Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SH7042 - Uratować zwarty pin procesora

Przemyslaw 04 Paź 2014 21:51 858 2
  • #1 04 Paź 2014 21:51
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Witam, mam taki problem, może ktoś pomoże?
    Wpadł mi w ręce uszkodzony instrument Yamaha PSR-530, po oględzinach znalazłem upalony pin procesora. Pin jest przywarty do plusa zasilania rezystancją ok. 55ohm jednak oscyloskopem da się wyłowić pewne impulsy o amplitudzie mniej niż 20mV.
    Rysunki pokazują co jest i co z grubsza chciałbym z tego dostać.
    Myślałem o wzmacniaczach operacyjnych, robiłem kilka prób ale nic mi jak do tej pory nie wyszło.
    Czy ktoś ma jakiś pomysł jak zbudować układ przynajmniej do detekcji tych impulsów T3,T5?

Ja wiem: powinno się wymienić taki procesor ale chyba nie muszę pisać, że to nie realne. Procesor to HD6437042F28 firmy Hitachi/Renesas, inaczej zwany SH7042. Program posiada w zewnętrznym epromie więc wymiana była by w sumie możliwa ale pytałem już nawet chińczyków i nikt nie ma. Na eBay są ale w innej obudowie - ja mam QFP112. Szkoda instrumentu - jeszcze by pograł.
    Robiłem już podobne cuda ale gdy wyprowadzenie portu było przywarte do masy, jakoś nie mogę sobie poradzić gdy impulsy są na potencjale ok. 4,7V

0 2
  • #2 05 Paź 2014 02:24
    vonar
    Poziom 28  

Digi-Key ma w magazynie kilka modeli mikrokontrolerów SuperH w obudowach QFP112. Szybkie spojrzenie na manuale sugeruje, że układy SH7144 mają szansę zadziałać (nie badałem dokładnie, ale kilka sprawdzonych na wyrywki schematów układów peryferyjnych i adresów rejestrów się zgadza – warto przyjrzeć się bliżej).
    Link RS components ma HD64F7144F50, całe 4 sztuki. :)
    Są też na Aliexpress.

0
  • #3 28 Paź 2014 14:18
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Przepraszam, że może trochę się offtop zrobi, ale dogadałem się z chińczykami i mieli mi wysłać właściwy procesor. Dzisiaj przysłali zdjęcie do potwierdzenia.
    Coś mi nie gra z tym procesorem. Brak jakiegokolwiek loga, inna czcionka i w sumie jeden napis sugeruje, że jest to rodzina SH7042, drugi że to SH7034 - trochę nie rozumiem tego zamieszania. Czy to jest "malowanka"? Czy nowsza produkcja Renesasa?
    Czy ktoś bardziej doświadczony może rozszyfrować co za dziadostwo chcą mi wcisnąć?
    Na starym było napisane HD6437042F28, pod spodem SH7042, było też logo Hitachi, a tutaj to nie wiem co to jest...

SH7042 - Uratować zwarty pin procesora

0