Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestrojenie konwertera CB/MW

piotr131612 05 Paź 2014 13:16 3537 19
  • #1 05 Paź 2014 13:16
    piotr131612
    Poziom 6  

Witam,
    Zbudowałem ten konwerter https://obrazki.elektroda.pl/78_1289145140.jpg uruchomiłem go i udało mi się odebrać kilka stacji radiowych na falach krótkich i pasmo amatorskie odbiór dość silny. Konwerter odbiera chyba stacje w okolicy 14 MHz. Zbliżanie ręki do konwertera powoduje zanik stacji jak sobie z tym poradzić? Czasami przenikają stacje UKF i konwerter 'nadaje' na UKF na kilku częstotliwościach czy to normalne? Do budowy cewek użyłem drutu 0.4 mm niestety 0.6 mm nie znalazłem to chyba przyczyna że nie odbiera w okolicy 26-27 MHz. Próbowałem zmniejszyć cewkę generatora L5 o kilka zwojów co poskutkowało zanikiem i zostają szumy. Mam generator 27 MHz jego też nie słychać. Jak przeliczyć cewki żeby odbierać na tym CB? Jak je prawidłowo nawinąć? Jak powinna być nawinięta cewka L5 na L4?

Zgodnie z sugestią user`ów - link poprawiłem.
    [SP5ANJ]

0 19
  • #2 05 Paź 2014 13:33
    ostol
    Poziom 13  

Problem wynik z tego, że prawdopodobnie nie wiesz gdzie pracuje twój generator.
    Grubość drutu nie ma wpływu na to co opisałeś.

Zamiast generatora LC na początek wykorzystaj jakiś generator kwarcowy. Wtedy będziesz wiedzieć co tak na prawdę odbierasz.

Postaraj się o najprostrzy częstościomierz cyfrowy. To koszt około 30zł (napisz na priv to powiem Ci u kogo możesz to kupić). Przydał by się również tzw. Grid-Dip-Oscillator. Opis fajnego układu znajdziesz w ABC krótkofalowca. To prosty układ do strojenia obwodów rezonansowych.

Rozejrzyj się za jakimś schematem na NE612/SA612. To bardzo ciekawy układ mieszający z dość sporym wzmocnieniem. Aplikacja jest banalnie prosta. Wychodzą na nim naprawdę świetnie odbiorniczki i konwertery.

Jeśli masz pytani pisz śmiało.

0
  • #3 05 Paź 2014 14:41
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

piotr131612 napisał:
    Witam,
    Zbudowałem ten konwerter obrazki.elektroda.pl/78_1289145140.jpg

Witam. Chcesz by Ci pomóc i każesz nam jeszcze szukać schematu. Daj bezpośredni link do tematu w którym jest schemat rzeczonego konwertera.

0
  • #5 05 Paź 2014 16:29
    kriss51

Jeśli to ten schemat rozrysowany na kartce to ma prawo "pływać" czyli rozstraja się jak przybliżysz rękę. Generator jest zwykły LC, a nie stabilizowany kwarcem. Poza tym lepiej zrobić coś co pracuje na mos-fecie do tego generator sterowany kwarcem i mucha nie siada. Jakie masz CB. Ma SSB i więcej czterdziestek albo tylko podstawa? Schematów takich konwerterów na mos-fetach jest mnóstwo w sieci. Można nawet zrobić przełączanie kwarców i obwodów wejściowych. Wtedy masz więcej pasm do słuchania. I jeszcze ważna rzecz o której zapomniałem napisać. Mianowicie ten twój układ ma prawo prawidłowo działać ale musi być mechanicznie stabilnie zrobiony (żadnych pajęczyn) i dobrze za ekranowany. To są podstawowe prawa wcz.

0
  • #6 19 Paź 2014 13:54
    piotr131612
    Poziom 6  

Witam po długiej przerwie
    Dałem sobie spokój z tym konwerterem na lc - nie działał zbyt dobrze. Postanowiłem poskładać ten http://elportal.pl/pdf/k15/22_03e.pdf - na gotowych cewkach i rezonatorze. Mam kilka pytań:
    1.Jaką cewkę dać na wyjściu mieszacza zastosowano tam f127 ( pasmo80m) a jaka ma być na fale średnie?
    2.Jaki rezonator dać aby odbierać całe pasmo CB.
    3. Resztę zostawić tak jak jest?
    3.W jakim sklepie internetowym dostane wszystkie elementy? Najlepiej z tanią wysyłką.
    Pozdrawiam

