Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] [C] - Błąd w programie/układzie czy stykach?

kari007 05 Paź 2014 15:36 648 5
  • #1 05 Paź 2014 15:36
    kari007
    Poziom 15  

Witam próbuję złożyć i zaprogramować pierwszy najprostszy układ na Atmedze8 - migająca dioda :idea: . Lecz stoi mi na przeszkodzie jakiś błąd (nic nie działa - dioda nie mruga). Dodaję schemat oraz program. Proszę o pomoc! W czym jest problem?

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

[Atmega8] [C] - Błąd w programie/układzie czy stykach?

PS Jak sprawdzić czy Mega jest zaprogramowana?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam, Karol :-)

0 5
  • #2 05 Paź 2014 15:44
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Schemat nieczytelny - reset wygląda na nie podłączony do programatora.
    Dalej na schemacie mamy diodę krzemową, która nigdy nie zaświeci (mniemam, że wpięty masz w układzie LED)
    Gdzie kondensatory?
    Złącze to KANDA a nie KANADA
    Czym kompilujesz ten program?
    Gdzie masz zdefiniowane F_CPU?

0
  • #3 05 Paź 2014 15:57
    emarcus
    Poziom 35  

kari007 napisał:
    Witam próbuję złożyć i zaprogramować pierwszy najprostszy układ na Atmedze8 - migająca dioda :idea: . Lecz stoi mi na przeszkodzie jakiś błąd (nic nie działa - ...........

PS Jak sprawdzić czy Mega jest zaprogramowana?

Przy takim podłączeniu z pewnością uControler nie jest zaprogramowany.
    Aby przełączyc uC w tryb programowania (generalnie w tryb komunikacji z PC przez programator, dotyczy tu też odczytu wpisanego flash i fusebitów), pin RESET musi byc podłączopny do GND (stan niski), co jest dokonywane automatycznie przez programator. U ciebie brak jest tego połączenia.

Skoryguj i próbuj ponownie...

e marcus

0
  • #4 05 Paź 2014 16:12
    kari007
    Poziom 15  

Schemat skorygowałem. Przepraszam za nieczytelność ale (można powiedzieć) że nie jestem wprawiony :-) Jeśli chodzi o kompilator to używam WinAVR + Avrdude. Kondensatorów nie ma bo nie wiedziałem że należy użyć. W programatorze mam stabilizator na 5V.

Dodano po 5 [minuty]:

Możliwe jest także że po prostu w ogóle nie wgrywam programu lub robię to błędnie. Internet jest trochę zaśmiecony i "każda" strona pokazuje inny sposób wgrywania programu i podłączania Megi8. :-)

0
  • Pomocny post
    #5 05 Paź 2014 16:22
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

No to czas byś trafił na właściwą stronę i zapoznał się ze spisem treści a w szczególności z działem Zasilanie i zakłócenia oraz kursem AVR.

Jakie komunikaty otrzymujesz przy kompilacji i przy programowaniu?

Zmień środowisko: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kompilator-i-srodowisko-programistyczne.html

Nie odpowiedziałeś na pytanie piotrva o F_CPU.

0
  • #6 05 Paź 2014 16:29
    kari007
    Poziom 15  

Dondu dzięki za linki - na pewno skorzystam :-) Myślę że trochę sobie poczytam i napiszę najwyżej jutro albo we wtorek jakie są wyniki mojej pracy. Na razie dzięki wszystkim. A co do komunikatów - 0 "errorów"

0