Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wypalarka (pirograf) - regulacja mocy

05 Paź 2014 00:07 7047 13
  • Poziom 10  
    Witam
    Na wstępie wypadałoby się przywitać, bo jest to mój pierwszy post.
    W związku z powyższym, dzień dobry wszystkim (a może dobry wieczór patrząc na godzinę)

Pytanie mam następującej treści.
    Chcę sobie zrobić wypalarkę do drewna. Oryginalny rosyjski Uzor, którego ma bardzo prostą konstrukcję (ale pewnie przez to żyje od 1980 roku i działa nadal). Transformator, z wpiętym szeregowo na zasilaniu potencjometrem. Z uzwojenia wtórnego przewody idą prosto na grot.
    Bazując na parametrach zachodnich wypalarek potrzebuję uzyskać napięcie rzędu 2-3V i prądu 15-30A. Zakupiłem transformator toroidalny 60W i dowinę mu dodatkowe uzwojenie wtórne, żeby zbić napięcie.
    Temat tyczy się tego, jak zrobić regulację. Poczytałem trochę na forum i jest wiele tematów odnośnie regulacji, ale większość tyczy się trochę innych parametrów wyjściowych, jak w przypadku prostowników czy spawarek.
    Myślałem o kicie AVT-1077, ale wyczytałem że nie bardzo chce on współpracować z transformatorami toroidalnymi.
    Czy moglibyście polecić jakiś gotowy układ do sterowania?
    Założenie jest takie, żeby urządzenie było proste (czyli jak najmniej elementów, które mogą się zepsuć), trwałe (chociaż nie zakładam, że wytrzyma tyle co twór CCCP) i przede wszystkim bezpieczne (chociaż tu myślę, że wielkiego dramatu nie będzie bo wszystko będzie zamknięte w obudowie z tworzywa).

Z góry dziękuję za pomoc.

PS. Z wykształcenia jestem mechanikiem. Elektronikę i elektrykę troszeckę ogarniam i staram się zgłębiać wo momencie, gdy jest to akurat potrzebne.
    Więc proszę o wyrozumiałość jeżeli palnę jakieś coś :D

• VIP Zasłużony dla elektroda
    A pomyślałeś o przełączniku uzwojeń po stronie pierwotnej, czy też prosty regulator tyrystorowy?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    MareckiFZ napisał:
    Oryginalny rosyjski Uzor, którego ma bardzo prostą konstrukcję (ale pewnie przez to żyje od 1980 roku i działa nadal). Transformator, z wpiętym szeregowo na zasilaniu potencjometrem. Z uzwojenia wtórnego przewody idą prosto na grot.

Oryginalny radziecji Uzor miał przełącznik odczepów na pierwotnym uzwojeniu.
  • Poziom 10  
    _PREDATOR_: Myślałem raczej o tyrystorowym bo chcę mieć płynną regulację. Do przełącznika musiałbym mieć jakieś odczepy na uzwojeniu pierwotnym ( o ile dobrze rozumiem zasadę działania)

jdubowski: Jak dla mnie wygląda to na zwykły potencjometr. Podpięte do niego są całe dwa przewody, więc co miałby przełączać. Jeżeli się mylę, proszę o wyjaśnienie.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Takich regulatorów na forum jak i w necie jest 'multi', wystarczy poszukać!
    Oszem ten potencjometr/ drutowy jest po stronie pierwotnej uzwojenia, ale dużej mocy z tego nie uzyskasz jak i wielkiej regulacji nie mówiąc o stratach!
  • Poziom 10  
    Nie chcę użyć tego potencjometru. Stara wypalarka ma zostać na zapasie i dla córy, która pomału zaczyna interesować się wypalaniem. Właśnie dlatego pomyślałem, żeby wsadzić jakiś "normalny" regulator.
    Znalazłem kilka układów jak np. AVT1007, AVT1613, i inne oparte na układzie U208. Tyle że one są oficjalnie do regulacji obrotów i nie wiem czy poprawnie będą działać z transformatorem (szczególnie toroidalnym), a na forum jest wiele wypowiedzi, że takie zestawienie działać nie będzie.
    Ponadto część użytkowników twierdzi, że lepsza jest regulacja na uzwojeniu wtórnym.
    Dlatego też zapytałem tu, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie. A jak już wspomniałem nie jestem wybitnie biegły w tych klockach i wolę zapytać niż potem marudzić, że nie działa tak jak chciałem.
  • Poziom 9  
    Witam
    Interesuje mnie ten uzor :)
    Rozumiem, ze ten potencjometr to po prostu dodatkowa rezystancja na pierwotnym w celu obnizenia napięcia wtornego?
    Mozna prosic, jakie parametry ma to trafo z tego uzora Uwy i przekroj drutu na wyjsciu?