0
  • #7 19 Paź 2014 18:21
    kriss51

Na fale średnie masz filtry 306 z zewnętrznym kondensatorem 195pF, 307 z zewnętrznym kondensatorem 215pF, 308 z zewnętrznym kondensatorem 215pF, 309 z zewnętrznym kondensatorem 195pF. Zresztą masz wszystko w katalogu filtrów 7x7. Możesz też próbować uzyskać rezonans dla zakresu średnio falowego dla filtru 127 zmieniając kondensator na większy. Jeśli dla pasma 80m (3,5MHz) jest 100pF to dla średnich powinno być około 220pF- 270pF. Jako wejściowy na 27MHz możesz dać 514 z zewnętrznym kondensatorem 47pF. Co do rezonatora to możesz sobie sam przeliczyć zakładając że odbiornik fal średnich ma od 500- 1600KHz, okolice środka pasma wychodzą 1000KHz. Teraz masz dwie możliwości dodawać lub odejmować pośrednią częstotliwość w tym wypadku tj. środkowa wyjściowa częstotliwość mieszacza około 1000KHz Więc możesz dać 27+1=28MHz lub 27-1=26MHz. Takie rezonatory możesz zastosować. Dodając lub odejmując sygnał generatora zamieniasz wstęgi boczne, ale w AM nie ma to znaczenia. Mam nadzieję że wsio jasne. Pozdrawiam i życzę udanej konstrukcji.

0
  • #8 19 Paź 2014 18:47
    wkd
    Poziom 18  

kriss51 napisał:

Cytat:
    Jeśli dla pasma 80m (3,5MHz) jest 100pF to dla średnich powinno być około 220pF- 270pF

Wybacz kolego, ale jeśli fale średnie to np. 1.75 MHz to pojemność powinna mieć wartość 400 pF, bowiem dwa razy mniejsza częstotliwość to cztery razy większa pojemność. I tak np dla 1 MHz pojemność powinna mieć wartość 1,2 nF.

0
  • #9 19 Paź 2014 18:56
    kriss51

Faktycznie bo zapomniałem że indukcyjność zostaje ta sama. Normalnie to przeliczam C i zmieniam indukcyjność. Tylko i tak dobroć tego obwodu 127 z taką pojemnością będzie "licha". Lepiej już zastosować któryś z podanych filtrów przeznaczonych dla tych częstotliwości.

0
  • #10 03 Lis 2014 10:09
    piotr131612
    Poziom 6  

Witam, czy któryś z tych tranzystorów nada się zamiast BF966. Nie wiem co to za tranzystory, jeden z nich nie ma oznaczeń.

0
  • #11 03 Lis 2014 12:32
    SP5ANJ

Witam.

piotr131612 napisał:
    Nie wiem co to za tranzystory jeden z nich nie ma oznaczeń.

piotr131612 czy Ty aby przypadkiem nie robisz sobie z Nas jakiś "jaj", czy co. :?: :?:

Zastanawia mnie dlaczego koniecznie chcesz zastosować BF966 do takie układu konwertera, który pracuje jeszcze w paśmie KF.

BF-966 pracuje poprawnie jeszcze na częstotliwości 800 MHz z dobrym wzmocnieniem i z dynamiką około,-40dB .

Pozdrawiam.

0
  • #12 03 Lis 2014 15:02
    piotr131612
    Poziom 6  

Witam,
    Nie robię sobie jaj. Jestem początkujący jeśli napisałem coś nie tak przepraszam. Zwykle jak coś składam to na tranzystorach bipolarnych, których mam trochę. Niestety tranzystorów mos-fet w moich dawcach części udało mi się znaleźć tylko te dwie sztuki. Wyciągnąłem je z głowicy jakiegoś starego TV. I jestem ciekaw czy mogę je zastosować do konwertera. Jeden ma oznaczenie 409-3 'tu jakiś dziwny znaczek' 116.
    Pozdrawiam

0
  • #13 05 Gru 2015 17:49
    piotr131612
    Poziom 6  

Witam,
    Trochę czasu minęło ostatnio trafił mi się rezonator 13 MHz no i to razy 2x i mam 26 MHz:) Poskładałem sobie taki konwerter jak w załączniku. Wszystko działa jak trzeba na 1179 kHz słychać rozmowy. Czy da się coś tam jeszcze poprawić? Czy elementy w mieszaczu i wzmacniaczu są odpowiednio dobrane by osiągnąć max wzmocnienia? Na schematach które skopiowałem z internetu były inne tranzystory.

0
  • #14 06 Gru 2015 12:26
    c2h5oh
    Moderator

piotr131612 napisał:
    ...Wszystko działa jak trzeba na 1179 MHz słychać rozmowy...

Nie oszukuj czytających. Za pomocą tego konwertera na tej częstotliwości na 100% nic nie słyszysz.

