Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie kabli telefonicznych, Orange.

rooneyasd 04 Oct 2014 23:22 27792 106
Computer Controls
 • #1
  rooneyasd
  Level 20  
  Witam,
  Kabel telefoniczny od "Neostraday(orange)" został przerwany przez kabel- nie pytajcie dlaczego. Na szybko użyłem szybko złączek. Internet działa, ale są spadki prędkości, bardzo zauważalne przy upload(wcześniej było te 0.8mb a teraz ledwo 0.3mb), pobieranie max 8mb gdzie wcześniej 10mb. Internet jest 10mb.
  Szukałem trochę po necie, ale na każdym forum piszą inaczej, choć dodam że najczęściej padał odpowiedź aby zlutować kabel i dać koszulkę terno kurczliwą.
  Jeśli tak, to jaką lutownice byście polecili do max 100zł?.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam rooneyasd.
  Zdjęcia:
  Łączenie kabli telefonicznych, Orange. Łączenie kabli telefonicznych, Orange.
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  technikabasenowa
  Level 33  
  Na szybko oczyść, skręć zaizoluj i musi być ok :-)
 • #3
  rooneyasd
  Level 20  
  Czyli kabel mam dokładnie oczyścić?(czym jakimś alkocholem?), potem skręcić go biały z białym itp i na koniec przejechać taśmą izolacyjną?. Czy to pomorze w poprawnym działaniu?.
  Bo internet działa ale spadła prędkość pobierania i wysyłania(tutaj dość drastycznie ledwo 0,3mb).
 • #4
  Darom
  Electrician specialist
  Witam

  Jeśli prawidłowo połączyłeś przewody, to nie będzie to miało żadnego wpływu na twój internet. Jeśli masz jakieś wątpliwości to proponuję przewody poskręcać, tak jak to zaproponował kol. technikabasenowa. Tutaj jedna uwaga - długość takiego skręconego "warkocza" musi mieć co najmniej 1,5 cm długości i skręcone żyły muszą do siebie ściśle przylegać. Musi to być starannie zrobione. Dopiero wtedy będziesz miał pewność, że tutaj jest ok i jeśli internet w dalszym ciągu kuleje, to przyczyny musisz szukać gdzieś indziej.

  pzdr
  -DAREK-
 • #5
  rooneyasd
  Level 20  
  Znaczy powiem tak, przed przecięciem było wszystko ok. Po przecięciu i zrobieniu na szybko złączki strasznie spadł upload i pobieranie też.
  Czyli mam każdy kabel poskręcać? minimum 1,5cm. Dodam że kabel jest w mojej piwnicy także o wilgoć itp nie ma co się martwić. Noi na koniec oczywiście zaizolować taśmą izolacyjną.
 • #6
  Jack14
  Level 37  
  Proponuję koledzy udzielać jeśli już to odpowiednich podpowiedzi.
  Po pierwsze ten biały kabel (ten z góry) to przewód parowany czyli 3x2x0,5
  dlatego nie jest właściwe łączenie przewodów niebieski i pomarańczowy jak na zdjęciu nr1. Kabel posiada trzy pary i stosować należy właśnie te odpowiednie pary biały i niebieski, biały i pomarańczowy, biały i zielony
  Który biały do jakiego koloru?
  Należy zdjąć delikatnie izolację z kabla na odcinku np.25cm.
  Co do kabla czarnego (na zdjęciu nie widać dokładnie) ale to może być przewód od dostawcy ekranowany jedno-parowy.

  Pozdrawiam.
 • #7
  rooneyasd
  Level 20  
  Dobra to tak:
  Kabel czarny jest od Orange, kabel telefoniczny.
  Łączyłem kable np: Biały z Białym, Niebieski z Niebieskim, Pomarańczowy z Czerwonym ponieważ tak zrobił kiedyś gość co podłączał Neta.(jak o tym pamiętam?--> bo była sobie puszka na ścianie a że robiliśmy Ocieplenie to ją zdemontowaliśmy. Zrobiliśmy otwór w ścianie i włożyliśmy ten kabel telefoniczny do piwnicy, co do puszki to tam były podłączone tylko 3 kable tzw, 3 PARY--> Czerwony z Pomarańczowym, Biały z Białym, Biały z Białym. Wiec jak tak samo zrobiłem tylko jeszcze podłączyłem Niebieski z Niebieskim.)
  Myślę że teraz wiadomo co i jak.

