Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo TX SR 308 + Pioneer SH-100 + LG

rybeusz 04 Paź 2014 23:42 1500 20
  • #1 04 Paź 2014 23:42
    rybeusz
    Poziom 8  

Witam,

Odkupiłem od znajomego ampli Onkyo TX SR308. Podłączyłem do niego zestaw 5.1 z Pioneera SH-100. Problem mam z sygnałem audio. Telewizor LG jest podłączony HDMI do mojego komputera. Wyjściem AUX mogę podłączyć ampli do karty dźwiękowej Xonar DG ale nie mam 5.1. Zmieniłem więc domyślne źródło dźwięku w panelach sterowania na telewizor (wcześniej było na karte Xonar). Po tej zmianie dźwięk leci z głośników od telewizora. Chciałbym go mieć na kinie domowym. I w tym tkwi problem. Ustawiam w ustawieniach Audio w telewizorze Synchronizacje dźwięku LG (Połączenie optyczne). Dodam, że do wyboru jest jeszcze opcja "Głośnik zewnętrzny optyczny wyjście AUTO bądź PCM. Podłączam kabel, który świeci na czerwono do wyjścia na ampli Optical 2 TV/CD. WYDAJE mi się że przypisałem w ustawieniach ampli --> Setup / 3. Digital Audio / TV/CD : OPT2 Jest jeszcze możliwość COAX bądź OPT1. Niestety dźwięku nadal nie ma :( Zresetowałem ustawienia ampli i dalej to samo...mógłby mnie ktoś nakierować abym mógł w pełni cieszyć się z systemu 5.1?

0 20
  • #2 05 Paź 2014 06:10
    Polon_us
    Poziom 40  

Trochę pogubiłem się czytając ten wpis :(

Kolega ma telewizor LG, wzmacniacz Onkyo i komputer. Rozumiem, że celem jest:

1 - oglądanie obrazu z komputera na telewizorze
    2 - towarzyszący dźwięk ma być odtworzony na wzmacniaczy Onkyo

Jeśli tak, to proszę :
    - podać symbol model telewizora
    - kolega jest pewien, że karta nie ma wyjścia optycznego SPDIF? Wg specyfikacji na stronie ASUS takowe wyjście jest ( na "śledziu" poniżej gniazd typu minijack).
    Również w danych karty audio w komputerze powinno być widoczne - "Optical SPDIF". Proszę to sprawdzić.

c.d.n. w zależności od odpowiedzi :)

0
  • #3 05 Paź 2014 08:57
    rybeusz
    Poziom 8  

Tak też właśnie kolega dobrze zrozumiał xD W karcie dźwiękowej jest wyjście optyczne. Model telewizora to 42LN5400.

0
  • #4 05 Paź 2014 10:38
    Polon_us
    Poziom 40  

Mam dodatkową kwestię. Czy mógłby kolega zamieścić zrzut ekranu dla ustawień karty audio - zakładka Odtwarzanie. W ten sposób będę miał pełny przegląd sytuacji :)
    Można tam dojść wybierając Panel kontrolny -> Dźwięk -> zakładka Odtwarzanie.

Powinno to wyglądać mniej więcej jak w poniższym przykładzie - u kolegi będzie to w wersji polskiej:

0
  • #5 05 Paź 2014 13:25
    rybeusz
    Poziom 8  

Ależ nie ma problemu. Onkyo TX SR 308 + Pioneer SH-100 + LG

0
  • #6 05 Paź 2014 15:05
    Polon_us
    Poziom 40  

Teraz chciałbym, aby kolega zrobił próbę najprzód. Zakładam, że komputer jest podłączony do TV poprzez kabel HDMI.

W oknie Sound proszę ustawić LG TV jako urządzenie domyślne (Default).
    Czy dźwięk z komputera jest słyszalny w telewizorze?

Jeśli ta próba zakończy się niepowodzeniem, proszę to samo zrobić dla urządzenia Digital Audio (HDMI).

Trochę się pośpieszyłem z uprzednią wersją tego wpisu :(

0
  • #7 05 Paź 2014 15:21
    rybeusz
    Poziom 8  

Okey. To muszę skoczyć po HDMI. A jak mam podłączyć kompa do TV skoro 2 x HDMI z TV do Ampli?

0
  • #8 05 Paź 2014 15:56
    Polon_us
    Poziom 40  

rybeusz napisał:
    A jak mam podłączyć kompa do TV skoro 2 x HDMI z TV do Ampli?