0
  • #15 06 Gru 2015 16:07
    piotr131612
    Poziom 6  

Pewnie chodzi o obwód LC do którego podłączona jest antena. Mój błąd na schemacie dla 27.18 powinno być C=33p L=1.039028 to i tak dla mnie dane teoretyczne bo miernika indukcyjności to ja nie posiadam. Za cewkę wejściową służy trochę zmodyfikowany filtr 7x7 512 (chyba z 7 czy 8 zwojów mniej nie pamiętam dokładnie trochę za bardzo zmniejszyłem indukcyjność cewki bo musiałem dołożyć dodatkowy kondensator a właściwie trymer) tak więc na wejściu nie mam problemów. Generator działa na 100% widziałem wskazania miernika 26 MHz (generator ma powielać razy dwa 13 MHz i to robi). W to że układ działa nie wątpię dam nawet załącznik z mp3 jako dowód. Jak coś jest nie tak to na schemacie który zrobiłem na szybko. A to że moje radio nie ma 1180 kHz tylko 1179 kHz to nie moja wina. Ten plik z załącznika odtwarza np. VLC. Od 6 do 11 minuty i po 24 minucie do końca nagrania słychać rozmowy z kanału 19 czyli konwerter na 101% działa:) Trzeba ustawić max głośności bo trochę ciche to nagranie. A tak z ciekawości dlaczego kolega uważa ze konwerter nie powinien działać?

0
  • #16 06 Gru 2015 16:18
    c2h5oh
    Moderator

piotr131612 napisał:
    ... A to że moje radio nie ma 1180 MHz tylko 1179 MHz to nie moja wina. Ten plik z załącznika odtwarza np. VLC. Od 6 do 11 minuty i po 24 minucie do końca nagrania słychać rozmowy z kanału 19 czyli konwerter na 101% działa:) ...

W dalszym ciągu twierdzę, że nic nie odbierasz. Ten konwerter nie ma szansy na współpracę z radiem które odbiera na częstotliwości "1180 MHz" czy "1179 MHz".

p.s To Twoje radio to jakiś skaner czy co?

0
  • #17 06 Gru 2015 17:29
    piotr131612
    Poziom 6  

Mój błąd raz przegapiłem kropkę a później to jakoś poleciały błędy po kolei i wyszła głupota już wiem problem w jednostkach a nie w schemacie i wszystko jasne. Powinno być 1.179 MHz. Przepraszam. Wszystko poprawiłem.

Radio na którym odbieram to First Austria fa1120. Przewód od konwertera podłączony jest do wbudowanej anteny średniofalowej. A tak przy okazji jeszcze jeden błąd na schemacie zauważyłem od wyjścia generatora kwarcowego jest jeden kondensator 100n a nie 2 po kolei. Obwód rezonansowy na fale średnie wyliczony chyba dobrze. Jeśli już wiadomo w czym był problem to powracam do pytania czy da się coś w tym układzie poprawić.

0
  • #18 07 Gru 2015 16:51
    kriss51

piotr131612 napisał:
    czy da się coś w tym układzie poprawić.

Rażącą sprawą jest zbyt duża wartość kondensatora sprzęgającego generator z mieszaczem. 100nF jest stanowczo za dużo i po co dwa szeregowo. Wystarczy wstawić jeden około 68pF, a zamiast drugiego wstawić zworkę lub pozostawić 100nF, bo i tak połączone są szeregowo. Kolejnym błędem jest pojemność sprzęgająca mieszacz z stopniem wyjściowym. 10nF jest zbyt duży. Daj tam około 100pF. Teraz obwód mieszacza jest zbyt mocno obciążony co źle wpływa na jego dobroć. Generalnie zmniejszasz czułość konwertera.

Ostatnią rzeczą która mi się nie podoba to obwód wyjściowy do CB-radia. Trzeba dopasować do 50Ω, a nie tak jak jest teraz na pałę podłączone do kolektora tranzystora. Żeby było wszystko jasne mówię tu o układzie zbudowanym na rezonatorze 13 MHz.

Tak ma wyglądać układ wyjściowy z konwertera do CB.

0
  • #19 07 Gru 2015 18:08
    piotr131612
    Poziom 6  

Dzięki za pomoc. Jutro wymienię te kondensatory na takie jakie zasugerowałeś. A wzmacniacz jest ok? Czy też trzeba coś w nim poprawić żeby lepiej działał? Czy dokładanie kolejnego wzmacniacza ma jakiś sens? A co to za układ dopasowujący na rezonatorze 13 MHz? Trochę ciężko będzie mi zdobyć kolejny rezonator.

0
  • #20 07 Gru 2015 18:50
    kriss51

piotr131612 napisał:
    A wzmacniacz jest ok?

Ostatni stopień wg. rysunku zrób. Trzeba usunąć rezystor w emiterze 560 i wstawić kondensatory i cewkę w obwodzie kolektora.

piotr131612 napisał:
    A co to za układ dopasowujący na rezonatorze 13 MHz?

Przecież chodzi o to by zmodyfikować układ z 13 postu, a nie robić od podstaw.

Tak to ma wyglądać.
    Cewka L wg. opisu z mojego poprzedniego postu (obrazka).

0