  Dodano po 2 [minuty]:

  W takiej sytuacji co mam zrobić?, Jack14 mówisz aby podłączyć kable biały z niebieskim, kurde tylko "oryginalnie" było tak jak wyżej pisałem biały z białym czerwony z pomarańczowym dlatego i jak tak podłączyłem. Nie wiem dlaczego ludzie z neo tak podłączyli.
  Dodam że internet był jeszcze przed Orange czyli wcześniej Noestrada( neo podłączała).
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #8
  irekr
  Moderator
  Przeczytaj dokładnie co napisał kol. Jack14, ale ze zrozumieniem.

  Zasada podstawowa: do transmisji ADSL w kablach telefonicznych są wykorzystywane tylko dwa przewody które muszą być "skręcone" w parę. Na zdjęciu widać trzy złączki, jest jakiś powód takiego podłączenia...?
  Prawidłowo wykonana instalacja to tylko jedna prawidłowo rozszyta para przewodów, pozostałe nie należy (najlepiej) nigdzie podłączać, jeżeli nie są stosowane.

  Jeżeli z Orange - czy innego operatora - wychodzi jedno łącze to powinny być podłączone tylko dwa przewody TEJ SAMEJ PARY(!) - to bardzo ważne.
  Wystarczy że na długości paru metrów będzie dołączony odcinek z "rozbitymi parami" to w skrajnych przypadkach możesz pożegnać się z jakąkolwiek większa prędkością, czasami nawet router nie chce się zsynchronizować.
  Analogicznie jest, gdy podłączysz odcinek "ślepej" pary czy "ślepego" przewodu.

  Jack14 skrótowo podpowiedział, że najpierw trzeba "rozłożyć" pary po dwóch końcach kabla białego, w taki sposób, by po obu stronach były po trzy skręcone pary w kolorach:
  biały/niebieski
  biały/pomarańcz
  biały/zielony (biała trawa wśród telefoniarzy).

  Jak już tak ułożysz przewody to ustal po których przewodach "dochodzi" sygnał.

  Na zdjęciu niezbyt dobrze to widać, czy mamy do czynienia z przewodem parowym, czy z przewodem czwórkowym. Widać tylko że użyte są żyły czerwona, niebieska i biała, - powinien być jeszcze jeden biały, jeżeli jest to jedna czwórka lub dwie pary - ale nie ma kabla telefonicznego o takiej kolorystyce. Są kable czwórkowe, gdzie pierwsza para czwórki to żyły niebieska i biała umieszczone "po przekątnej" z druga para w kolorze czerwonym i biały - dla kabli z rodziny TKM (te się najczęściej stosuje na zewnątrz i są one najczęściej żelowane. Są także kable nowoczesne parowe i wówczas pierwsza para ma kolory biały i niebieski a druga biały i pomarańczowy, analogicznie jak w kablu "białym".
  Jak widzę połączenie sygnału na przewodach niebieskim i czerwonym - lub niebieskim i pomarańczowym - w kablu TKM, to znaczy że ten co to robił powinien zmienić zajęcie i przestać szkodzić.

  U mnie tez "fachowcy" podłączali, także rozbili czwórkę i podłączyli sygnał na niebieskim i pomarańczowym, potem było zdziwienie ze ledwo 1 Mb idzie. Wystarczyło prawidłowo rozszyć końce kabla (w sumie było tego może ze 20 metrów) i nagle internat na neozdradzie zaczął śmigać z pełną prędkością kontraktową, czyli 10 Mb - wskazując poziomami,że jest możliwe podniesienie do 20 Mb.
  Niestety, fachowców pozwalniali, wielu z tych co pracuje nie ma zielonego pojęcia o tym co robią, (ale zarabiają połowę tego co ci, których zwolnili) ... To takie "Orangowskie"....

