zadowolonych klientów stosujące regulatory niededykowane świadczy o tym że się sprawdzają.