Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit IWC 6105 - duże obroty

leonard40i4 04 Oct 2014 17:53 2790 10
  • #1
    leonard40i4
    Level 18  
    Pralka po nabraniu wody przechodzi na duże obroty ( brak łagodnego startu silnika). Impulsy z prądniczki dochodzą do modułu. Sprawdzałem je miernikiem uniwersalnym na napięciu przemiennym kręcąc ręcznie bębnem. Przeglądając moduł zauważyłem, że sygnał z tacho przechodzi ścieżkami do płytki procesora. Poza brakiem kontroli obrotów pralka ma raczej sprawne programy, bo np. można ustawić na spust wody, który idzie normalnie. Oczywiście pralka po gwałtownym starcie silnika zatrzymuje go i zapalają się wszystkie diody. Mam pytanie, czy to będzie procesor, czy wsad pamięci.
  • #2
    Anonymous
    Anonymous  
  • #3
    leonard40i4
    Level 18  
    Mierzyłem rezystancję prądniczki i wynosiła jak pamiętam około 180- 190 omów. Jednak jej nie rozbierałem, ponieważ dawała napięcie przy ruchu bębnem. Raczej magnes i jego mocowanie jest w porządku, jeżeli się tak dzieje. Dla rozwiania niejasności mogłem zrobić pomiar napięcia prądniczki przy włączonym dowolnym programie. Na płytce podejrzewasz uszkodzenie dzielników, popękane luty, czy raczej procesor?
  • #4
    Anonymous
    Anonymous  
  • #5
    leonard40i4
    Level 18  
    Wykorzystam napięcie przemienne (12V) z transformatora do sprawdzenia, czy dochodzi ono do procesora, a prądniczkę sprawdzę przez podłączenie do niej mostka Gretza z diodą świecącą ograniczoną niewielkim rezystorem.

    Test z diodą świecącą potwierdził, że prądnica jest sprawna. Elementy na płytce odpowiadające za prawidłowy sygnał dla procesora są sprawne. Pozostaje sam procesor lub jego oprogramowanie. Zastanawiam się nad kupnem używanego programatora bo nowy to koszt ponad 400 zł.
  • #6
    leonard40i4
    Level 18  
    Kupiłem używany programator do podobnego modelu (IWC61051) jednak pomimo identycznego panela przedniego (przyciski i pokrętła obsługi) brak jest startu programatora (diody na panelu nie świecą). Przetwornica pracuje normalnie, dając 12 V. Po przyjrzeniu się płytce, okazuje się, że programatory się troszkę różnią płytką pionową procesora oraz załączeniem z czuwania. Będę musiał więc zakupić również płytkę elektroniki przedniego panelu, bo zauważyłem, że w złączu używanego programatora J010 była wpięta (ucięta przy demontażu) wiązka z 4 kabelkami a w mojej jest 5 kabelków. Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem bez kupowania płytki. Myślę, że uszkodzenie procesora w używanym nie jest tego problemem.
  • #7
    axxx
    Home appliances specialist
    A sprawdziłeś triaka załączającego silnik?
  • #9
    TONI_2003
    Moderator
    leonard666 wrote:
    Będę musiał więc zakupić również płytkę elektroniki przedniego panelu, bo zauważyłem, że w złączu używanego programatora J010 była wpięta (ucięta przy demontażu) wiązka z 4 kabelkami a w mojej jest 5 kabelków.


    Gdzieś kiedyś wspominano, że gdy wymieniamy (moduł zasilania) należy koniecznie stosować przewody w postaci wiązki kabla, który łączy moduł zasilania z modułem sterowania). Jednak eliminując oryginalny przewód czterożyłowy, a nowy przewód w postaci wiązki (pięć żył) jest konieczny dla zagwarantowania kompatybilności pomiędzy modułem zasilania aktualnie stosowanym jako część zamienna, a samym modułem sterowania...

    Jeśli wymiana modułu zasilania zostanie wykonana bez użycia nowego okablowania, urządzenie po przejściu pierwszy raz w stan czuwania (tryb gotowości) pozostanie zawsze wyłączone (nie włączy się ponownie).
  • #10
    leonard40i4
    Level 18  
    Więc, jeżeli dobrze rozumuje mam odciąć jeden kabelek?
    Panowie potrzebuję zdjęcie elektroniki panela przedniego pralki IWC61051 aby go porównać z moim IWC6105. Zauważyłem, że złącze łączące oba panele ma możliwość modyfikacji za pomocą zwór. Przypuszczam, że płytka i elementy są identyczne dla obu modeli a różnica to te zwory.
    Problem z załączeniem wynika z tej różnicy, iż mikro-włącznik jest połączony z pinem brakującego kabelka.
  • #11
    leonard40i4
    Level 18  
    Byłem w błędzie z tą różnicą w panelach sterowania obu modeli. Są one identyczne a problem z załączeniem wynikał z uszkodzenia modułu programatora. Procesor na module nie miał zasilania ze stabilizatora 3,3V (przerwa na połączeniach druku przewlekanego pionowej płytki procesora zarządzającego).
    Tak to czasami jest, kupując używane moduły na znanym portalu aukcyjnym, gdzie sprzedający twierdzi, że nie ma możliwości sprawdzenia towaru. Kupiłem dwa bo przy cenie 39 zł za sztukę była duża pokusa. Zaryzykowałem ale niestety, były uszkodzone obydwa.. Na jednym nie było śladów uszkodzenia, więc szukałem problemów w załączeniu poza nim, co okazało się błędem.
    Dodam, że przy podmianie modułów należy również wymienić presostat, ponieważ jest elektrycznie różny od pierwotnego.
    Po tych zmianach pralka pracuje prawidłowo.