  Ta jaki przewód i jakie kolory są w kablu po którym przychodzi sygnał?
 • #9
  rooneyasd
  Level 20  
  Z tego co zrozumiałem,
  1. Kabel BIAŁY, rozłożyć po 2 stronach i złączyć w pary. biały/niebieski biały/pomarańcz biały/zielony.
  2. Jak ustalić po których kablach idzie sygnał?
  3. Dodam że od kabla czarnego(od TP) wychodzą 4 żyły: Niebieski,biały,biały,czerwony.
 • #10
  xander21
  Level 11  
  Dołącze się do tematu, czy ktoś mi powie dlaczego warkocz musi mieć 1.5cm? a co w przypadku zlutowania? też 1.5cm?
 • #11
  krzysiozak
  Level 39  
  Bierze się to z połączeń owijanych. Gdy na piórku o kwadratowym przekroju nawiniemy minimum cztery owinięcia to razy cztery kąty każdego owinięcia daje nam szesnaście połączeń [spawów]. Teoretycznie czym dłuższe połączenie dwóch przewodów tym lepiej, jednak po przekroczeniu pewnego progu [1.5 cm] mija się z celem robić coś znacznie lepiej.
 • #12
  nerw
  Level 10  
  To co widac na zdjęciu to jest to oba kable są parowe.W kablu czarnym(ekranowanym)1parą jest para czerwona z białą(po zdjęciu izonacjina 10 cm zkręcone pary same się pokażą),natomiast wkablu białym(3 parowym)pierwszą jest niebieska z białą.Żeby prawidłowo rozebrac kabel izolację zdejmuje się z conajmniej 10 cm kabla.
 • #13
  rooneyasd
  Level 20  
  To już wiem że mam rozebrać kable, ale jak sprawdzić sygnał? i potem który z którym podłączyć.
 • #14
  nerw
  Level 10  
  Ważne jest żeby sygnał szedł po 1 parze a nie inaczej. Jeżeli ten internet pracuje na numerze telefonu to powinieneś miec napięcie ok. 54V ,natomiast jeśli jest to sam internet to nigdy nie zgadniesz chyba że zobaczsz drubi koniec ale i tak nie ma pewności czy jest zachowana ciągłośc obu żył.Jest możliwe ze internet gędzie kulał po1 żyle.
 • #15
  rooneyasd
  Level 20  
  Kurde dalej nie wiem o co chodzi.
  A inaczej, skoro internet działał na połączeniu pomarańczowy-czerwony, biały-biały,biały-biały to może "skręcić" je na 1,5cm i sprawdzić czy poprawi to sytuację. Bo na szybko złączkach to lipa.
 • #16
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Daj sobie spokój. Jak nie potrafisz rozróżnić par, załapac dlaczego maja być z tej samej pary, połaczyć je, i znaleźć sygnał zawezwij kogos kto to umie. Zapłac i masz i łącze i pełny transfer ( w końcu po coś te druty są parowane...). Widza niestety kosztuje.
 • #17
  rooneyasd
  Level 20  
  Tak masz rację wiedza kosztuje.
  Kupie tylko nowe złączki, i sprawdzę na własną rękę. Mój plan jest taki:
  1. Ściągnąć izolację z 2 kabli(biały czarny) po 1,5cm
  2. "skręcić" w pary tak jak było przed przecięciem kabla.
  3. Sprawdzić czy działa.
 • #18
  KaW
  Level 34  
  1-naprawę trzeba zrobic takim samym typem kabelka
  2-jesli ten czarny ma ekran -i z tym ekranem wystepuje goły przewód -to i ekran
  powinien byc przedłuzony .
  3-przy takim wykonaniu jak na zdjeciu -widać , że oba kabelki się różnią .
  Kabelek biały jest kabelkiem telefonicznym -przenosi dobrze pasmo telefoniczne
  300-4500Hz -akustycznę . Nie jest przeznaczony do transmisji danych cyfrowych.
  Kabelek czarny -ma ekran -dokładnie tego na zdjeciu nie widzę.Może jest to czwórka transmisyjna .
  4-A gdzie jest ten wycięty kawałek czarnego kabla? Potrzebny jest, aby zobaczyc jego budowe .

  5-w tej sytuacji -lepiej zglosić sie do dostawcy internetu -zameldować o usterce -
  zrobia naprawę dobrym kablem oraz fachowo z pomiarami .
  6-takie przewody lutuje zapalniczka gazowa - skrecam dwa przewody w izolacji na dlugości 1,5cm ,potem ściagam izolację na końcach przewodów -i dalej skręcam druty miedziane .Owijam tinolem 0,6mm na długości 5mm .Grzeje płomykiem zapalniczki -tylko skretke miedziana .Cyna sie topi,kalafonia odparowuje .To samo z druga skrętką .Obcjnam końce z nadmiaru przewodów polutowanych. Nakładam tulejki izolacyjne . Łacze ekrany kabelków -obu-.

