Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bluetooth - Klawiatura bezprzewodowa

05 Oct 2014 18:08 3549 4
  • Level 28  
    W jednym pomieszczeniu jest komputer stacjonarny, w drugim jest projektor. Pomieszczenia dzieli ściana z gipsu. W komputerze obraz zamieniam na sygnał CVBS i przesyłam obraz i dźwięk do projektora za pomocą przesyłacza AV (video sender), obraz do projektora, dźwięk do wieży. Przesyłacz pracuje w paśmie 2,4GHz, teoretycznie można wybrać jedną z 4 częstotliwości przesyłu, ale u mnie w praktyce działa jedna lub dwie, na pozostałych dwóch jak się włączy, to często są krótkie zakłócenia objawiające się trzaskiem dźwięku i chwilowym zniknięciem obrazu. Udało się pogodzić działanie przesyłacza i WiFi zmieniając kanały jednego i drugiego, bo wcześniej okazało się, że jak się włączy nadajnik przesyłacza AV, to WiFi przestaje działać.

Posiadam kupiony moduł Bluetooth na USB, kupiłem klawiaturę z touchpadem Tracer KTM 43362 z touchpadem po to, by móc sterować komputerem z pomieszczenia, w którym stoi projektor. Problem jest taki, że niby jest łączność i wszystko działa, ale zdarza się, że ta łączność się gubi. Chodzi o to, że jak chcę obejrzeć film, to uruchamiam to wszystko, sprawdzam, czy klawiatura BT działa poprawnie poprzez napisanie kilku liter do Notatnika, jak litery się pojawiają, to rozpoczynam seans. W trakcie zdarza się, że chcę zatrzymać film lub go nieco cofnąć i wtedy zdarza się, że komputer nie reaguje na wciskanie klawiszy.

Problem występuje również przy wyłączonym WiFi.

Moim zdaniem technologia FHSS zastosowana w Bluetooth jest właśnie wymyślona po to, żeby jakiekolwiek urządzenie nie było w stanie zagłuszyć łączności, bo w BT bardzo szybko i nieustannie zmienia częstotliwości w całym paśmie 2,4GHz.

Pożyczyłem z pracy i sprawdziłem zestaw klawiatura+myszka Logitecha, który ma swój nadajnik na USB, wyglądała prawdopodobnie tak, ja na tym zdjęciu.

Bluetooth - Klawiatura bezprzewodowa

Z tą klawiaturą nie było żadnych problemów. Widocznie pracuje na innej częstotliwości. Na jakiej? Jednak ona podobno jest bardzo droga. Ja nie potrzebuje jakiś bajerów, ergonomicznej. Chodzi tylko to, żeby uruchomić i zatrzymać film, zmieniać zdjęcia, puścić coś z YouTube, byleby sprzęt był pewny, że za każdym razem komputer zareaguje, jak nacisnę klawisz. Najlepsza byłaby klawiatura ze zintegrowanym touchpadem.

W takim razie, co może być przyczyną niedziałania klawiatury Bluetooth? Czy lepiej kupić przesyłacz AV na 5,8GHz (są takie na aukcji), czy klawiaturą bezprzewodową z własnym odbiornikiem? Czy może da się rozwiązać mój problem bez wymiany sprzętu?
  • Level 28  
    andrzejlisek wrote:
    Z tą klawiaturą nie było żadnych problemów. Widocznie pracuje na innej częstotliwości. Na jakiej?

Produkty logitecha pracują na 2.4GHz.
  • Level 20  
    W mieście a szczególnie w bloku na 2.4GHz jest niezły śmietnik. Nie wiem w jakiej technologi dokładnie działa ten twój przesyłasz AV ale może da się tam zmienić kanał. Możliwe że sieje tak nie miłosiernie po całym paśmie że temu zakłóca tobie mysz która pomimo ze zmienia kanały na każdym jest zakłócana. Ja ogólnie jak mam wybór szukam urządzeń pracujących na mniej popularnych pasmach.
  • Level 28  
    SeerKaza wrote:
    W mieście a szczególnie w bloku na 2.4GHz jest niezły śmietnik.

Sytuacja ma miejsce w bloku z wielkiej płyty w mieście.

SeerKaza wrote:
    Nie wiem w jakiej technologi dokładnie działa ten twój przesyłasz AV ale może da się tam zmienić kanał.

Przesył sygnału jest analogowy, są dostępne 4 kanały ustawiane przełącznikami, nadajnik i odbiornik należy ustawić na ten sam kanał. Stwierdziłem empirycznie, że jak jest różnica jednego kanału, czyli na przykład nadajnik na 2, a odbiornik na 3 to ledwo słychać przesyłany dźwięk i widać jakiś ślad w obrazie. Zakłócenia przesyłu zdarzają się również wtedy, jak moje ciało znajduje się lub przechodzi blisko linii prostej łączącej nadajnik i odbiornik.

Natomiast odbiornik BT to jest maleństwo jeszcze mniejsze od pendrive, w którym antena to tylko szlaczek na PCB w kształcie sygnału prostokątnego. Ponieważ zarówno WiFi, jak i BlueTooth pracują na 2,4GHz wydaje się, że dolutowanie anteny WiFi ma sens. Pomysł jest tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic621471-0.html
    Czy jak zamiast anteny WiFi będzie kawałek prostego drutu miedzianego lub wyprostowany duży spinacz biurowy o długości ok. 12 cm to czy będzie to to samo? Spinacz znajdzie się w domu, drut pewnie też, a antenkę bym musiał kupić.
    Jeżeli to ma szansę pomóc, to spróbuję, jeżeli nie, to będę musiał poszukać klawiatury bezprzewodowej działającej na częstotliwości innej niż 2,4GHz.
  • Level 20  
    Myślę że problemem jest ten przesył AV. Urządzenie nadawcze pewnie nie spełnia norm i zakłóca wszystko w okolicy.