pozdrawiam
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    MareckiFZ napisał:
    jdubkowski:

Weź ty łaskawie kolego innym nicków nie przekręcaj.

MareckiFZ napisał:
    Jak dla mnie wygląda to na zwykły potencjometr. Podpięte do niego są całe dwa przewody, więc co miałby przełączać. Jeżeli się mylę, proszę o wyjaśnienie.

A bo "wyżygałek" Uzor było kilka modeli, ja miałem z przełącznikiem, to był model oficjalnie importowany i do kupienia w CSH w latach 70-tych ubiegłego wieku:

Modele z potencjometrem są zdaje mi sie późniejsze.
  • Poziom 10  
    jdubowski: Przepraszam. Nie było to zamierzone. Poprawiłem już i czeka na akceptację moderatora.
    Mój uzor jest z roku 1980.

ldarko: szczerze powiedziawszy nie znam parametrów tego transformatora. Z tego co znalazłem jeżeli chodzi o napięcia wyjściowe, to w sprzętach oferowanych na zachodnim rynku, wynosi 0,5-2V. Takie też chcę uzyskać, a natężenie się już samo zrobi.

Na razie nie miałem czasu podejść do tematu ale kupię po prostu któryś układ na U208 i będę testował. Z tego co rozmawiałem ze znajomym elektronikiem, to bez problemu będzie działać i że jedyna różnica między tymi układami, to zastosowany triak, i dlatego obsługuje różne moce.

Jak zadziała to napiszę tutaj.
  • Poziom 9  
    Obecnie testuje takie rozwiązanie:
    Trafo: z drukarki igłowej Epson, wtórne ok 7 zwojów 2,5mm2, napięcie w granicach 1,2V (prąd w obwodzie ok 15A), temperatura uzwojeń trafo po ok 1h pracy w granicach 40*C

Grot: spinacz biurowy, zamontowany na 15cm przewodzie 4x4mm2 poprzez zaciski z kostki do przewodów, planuje wymienić na drut oporowy 1mm

Temperatura grota 520*C, wypalanie rewelacja.

Na razie brak regulacji. Planuję użyć regulator obrotów z odkurzacza Zelmer.

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Trochę to trwało ale wreszcie skończyłem :D
    Do regulacji użyłem układu AVT1613. Ładnie reguluje w zakresie od 0 do 3,7V (miało być niżej, ale tak wyszło z nawiniętego uzwojenia wtórnego). Napięcie startu ustawiłem jednak na 0,8V, gdyż poniżej nie było sensu. Przy maksymalnym napięciu transformator trochę brzęczy. Nie przeszkadza to jednak bo maks i tak nie jest istotny. Ważna dla mnie była możliwość uzyskania dolnej granicy, żeby łatwiej cieniować.
    Poniżej kilka fotek.
    Wypalarka (pirograf) - regulacja mocy Wypalarka (pirograf) - regulacja mocy Wypalarka (pirograf) - regulacja mocy Wypalarka (pirograf) - regulacja mocy
  • Poziom 11  
    Można prosić o schemat tego i spis potrzebnych rzeczy?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Schematu nie mam bo składałem "na żywo" :D
    Z elementów to: transformator toroidalny, przewód elektryczny 4mm2 na uzwojenie wtórne (powinien być drut nawojowy, ale na tym też działa), wyłącznik z podświetleniem, wyłącznik bez podświetlenia do wentylatora, 2 złącza bananowe, gniazdo na bezpiecznik rurkowy, wentylator o ile dobrze pamiętam z chłodzenia procesora z komputera, kolba zrobiona ze starego markera, wnętrza kostek elektrycznych i kawałka bakielitu + drut oporowy ze znanego portalu aukcyjnego, układ AVT1613 po stronie pierwotnej.
    To chyba wszystko.