Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czujnik odległości

01 May 2005 15:34 2373 4
  • Level 13  
    Witam.
    Witam.

Na początku chciaqłem napisać że to jest kopia posta z działu automatyka , napisałem to tu ponieważ do mojego problemu użyję mikrokontrolera. Jeżeli kogoś to zezłościło to sorki.

Mam pewien problem , muszę zbudować układ który będzie mierzył odległość w zakresie 0-2mm i dodatkowo musi być bardzo szybki (zostanie to wykożystane w układzie : cewka na rdzeniu ferromagnetycznym i zwora która musi być na stałe odległości przyciągana ja na rysunku).

Czy miałby ktoś jakieś sugestię jak taki czujnik zrobić ( na ultradzwięki może być za mało precyzyjny) ???

z góry dzięki za info.

P.S.
    Proszę się nie martwić że zwora może być prezyciągnięta tylko z 1 strony , bo to będzie cały układ zwór)
    P.S2 :)
    Dodatkowo cały ten układ będzie się przemieszczał więc jakiekolwiek układy stykowe odpadają.
  • Level 24  
    Hej,
    Jeśli obiekt jest metalowy możesz zastosować czujniki wiroprądowe.
    Szybki (rzecz umowna) czujnik - firma Balluf za czujnik o częstotliwości granicznej 500Hz życzy sobie około 100$. Czujnik z fmax=10kHz z firmy µ-Epsilon to około 2000 Euro. Są również dostępne czujniki do 100kHz. Cena zależy nie tylko od szybkości ale i od precyzji.
    Możesz poszukać w Google. Słowa kluczowe to "eddy current sensor"
    "displacement sensor". Producentami są między innymi Kaman, Balluff i Micro-Epsilon oraz jeszcze kilka firm. Jeśli wielka dokładność nie jest potrzebna to możesz pomyśleć o czujniku indukcyjnym. Z reguły to są ci sami producenci.
    Co do możliwosci zbudowania to nie mam zdania, ja tylko używam takich czujników ale pamiętam, że w Google coś można znaleźć na temat ich budowy.
    Pozdrowienia
  • Level 13  
    Witam.
    Dzięki za info , poszukam , jednak bardzo mi zależy żeby samemu ten czujnik wykonać (nie mam za bardzo kasy na zakup :) )

POZDR
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    w tak małym przedziale odleglosci powinien wystarczyc optyczny czujnik polozenia (bez dodatkowego ukladu optycznego) np s3931 (6mm) lub S3979 (3mm) sa to bardzo szybkie czujniki, tutaj link do cen: http://www.cyfronika.com.pl/semi/cz_pol.htm
  • Level 13  
    m.
    Wielkie dzięki to rozwiązadnie też jest super , nadal będe szukał czegoś co można by samemu zrobić a jak się nie uda to wtedy to.
    Wielkie dzięki.

POZDR
pcbway logo