Może niezbyt precyzyjnie opisałem połączenia HDMI w pierwotnej wersji mego poprzedniego wpisu. Wyjaśnię to jeszcze raz później.
    Ale teraz, póki co, czekam na rezultat prób, które opisałem.

0
  • #9 05 Paź 2014 16:18
    rybeusz
    Poziom 8  

Dźwięk jest w głośnikach z telewizora. TV podłączony do kompa przez HDMI.

0
  • #10 05 Paź 2014 20:31
    Polon_us
    Poziom 40  

rybeusz napisał:
    Dźwięk jest w głośnikach z telewizora.

To bardzo dobrze. Także teraz, jeszcze raz zamieszczam, to co było uprzednio wpisane. Przepraszam za zamieszanie.

W zasadzie jest parę możliwości - dwa kable HDMI lub jeden kabel HDMI i przewód optyczny.

Na początek sugerowałbym klasyczne połączenie przy użyciu dwóch kabli HDMI - kabel optyczny odłączony.

Przy wyłączonych wszystkich urządzeniach :

1 - odłączyć w telewizorze kabel HDMI i włożyć go do gniazda HDMI IN1 w wzmacniaczu.
    2 - drugim kablem HDMI połączyć TV (HDMI 1) z wyjściem wzmacniacza HDMI OUT

Połączenie powinno wyglądać tak:

Komputer -> przewód1 HDMI -> Wzmacniacz -> przewód2 HDMI -> telewizor

Po włączeniu urządzeń:
    3 - TV ustawić na wejście HDMI1
    4 - w komputerze ustawić Digital Audio (HDMI) jako urządzenie domyślne (Default) - okno Sound (*)
    5 - w wzmacniaczu ustawić BD przy pomocy Input Selector

Do prób sugerowałbym użycie oryginalnej plyty DVD z dźwiękiem 5.1 W programie odtwarzającym tę płytę należy sprawdzić również ustawienia. Może być tam wybór ścieżki dźwiękowej.

Jesli dźwięk nadal nie będzie słyszalny, proszę jeszcze raz zrobić zrzut ekranu jak uprzednio. Urządzenia połączone jak opisałem powyżej.

(*) - po tych przełączeniach LG TV może "zniknąć" z zakładki Playback karty Audio. W to miejsce może pojawić się coś związane z wzmacniaczem Onkyo. Proszę to również wypróbować jako urządzenie domyślne.

0
  • #11 05 Paź 2014 21:02
    rybeusz
    Poziom 8  

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Wyjście z komputera HDMI mam podłączyć do HDMI IN1 w wzmacniaczu?

0
  • #12 05 Paź 2014 21:18
    Polon_us
    Poziom 40  

rybeusz napisał:
    Wyjście z komputera HDMI mam podłączyć do HDMI IN1 w wzmacniaczu?

Tak. Tak dokładnie ma być :)

0
  • #13 05 Paź 2014 21:30
    rybeusz
    Poziom 8  

No człowieku! Jesteś wielki! Działa pięknie! Dziękuję uprzejmie za poświęcony czas :)

2 satelity nie dzialaja...centralny i dwie tylne smigaja a dwie przednie nie :(

W ustawieniach zmieniłem BD All Ch Sereo co oznacza zgodnie z instrukcją

"tryb ten wypełnia cale pole muzyczne dźwiękiem surround z przednich i surround tylnych"

0
  • #14 05 Paź 2014 22:29
    Polon_us
    Poziom 40  

Cieszę się, że działa :) Ale dalsza część wpisu kolegi budzi me wątpliwości.

rybeusz napisał:
    2 satelity nie dzialaja...centralny i dwie tylne smigaja a dwie przednie nie

To jest typowy objaw, kiedy podawany jest tylko sygnał stereo, ale przednie kolumny powinny grać. U kolegi wydają się być zamienione przewody od głośników.
    Można odnieść wrażenie, że tylnie kolumny dostają sygnał przednich. Dobrze byłoby to sprawdzić.
    rybeusz napisał:
    "tryb ten wypełnia cale pole muzyczne dźwiękiem surround z przednich i surround tylnych"

To oznacza, że dźwięk stereo został wpuszczony na wszystkie kolumny, tworząc pozorny dźwięk przestrzenny. I to jest OK, jeśli zdajemy sobie z tego sprawę. Ale to nie jest klasyczne 5.1.
    Aby kino zagrało faktyczny 5.1 dźwięk, samo źródło sygnału np. film musi mieć taką ścieżkę audio. Dlatego pisałem o teście z oryginalną płytą DVD, która by miała takowy podkład audio.

