Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Halopak LED zakłóca radio, Nadajnik włącza Halopak LED

Aimeiz 04 Oct 2014 18:28 10191 2
Optex
 • #1
  Aimeiz
  Level 15  
  Witam.
  Kupiłem jakiś czas temu Halopak LED 50W z podczerwonym czujnikiem ruchu.
  Używam również w domu łączność radiową na falach krótkich.
  Dwa problemy:
  1. Nadajnik radiowy uruchamia czujnik ruchu i włącza halopak.
  2. Włączony halopak zakłóca odbiornik i uniemożliwia odbiór korespondenta.
  Udało mi się zredukować bardzo znacznie zakłócenia w odbiorze generowane przez impulsowy zasilacz promiennika LED przez zastosowanie filtru LC na zasilaniu i poprawieniu ekranowania halopaka i właściwie ten problem jest rozwiązany. Sądziłem że zakłócenia czujnika ruchu przenoszą się po kablach zasilających i że zarazem zniknie problem uruchamiania halopaka przez nadajnik radiowy. Niestety nie.
  Wyłączniki z czujnikiem ruchu składa się z dwóch płytek połączonych trzeba kabelkami. Pewnie jedna płytka to czujnik a druga to sam włącznik. Kabelki to zapewne zasilanie, masa i sygnał sterujący.
  Mam w domu sporo czujek ruchu IR i nie zauważyłem żeby się zakłócały od nadajnika, myślę że w.cz wchodzi na ten układ włącznika, ale mogę się mylić.
  Może ktoś miał podobny problem i udało się zlokalizować punkty gdzie wchodzą zakłócenia i można je wyeliminować za pomocą blokowania kondensatorami czy układami LC.
  Diagnostyka jest dosyć kłopotliwa, bo żeby zaobserwować problem, trzeba lampę zawiesić w miejscu przeznaczenia. W warsztacie problem nie występuje.

  Niestety konstruktor halopaka całkowicie zaniedbał zagadnienia kompatybilności elektromagnetycznej i stąd kłopot.
  Mam zamontowany w innym miejscu halopak klasyczyny halogenowy, z czujką ruchu IR i problem nie występuje.

  Tak wygląda ten halopak:
  Halopak LED zakłóca radio, Nadajnik włącza Halopak LED
 • Optex
 • #2
  sq9fmc
  Level 28  
  Witam, możesz postąpić tak jak to robię ja;Najpierw skierować sprawę do UKE jako instytucji zajmującej się ochroną przed szkodliwymi zakłóceniami aby wyeliminował produkt z rynku a następnie samemu zainstalować filtr LC zintegrowany bądź wykonać go samemu pozyskując elementy ze starych zasilaczy ATX. Ważne jest abyś połączył punkt wspólny kondensatorów Cy z obudową i lub wyjściem do matrycy LED. Wielokrotnie wykonywałem takie modyfikacje u sąsiadów w ich naświetlaczach LED. Efekt gwarantowany.Tu masz proste przykłady:
  Halopak LED zakłóca radio, Nadajnik włącza Halopak LED Halopak LED zakłóca radio, Nadajnik włącza Halopak LED
 • #3
  Aimeiz
  Level 15  
  Dzięki.
  Właściwie to rozwiązałem problem zakłóceń radia przez zastosowanie podobnego filtru.
  Dodatkowo rozszerzyłem ekranowanie lampy w części gdzie obudowa jest już tylko plastikowa, folią aluminiową.
  Problem uruchamiania lampy przez w.cz. nadajnika rozwiązałem wlutowując między wejścia = -wzmacniaczy operacyjnych (LM324) nóżki 2,3 5,6 9,10 12,13 w układzie sterowania, kondensatorów 1nF.
  W tej chwili niema problemów ani z RFI ani z uaktywnianiem się lampy nawet gdy używam mocy nadajnika 500W od 1.8 MHz do 50 MHz i pasma UKF 2m i 70 cm. Przedtem reagowało na wszystkich zakresach.
  Miałem o tym napisać, ale jakoś motywacji zabrakło.
  Swoją drogą że producent o tym nie pomyślał to zgrozo.
  Tak przerobiona lampa działa i jestem z niej zadowolony.

  Ponieważ udało mi się zasymulować problem w warsztacie, przy użyciu ręcznego radiotelefonu UKF, mogłem na przyrządach wybadać gdzie co się dzieje i przy okazji sprawdziłem odporność na w.cz. czujek PIR alarmu domowego. Są odporne. No bo to był by większy problem.

  Najciekawsze jest to, że lampa halogenowa, która została zastąpiona tą lampą LED ma bardzo podobny sterownik i czujnik, na tym samy scalaku LM324 i niema blokowanych wejść a z nią nie było kłopotów. Ale bywa że sprzęty niezabezpieczane przez przypadek są odporne.