Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Hiperłącze do wyszukanego adresu.

ThatAN 05 Paź 2014 20:43 1209 8
  • #1 05 Paź 2014 20:43
    ThatAN
    Poziom 9  

Witajcie,

Chciałbym do was zwrócić się z problemem w Excelu.
    Mianowicie, mam tabelę:
    Excel - Hiperłącze do wyszukanego adresu.

Wiersz nr 1 zawiera daty, niemniej komórki z danymi (czyli datami) nie są
    jedna obok drugiej.
    Wiersz nr 2 zawiera nr tematów (np. na mojej rozpisce pod nr 1 znajduje się temat xy)

Jak można zauważyć, tematy nie są zapisywane chronologicznie.
    Stąd tabelka poniżej, która normalnie ma być w arkuszu drugim.
    I tu powstaje problem.
    Nagłówek poniższej tabeli zawiera posegregowane nr tematów od 1 do 100.
    Chciałbym aby pod nr tematów Excel pokazał czy owy temat był już omówionym. Jeżeli tak to żeby pokazał "tak" oraz w komórce z owym "tak" stworzył hiperłącze do ostatniego razu, ostatniego tygodnia kiedy dany temat był omawiamy (ostatniego razu, ponieważ tematy mogą się powtarzać), a jeśli nie był omawiany to żeby pole pod nr pozostało po prostu puste.

Próbowałem różnych kombinacji z Hiperłączem, Jeżeli, Znajdź, Wyszukaj, Szukaj, Adres, Podaj.pozycje... ale nic się nie udało zdziałać.

Macie pomysł na jakąś formułę, która pomogłaby mi rozwiązać mój problem?
    Czytałem trochę o Mark, ale nie umiem się tym posługiwać dlatego jeżeli znacie jakieś rozwiązaniem preferowałbym za pomocą formuły.

Dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam.

PS.
    Link do pobrania skoroszytu z tabelą ze zdjęcia:
    http://hostuje.net/file.php?id=618888ffb40d27671c9ebc3ea0ea3b67 " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink ">Link

(Link ponieważ nie mogę dodać załącznika do postu).[/img]

0 8
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • Pomocny post
    #2 07 Paź 2014 14:41
    marek003
    Poziom 40  

Na przyszłość załącznik z rozszerzeniem xlsx spakuj zipem i możesz dodawać.

Druga rzecz:
    Jeżeli tematy by się nie powtarzały wystarczyło by
    wykorzystać podaj.pozycję() i indeks()
    Jeżeli tematy mogą się powtarzać też by nie było kłopotu .... jednak chcesz coś więcej czego nie rozumiem.

Hiperłącze do czego? Po co ci to? po co chcesz tam "iść"?

Może by ci wystarczyło by zamiast "TAK" w tabelce podawał by ci datę kiedy ostatnio wystąpił/był dany temat.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 07 Paź 2014 22:05
    ThatAN
    Poziom 9  

Dzięki za odp.

Chodź o to aby pod jedynką, pojawił się napis tak albo ostatnia data tematu bądź ilość razy tematu w tabeli z Arkusz1. Następnie, wyraz "tak", data bądź ilość razy zawierała hiperłącze do ostatniej daty kiedy temat był poruszony. Np. w tabeli z Arkusz1 temat pojawia się w komórkach z F2, T2, AB2 Dlatego hiperłącze powinno być na komórki z Arkusz1 AB2.

W załączniku zaktualizowana tabela.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Paź 2014 23:04
    marek003
    Poziom 40  

Powiem tak na szybko: :) Znaj moje dobre serce :)
    W załączeni przykład z różnymi układami.
    Wybierz który ci pasuje ewentualnie połącz w jedno.

Ponieważ jest możliwość wielu wystąpień jednego tematu na chwilę obecną nie wiem jak to ugryźć bez wiersza pomocniczego (wiersz 2 - ukryty w arkuszu1 [komórka kopiowana w bok - w prawo])

I druga rzecz w w funkcji hiperłącze() [arkusz2 "idź do"] ważna jest wpisana tu z ręki nazwa skoroszytu jak i nazwa arkusza z podstawowymi danymi.