  *Kabel bez połaczonych ekranów -jest -od strony centrali "niewidzialny"-w tym sensie,że nie daje sie na takim kablu zlokalizować impulsowo miejsca uszkodzenia
  -nie ma dokładności .
  ** w ten sposób "uszkodzeniu " ulega transmisja cyfrowa -urzadzenia sie nie "widza " i duzo czasu schodzi im na ustalaniu błedów transmisji i ich wielokrotnym poprawianiu . Stad nagły spadek predkości transmisji .
 • #19
  vegasnight9
  Level 9  
  Witam serdecznie :)

  Podepnę się pod temat, mam podobny problem co autor wątku.

  Otóż jestem w trakcie remontu mieszkania w bloku i chcę przeciągnąć kabel do gniazdka telefonicznego i połączyć wszystko tak aby jak najlepiej działał internet (80MBit VDSL Orange). W tej chwili wygląda to tak:

  Ze ściany wychodzi gruby miedziany (2x1,5) kabel telefoniczny który idzie w pionie budynku do piwnicy i tam łączy się z jakąś rozdzielnicą chyba (tego nie wiem)

  Łączenie kabli telefonicznych, Orange.

  Zakupiłem kabel telefoniczny 2x2x0,5 i teraz mam pytanie jak połączyć żyły z kablem w ścianie i z drugiej strony z gniazdkiem żeby to działało? Z tego co wyczytałem trzeba wykorzystać jedną PARĘ SKRĘCONĄ RAZEM a więc np. niebieski i biały a druga para zostaje wolna (proszę mnie poprawić jeśli źle rozumuję):
  Łączenie kabli telefonicznych, Orange.

  Dodam że w tej chwili jest aktywny telefon stacjonarny (czarna żyła wychodząca ze ściany ma napięcie 54V) DSLAM jest pod blokiem, mieszkam na 1 piętrze więc to będzie max 100m odległości.

  Czy ten gruby kabel (2x1.5) w pionie budynku będzie odpowiedni do internetu i nie będzie powodował zakłóceń?

  pozdrawiam
 • #20
  rooneyasd
  Level 20  
  Ja nie długo wezmę się za robotę, i zrobię tak jak pisałem:
  1. Ściągnąć izolację z 2 kabli(biały czarny) po 1,5cm
  2. "skręcić" w pary tak jak było przed przecięciem kabla.
  3. Sprawdzić czy działa.
 • #21
  technikabasenowa
  Level 33  
  rooneyasd wrote:
  Ja nie długo wezmę się za robotę, i zrobię tak jak pisałem:
  1. Ściągnąć izolację z 2 kabli(biały czarny) po 1,5cm
  2. "skręcić" w pary tak jak było przed przecięciem kabla.
  3. Sprawdzić czy działa.


  Brawo po 3 tygodniach przemyśleń :D
 • #22
  rooneyasd
  Level 20  
  No trochę długo, ale w tygodniu nie mam czasu a na weekend też nie ponieważ muszę tacie pomagać. A w niedziele nie robię :).
  Później podeśle lepsze zdjęcia, także nie długo dam znać co i jak się ma.
 • #23
  W.Wojtek
  Phones specialist
  No to sobie odpuść. Nawet w dzień powszedni. Bo na tym co widać na obrazku nic z tego nie będzie. Ze ściany wychodzi zwykły kabel energetyczny i dopięcie do niego kawałka kabelka telefonicznego nic nie zmieni. W kablu energetycznym żyły idą równolegle. To telefonii to starczy, ale do VDSL i 80MBit mowy nie ma... Zgłoś to i niech dadzą porządny kabel- skrętkę ekranowaną..
 • #24
  rooneyasd
  Level 20  
  Witam,
  Jako że kupiłem lutownicę, i już trochę kabli polutowałem. To myślę tak: poskręcam kable, odnajdę na której parze najlepiej działa internet i zlutuje. Jednak nic z tego, nie udało się znaleźć pary. Cały czas działa tak samo tylko że: czerwony z białym, niebieski z białym, w ogóle nie działa. A jak podłączyłem niebieski z niebieskim działał gorzej.
  Zdjęcia:
  Łączenie kabli telefonicznych, Orange. Łączenie kabli telefonicznych, Orange. Łączenie kabli telefonicznych, Orange. Łączenie kabli telefonicznych, Orange. Łączenie kabli telefonicznych, Orange.
  W czym tkwi problem?, obecnie podłączone jest tak: czerwony-pomarańczowy, biały-biały,biały-biały.
  Aktualna prędkość:
  Łączenie kabli telefonicznych, Orange.
  Proszę o pomoc.
 • #25
  krzysiozak
  Level 39  
  Brakuję na zdjęciu połączenia niebieski-niebieski.
  I brakuje prawdopodobnie prawidłowego połączenia biały biały, w tym przypadku do wypróbowania cztery kombinacje. bo masz białych przewodów cztery.

  I najpierw skręć przewody na próbę a gdy będzie dobrze lutuj lub załóż skocz loki.

  Jak chcesz prawidłowo określić pary, przewody z izolacji białej lub czarnej musisz obrać na dłuższym odcinku. Lub zbadać je jakimś miernikiem lub testerem do wyławiania przewodów [drutów].
 • #26
  rooneyasd
  Level 20  
  krzysiozak Dziękuje za odpowiedź.
  Tylko jedna sprawa, bo przed przecięciem kabla niebieski w ogóle nie był podłączony tylko czerwony-pomarańczowy, 2x biały-biały. I próbowałem zrobić tak jak wcześniej było ale tak jak pisałem bez skutków.
  Dodam jeszcze że ten czarny kabel ma folie(od TP), to znaczy że jest ekranowany?
  Dobrze, czyli na sztywno skręcam czerwony-pomarańczowy, niebieski-niebieski. A białe metoda prób i błędów.
 • #27
  krzysiozak
  Level 39  
  Widzisz przed rozłączeniem powinieneś tak zaznaczyć oba przewody [druty w nich], jak to zrobiłeś pomarańczowymi kartkami z opisem. Który z którym.

  Przydało by się zdjęcie [obraz] gniazda telefoniczny-internetowego z drugiego końca przewodu białego.

  Jak ci się nie powiedzie co do tej pory ustaliliśmy to.

  Znalezienie zbędnego przewodu telefonicznego z obiema końcówkami jedną obciąć i rozszyć kabek. A drugą podłączyć do modemu. Potem wziąć dwa przewody środkowe i podłączać je na próbę do przewodu czarnego w tedy masz 6 kombinacji do przetestowania i wybrania najlepszej. Potem ten przewód z obcięty końcówką podłączyć z drugiego końca białego [do gniazda] i zewrzeć dwa przewody środkowe.
  i jakąś kontrolką czy też miernikiem [omomierzem zobaczyć] na drugim końcu które są zwarte. tu masz kombinacji około 16-tu. lub rozbierz gniazdo i zobacz jakie są podłączone. pewnie białe będziesz musiał wybadać.
  I potem parę z przewodu TP [która wyszła doświadczalnie] łączysz z parą która wyszła z badania miernikiem [omomierzem].
  I to by było na tyle.
 • #28
  mazi292
  Level 16  
  Masz w domu gniazdko prawda? Rozkręć to gniazdko i zobacz na jakie kolory idzie, przypuszczam że biało niebieska, raczej technicy z tp jak łączyli te kable to łączyli kolor w kolor tak zakładam. Potem obierz trochę więcej tego kabla który masz przerwany, jeśli jest ok pary same powinny się znaleźć bo będą lekko skręcone.

  BTW: przy łaczeniu skoczlokami nie ma potrzeby lutowania kabli
 • #29
  technikabasenowa
  Level 33  
  Zakończy może ktoś ten temat - ta żenada za długo się ciągnie :-( autor nie ma nawet omomierza ani chęci przedzwonienia żył.
  Sprawdzanie 4 żył półtora miesiąca?
  Istnieje jakieś minimum - mam nadzieje :-)
 • #30
  rooneyasd
  Level 20  
  krzysiozak
  Dobra jutro podeślę zdjęcie z gniazdka.
  mazi292
  Tak mam gniazdko, podeśle zdjęcie.
  technikabasenowa
  Niestety od poniedziałku do piątku kompletnie nie mam czasu, teraz dopiero miałem wolną sobotę.
  ps: Faktycznie zapomniałem o tym gniazdku, a kiedyś nawet przy nim coś robiłem :).
  Teraz mniej więcej łapie o co chodzi.