Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Vectra A, czy to poważna awaria ??

01 Maj 2005 12:53 3581 7
  • Poziom 13  
    Witam. dzisiaj jechałem moim autem i nagle zapaliła mi się pomarańczowa kontrolka za znaczkiem przypomonającym silnik czy coś podobnego. Co to może być i czy to coś poważnego ??
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jak już mamy to nieszczęście i podczas pracy silnika zaświeci się kontrolka pracy silnika to musimy sobie jakoś z tym poradzić. Nie ma sensu od razu jechać do speca od diagnostyki i płacić grube pieniądze. Po wykryciu błędu silnik może dalej pracować, ale urządzenie sterujące Multec przełącza się na tryb awaryjny i zapamiętuje usterkę ( Uwaga - silnik spala dużo więcej paliwa!). Oczytanie kodu usterki jest bardzo łatwe. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że odłączenie akumulatora kasuje błędy komputera. Również kolejne 20 uruchomień bez błędu powoduje samoczynne kasowanie kodu błędu.
    No i tak zabieramy się do pracy. Najpierw lokalizujemy wtyk kontrolny ALDL. Następnie należy go wyjąć.W wyjętej końcówce zwieramy przewodem wtyk "A" i "B". Napisy umieszczone są z boku wtyku. Trzeba się dobrze przypatrzeć, aby je znaleźć (chyba że ktoś ma bardzo sokoli wzrok). Zwieranie należy wykonać bardzo ostrożnie - nie uszkodzić blaszek kontaktowych. Są one bardzo delikatne. Jeżeli mamy prawidłowo założony mostek to można włączyć zapłon. Nie należy jednak uruchamiać silnika. Po włączeniu zapłonu zaczyna migać lampka kontrolna. Na początku wyświetlany jest kod 12 - znaczy to, że funkcja wywoływania kodów usterek została uaktywniona. Kod 12 wyświetlany jest w następujący sposób: jedno błyśnięcie lampki, przerwa 1 sekundy, dwa błyśnięcia lampki w odstępach 1 sek. Po trzech sekundach następuje powtórzenie kodu 12. I tak powtarzany jest trzykrotnie. Po następnych trzech sekundach wyświetlany jest właściwy kod błędu np. 34. czyli 3 błyśnięcia z przerwą 1 sek., 1 sekunda przerwy, 4 błyśnięcia z przerwą 1 sek., 3 sek. Przerwy i ponownie kod 34, a po następnych 3 sek. Jeszcze raz kod 34.
    Każdy kod wyświetlany jest trzykrotnie. Jeżeli cały czas wyświetlany jest kod 12 oznacza to, że kod błędu nie został zapamiętany. Znając kod błędu łatwo teraz postawić zgrubną diagnozę i ewentualnie usunąć usterkę.
  • Poziom 13  
    ale gdzie znajde ten wtyk ALDL i jak sprawdzić jaki kod co oznacza ?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    podnies maske i stojac przed autem po lewej stronie silnika znajduje sie glowna wiazka przewodow do komputera i gdzies na tej wiazce (nie pamietam dokladnie) znajduje sie kostka na ktorej sa cztery litery A B C D musisz ja rozpiac i zmostkowac.Odczytaj blad i podaj mi numer bledu dunqa(malpa)tlen.pl to Ci powiem co jest grane.Powodzenia.
  • Poziom 13  
    Dzięki wszystkim za pomoc, ale jakoś boje się grzebać przy tych stykach, żeby czegoś nie zepsuć jeszcze bardziej
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    cze jestem z wrocka jak ty , mam warsztat i moge ci wywołać kody samodiagnozy za darmo pozdrawiam Klaudiusz
  • Poziom 13  
    przeszło saamo i więcej się nie pokazało.
    dzięki