I tak dla mnie, to mnie interesuje. Jakie urządzenie trzeba było wybrać w komputerze jako domyślne urządzenie audio?

0
  • #15 06 Paź 2014 16:43
    rybeusz
    Poziom 8  

Kolumny są podłączone prawidłowo. Wszystko rozumiem, ale czy nie powinno być tak, że sygnał powinien iść ze wszystkich kolumn? Za instrukcją obsługi :

"Dolby Pro Logic II : rozszerzenie jakiegokolwiek źródła dwukanałowego do odtwarzacza 5-kanałowego. "

Ta opcja jest dostępna w trybie Movie, Music, Game. Idąc tym tropem jakbym podłączył ampli do kompa przez wejście IN 3 Game przypisując mu konkretne HDMI otrzymałbym możliwość słuchania we wszystkich głośnikach?

Domyślne urządzenie audio to amplituner. Digital Audio mam "Not plugged in"

Spróbowałem tak zrobić. Dziwnym sposobem ta opcja zniknęła. Zdaję sobie sprawę, że byłoby to sztuczne 5.1. Potrzeba filmu z ścieżką nagraną w 5.1. Ale mimo wszystko chyba powinny wszystkie działać? Tzn grać.

Czy to może być wina amplitunera?

0
  • #16 06 Paź 2014 19:02
    Polon_us
    Poziom 40  

rybeusz napisał:
    "Dolby Pro Logic II : rozszerzenie jakiegokolwiek źródła dwukanałowego do odtwarzacza 5-kanałowego. "

Te stwierdzenie, jest jak najbardziej prawidłowe. I równie prawidłowe jest, że dźwięk jest emitowany przez wszystkie głośniki. Nie ma tu żadnej winy wzmacniacza. I proszę tak zostawić, nie ma żadnego problemu.

Moje wątpliwości budziła ta sytuacja,
    rybeusz napisał:
    2 satelity nie dzialaja...centralny i dwie tylne smigaja a dwie przednie nie

i tego dotyczył mój uprzedni wpis.

Moim zdaniem, w chwili wolnej, mając do dyspozycji źródło dźwięku 5.1 proszę zaobserwować jak zachowa się wzmacniacz i odsłuch w tym ustawieniu tj. Pro Logic, a jak przy zmianie na Direct lub Dolby Digital.

Dla przykładu przy obecnych ustawieniach:

- do wzmacniacza doprowadzany jest dźwięk 5.1
    - wzmacniacz ustawiony na Dolby Pro Logic
    - efekt akustyczny który w oryginale przechodzi po przekątnej (np. przelatujący samolot) tj. z tylnego lewego głośnika do przedniego prawego będzie odtworzony przez wszystkie kolumny
    tj. efekt będzie, że coś przechodzi z tyłu naprzód, a nie po przekątnej (czyli przykładowy samolot przeleciał z tyłu do przodu).
    Nie do końca jestem pewien, czy dobrze opisałem różnicę w efektach akustycznych. Chcę tylko powiedzieć, że trzymanie cały czas Dolby ProLogic nie jest do końca dobrym rozwiązaniem.

Moim zdaniem, kolega może używać ten wzmacniacz następująco:

- w przypadku sygnału stereo przełączenie na Dolby ProLogic (wtedy grają wszystkie kolumny)
    - w przypadku 5.1 - przełączenie na Direct, DD czy DTS. (też grają wszystkie kolumny zgodnie z ścieżką dźwiękową 5.1)

Sugerowałbym, aby kolega trochę "powalczył" z ustawieniami. Pamiętając, że zawsze można wrócić do Pro Logic.

Nic nie stoi na przeszkodzenia, aby sprawdzić ustawienia karty dla sygnałów cyfrowych. Tak na wszelki wypadek. Tam również powinien był być test identyfikacji głośników. Proszę go przeprowadzić - w tym przypadku proszę przestawić wzmacniacz na Direct.

Powodzenia :)

P.S. Mam nadzieję, że za dużo nie namieszałem :)

0
  • #17 06 Paź 2014 20:49
    rybeusz
    Poziom 8  

Zgodnie z instrukcją :

Na panelu wzmacniacza mam podział na głośniki A i B

A - Dźwięk 5.1
    B - Dźwięk 2.1

Przy włączonym A (5.1) Tryb Direct - brak dźwięku, Mono/Multich - Tylko sub.
    Jedynie przy trybie All Ch St słychać jakikolwiek dźwięk z głośnika centralnego, suba i dwóch tylnych.

