Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Genius - Ciepłe grzejniki przy włączonym CW (tryb lato)

Jan761 04 Oct 2014 17:05 6369 9
 • #1
  Jan761
  Level 8  
  Witam

  W 2010 zainstalowaliśmy w domu dwa piece Ariston Genius (bliżniak). Po wprowadzeniu i włączeniu trybu "LATO" okazało się że grzejniki są ciepłe (w obu domach). Przyjechał serwis Aristona stwierdził że piec działa prawidłowo. Potem zjawił się instalator i stwierdził że jedna rurka jest źle podłączona. Zamienił. Niby wszystko działało prawidłowo. W lecie miałem raz ciepłe grzejniki w łazience. Po włączeniu trybu zimowego grzejniki są ciepłe za każdym razem kiedy ktoś bierze prysznic - w całym domu.
  Dziękuje za wszelkie sugestie.
 • #2
  FOSGEN1
  Level 27  
  A jak było przez te wszystkie sezony od 2010 roku?
  Bo nie bardzo wiem, czy w międzyczasie coś więcej było sprawdzane (robione).
 • #3
  Jan761
  Level 8  
  FOSGEN1 wrote:
  A jak było przez te wszystkie sezony od 2010 roku?
  Bo nie bardzo wiem, czy w międzyczasie coś więcej było sprawdzane (robione).


  Zasadniczo nic. Ja nie chodzę i nie sprawdzam co chwila czy to wszystko działa prawidłowo. Może było tak że jakiś grzejnik był ciepły a ja tego nie zauważyłem. Jak włączałem C.O to już było zimno i piec grzał. W tym roku jest ciepło i piec nie wchodzi w tryb C.O, mimo to po prysznicu są ciepłe grzejniki.
 • #4
  FOSGEN1
  Level 27  
  Wiesz, u mnie kiedyś (ale w zupełnie innym kotle) była taka sytuacja, że jak zaczynał grzać CWU to miałem ciepłą rurę doprowadzającą do grzejników. Przyczyną było to, że niezbyt dokładnie się przełączał zawór 3D.
  Niestety wygląda na to, że nie za bardzo jest analogia z Twoim kotłem (kotłami?).. Bo piszesz, że zamontowaliście dwa. Czy oba zachowują się tak samo?
 • #5
  Jan761
  Level 8  
  W każdym razie instalatorzy poprawiali dwa kotły - dowiem się jak jest obecnie.
  Jesden ze speców mówi że czasem jak wysoki budynek to tak się może zdarzyć.

  Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

  Czy zakręcenie termostatów w grzejnikach załatwi tymczasowo problem?
 • #6
  Jan761
  Level 8  
  Zakręciłem zawór od CO - ten przy piecu z filtrem. Grzejniki zimne. Czyli zawór trójdrożny mozna skreślić?
  U sąsiada grzejniki zimne w trybie "lato". Także to tylko przypadłość mojego pieca.
 • #7
  FOSGEN1
  Level 27  
  No niekoniecznie. Skoro zamknąłeś zawór puszczający wodę na grzejniki, to jak ona ma się do nich dostać?
  Poza tym musisz poczekać, aż się odezwie ktoś, kto zna ten kocioł. Ja ze swoją teorią "strzeliłem", bo miałem taki przypadek w swoim kotle.
  Tak czy siak coś musi powodować, że woda przedostaje się do grzejników mimo, że nie powinna.
 • #8
  Jan761
  Level 8  
  Ok może ktoś coś będzie wiedział. Przeczytałem na innym forum, że to objaw normalny po prostu piec pozbywa się części ciepła po intensywnym grzaniu ciepłej wody (np. długi przysznic). Ale u sąsiada też się myją (w każdym razie na to wygląda :)) więc to raczej nie to. Acha po zakręceniu zaworu piec chodzi jakby głośniej jakby był bardziej turbulentny przepływ. Od dłuższego czasu (ponad rok) spada ciśnienie na CO powoli jakieś 0.2 bara na miesiąc. Niedawno połaczenia śrubowe przy piecu były skręcane ponownie ale spadki są nadal. Możliwe że jeszcze się nie odpowietrzyło....
 • #9
  serwis25
  Level 19  
  Jeżeli kocioł jest zainstalowany poprawnie, to do wymiany masz zestaw naprawczy zaworu trójdrożnego.
  Prawdopodobnie na iglicy zaworu trójdrożnego masz mały wyciek wody i siłownik elektryczny tego zaworu zassał wodę skorodował wewnątrz i nie domyka zaworu.
 • #10
  Jan761
  Level 8  
  serwis25 wrote:
  Jeżeli kocioł jest zainstalowany poprawnie, to do wymiany masz zestaw naprawczy zaworu trójdrożnego.
  Prawdopodobnie na iglicy zaworu trójdrożnego masz mały wyciek wody i siłownik elektryczny tego zaworu zassał wodę skorodował wewnątrz i nie domyka zaworu.


  Spadki ciśnienia są dalej. Tyle, że nowy serwisant z Aristona (jakoś mnie tkneło żeby poprosić kogoś innego) stwierdził 0 na naczyniu przeponowym. Prawdopodobnie piec tak chodził od 3 lat (serdeczne pozdrowienia dla serwisatna Aristona który mi robił przegląd wcześniej oraz firmy która ten piec sprzedała i zainstalowała). Skąd to wiem - serwisant powiedział że jeśli piec przestaje grzać ciśnienie c.o powinno się dłuższy czas utrzymywać a potem wolno spadać - u mnie po zaprzestaniu grzania wody od razu spadało do wartości min. Z drugiej strony przy 0 na naczyniu przeponowym są ponoć duże skoki ciśnienia - u mnie tak nie było.

  A wracając do meritum tenże nowy autoryzowany serwisant powiedział że zawór trójdrożny nie ma nic wspólnego z ubytkami wody i albo jest uszkodzone naczynie (co powinno objawiać się skokami na ciśnieniu c.o) albo mam nieszczelność w instalacji.
  Czy są serwisanci z Aristona którzy są w stanie w ramach gwarancji (która dotychczas fukcjonuje na takiej zasadzie że ja płacę za przeglądy z których niewiele wynika i pierwszy z serwisantów nie sprawdził nawet ciśnienia w naczyniu przeponowym po informacji o spadkach na instalacji) naprawić piec?
  Czy to prawda, że jeśli jest 0 na naczyniu przeponowym to zawór bezpieczeństwa może działać mimo, że ciśnienie jest dużo poniżej 3 bar? I to może być przyczyną ubytków?

  Wiem że może być nieszczelność instalacji tylko że:
  1. Skąd sporadyczne grzanie grzejnków w lecie
  2. Dlaczego po uzupełnieniu ciśnienia w naczyniu spadki na instalacji CO zwiększyły się - wcześniej spadało 0,2 bar na miesiąc teraz spadło 0,2 bar na 5 dni.

  Trochę za zawiłe ale może komuś przyjdzie coś do głowy.
  Z góry dziękuje.