Mam nadzieje że zrozumiale napisałem bo jestem już po paru piwach
    Ale jakby co to wytłumaczę jakieś nieścisłości.

0
  • #5 15 Paź 2014 23:12
    ThatAN
    Poziom 9  

A mógłbyś napisać na jakiej zasadzie działa formuła "ostatnia data"

=JEŻELI(CZY.BŁĄD(INDEKS(Arkusz1!1:1;1;PODAJ.POZYCJĘ(B2+B4/100;Arkusz1!2:2;0)));"";INDEKS(Arkusz1!1:1;1;PODAJ.POZYCJĘ(B2+B4/100;Arkusz1!2:2;0)))

0
  • #6 16 Paź 2014 23:23
    ThatAN
    Poziom 9  

Aha... poprzednie informacje były bardzo przydatne.
    Dzięki za pomoc.
    mieszkam we Francji - może nie piwo ale masz u mnie wino w ramach podziękowania. Wyślij adres na PW a wyślę. ..

0
  • #7 17 Paź 2014 18:03
    ThatAN
    Poziom 9  

marek003
    Kopiuje formułę ostatnia data i coś nie chce znaleźć
    Możesz wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa

0
  • #8 20 Paź 2014 19:46
    marek003
    Poziom 40  

Dziękuję za uznanie. Bardzo lubię naprawdę dobre wina :) niemniej nie czuję, że takim drobiazgiem mógłbym no to zasłużyć.

ThatAN napisał:
    marek003
    Kopiuje formułę ostatnia data i coś nie chce znaleźć
    Możesz wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa

Sama kopia formuły to za mało. Pisałem, że muszę się wspomagać wierszem pomocniczym (ukryłem go by nie zaśmiecał obrazu).

W arkuszu1 odkryj wiersz drugi (2). To jest główny silnik formuły "ostatnia data".
    Wpisujesz formułę analogiczną jak w B2 - zwracając uwagę na znaki $. Kopiujesz przeciągając w prawo (możesz do końca arkusza bo nie wiadomo ile będziesz miał danych).
    Tak stworzony wiersz jest podstawą adresowania/poszukiwania danego adresu.

Zobacz: jego wynikiem jest numer tematu a po przecinku liczba wystąpień liczona od początku arkusza.

Teraz spójrz na formułę "ostatnia data" w drugim arkuszu:
    =INDEKS(Arkusz1!1:1;1;PODAJ.POZYCJĘ(R2+R4/100;Arkusz1!2:2;0))

Szukam pozycji poprzez podaj.pozycję() szukając numeru zadania i ostatniego wystąpienia w specyficznym formacie (połączeniu "znaków") - takim formacie jak wyżej opisałem w tworzeniu wiersza pomocniczego czyli np "1,03" Czyli zadania 1 w 3 (w naszym przypadku ostatnim) wystąpieniu.

Podaj.pozycję() zwraca mi nr kolumny (jeżeli jest) znalezionego zadania, więc teraz wiedząc że daty są w wierszu pierwszym, za pomocą indeks() (podając pierwszy wiersz i znalezioną pozycję) otrzymuje szukaną datę.

Spróbować jeszcze jaśniej wyjaśnić, choć nie wiem czy będę potrafił, czy tyle wystarczy?

0
  • #9 22 Lis 2014 22:46
    djkarl87
    Poziom 2  

Witajcie.
    z góry przepraszam za być może błahe pytanie ale nie miałem nic wspólnego z Excelem i być może nawet z złym temacie pisze ale mianowicie potrzebuję pomocy. posiadam arkusz1 gdzie mam imiona i nazwiska poszczególnych osób i arkusz3 gdzie mam adresy i dane dych samych osób i moje pytanie czy istnieje jakaś formuła czy jakieś odwołanie które by właśnie powodowało że po kliknięciu na osobę z arkusza1 np komórka A10 żeby przenosiła do arkusza3 np do komórki B10 żeby własnie podglądnąć dane tej osoby żeby nie trzeba było właśnei szukać po całym arkuszu tylko właśnie odrazu przenosi do arkusza 3 do komórki B10.
    z góry przepraszam i proszę zrozumienie. jeśli jest mi ktoś w stanie pomóc to będe wdzięczny. :)

0