NIE MAM MOŻLIWOŚCI ani opcji Dolby ProLogic. Mam na myśli, że nie mam jej na żadnej kombinacji. Wcisnąłem przysik Display i wyświetliło mi MCH PCM 5.1 fs 44.1kHz.

Ustawienia karty wyglądają tak :

W zakładce HDMI przestawiłem na Turn Off Audio i pojawiło mi się na ampli PLII...

Dodam jeszcze, że nawet na ustawieniach w panelach sterowania przy konfiguracji domyślnego źródła dźwięku (ampli) jest automatycznie 5.1 ale przy teście przednie kolumny nie grają.

0
  • #18 06 Paź 2014 21:54
    Polon_us
    Poziom 40  

To jest interesujące, co kolega napisał. Byłem święcie przekonany, że kolega używa Dolby ProLogic. Moja wina :( Poczytam trochę o tym wzmacniaczu i dam znać.

Polon_us napisał:
    Nic nie stoi na przeszkodzenia, aby sprawdzić ustawienia karty dla sygnałów cyfrowych

Miałem tu na myśli kartę Xonar DG. Na wyposażeniu tej karty musiał być jakiś program sterujący. Proszę przejść do Panelu Kontrolnego i poszukać, coś, co by miało związek z tą kartą.

Lub na liście programów zainstalowanych w komputerze.

To co kolega pokazał, to dane karty graficznej. A to w tej chwili nie jest za wiele przydatne.

0
  • #19 06 Paź 2014 22:07
    rybeusz
    Poziom 8  

Mój błąd :D Myślałem, że chodzi o grafike :D Xonar DG posiada jedynie wzmacniacz słuchawkowy więc 5.1 można odbierać jedynie w profilu Analog Out FP Headphone.

Właśnie to jest najciekawszez tym Dolby ProLogic. Ta opcja znika w momencie podłączenia przez HDMI ampli do komputera. Na innych wejściach HDMI (nie używanych) np. BD/DVD jest. Jednakże po podłączeniu i przypisaniu wejścia opcja "znika". Instrukcję obsługi znam już na pamięć i nic tam takowego nie ma...

0
  • #20 06 Paź 2014 23:01
    Polon_us
    Poziom 40  

Heh, zaczynam się gubić. Ale myślę, że trzeba zacząć od tego dlaczego przednie kolumny nie grają. To mnie męczy :( Zrozumiałbym tylnie, centralny, ale przednie?
    Także, chyba trzeba zacząć od podstaw ...

Kolega ma w tym urządzenia dwie pary gniazd "Front speakers". Proszę się upewnić, że przednie kolumny są podłączone do gniazd A - to tak na wszelki wypadek.

Kolega napisał:

rybeusz napisał:
    Zresetowałem ustawienia ampli i dalej to samo..

Czy po tym "zresetowaniu" kolega wykonał ponownie ustawienia głośników w wzmacniaczu? -> Ustawienia "Yes/No" i "Large/Small" dla poszczególnych par kolumn.
    rybeusz napisał:
    ale przy teście przednie kolumny nie grają.

Mógłby kolega wyjaśnić, jaki test był wykonywany?

Czy one nie grają tylko dla tego połączenia HDMI?

Czy w ogóle są "nieme i głuche"?

Czy (przy wyłączonych urządzeniach) kolega mógłby miejscami zamienić przewody HDMI? I sprawdzić, czy przyniosło to jakąś różnicę?

Czy kolega mógłby podłączyć jakieś inne źródło dźwięku, nawet analogowe, telefon chociażby (kabel minijack - > 2 x CINCH) do wejścia np. TV/CD i sprawdzić reakcję przednich kolumn?

Czy przed kupnem tego wzmacniacza, kolega sprawdził go u znajomego? Wszystko grało ?

0
  • #21 07 Paź 2014 16:32
    rybeusz
    Poziom 8  

Witam,

Wyszło moje laictwo Miałeś rację drogi kolego. Frontowe głośniki były podłączone do Speakers B a nie do A. W ogóle nie zwróciłem na to uwagę. Wybacz, że Cie tak przemaglowałem i, że musiałeś poświęcić trochę czasu abym do tego doszedł. Dźwięk płynie ładnie ze wszystkich 5 głośników. Dziękuję jeszcze raz za poświęcony czas i rady oraz przepraszam za moje niedoświadczenie :D

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo