Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DARCO - Zachowanie aparatu w zimnym pomieszczeniu

_kasztan 05 Oct 2014 22:05 942 5
 • #1
  _kasztan
  Level 6  
  Witam, przymierzam się do instalacji mechanicznego systemu nawiewu z kominka przy użyciu aparatu darco. Odnośnie niego mam pytanie.

  Chce go umieścić wraz z przewodami i filtrem na poddaszu który nie jest ogrzewany i temperatury tam w zimie wiadomo -spadają poniżej 0. Wszystko będzie ocieplone wełną, filtr, przewody. A co z samym aparatem? Czy nie będzie strat temperatury i nie będzie się skraplała na nim woda jak przejdzie przez niego ciepłe powietrze w zimnym pomieszczeniu? Chyba że można go "otulić wełną" nigdzie nie mogę znaleźć o tym informacji. Pozdrawiam i dziękuję za porady.
 • #2
  zen_gac
  Level 10  
  Dzień dobry !

  Ja mam taki aparat na strychu - nieogrzewanym poddaszu.

  W związku z Twoimi pytaniami nasuwają mi się takie spostrzeżenia:
  - pewna strata ciepła zawsze nastąpi, chociażby dlatego, że nie jest możliwe, aby całkowicie odizolować obudowę aparatu od otoczenia (bodajże z jednej strony aparatu, po stronie regulatora - termostatu, są w obudowie szczeliny wentylacyjne i tej strony nie wolno zakryć - resztę aparatu w miarę możliwości myślę, ze warto);
  - nie raz byłem zimą na strychu (chociażby po to, aby oczyścić filtr mechaniczny zamontowany przez aparatem) i nigdy nie zauważyłem, aby aparat był "spocony".

  Pozdrawiam - zenek. g
 • #3
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Od zewnątrz na pewno nie będzie się pocił, bo wilgoć z zimnego powietrza z otoczenia na ciepłym urządzeniu się nie skropli. Bardziej trzeba zwrócić uwagę na to, czy wewnątrz aparatu nic się nie skrapla, bo tam ciepłe powietrze może mieć kontakt z zimną obudową urządzenia, i wtedy może dochodzić do kondensacji i skraplania pary wodnej.
  Tu pytanie do kolegi zen_gac. Czy podczas czyszczenia filtru, nie był on zawilgocony, oraz/lub nie było śladów po skraplającej się wodzie wewnątrz aparatu?
  Pozdrawiam.
 • #4
  zen_gac
  Level 10  
  Rysio4001 wrote:
  Witam.

  Tu pytanie do kolegi zen_gac. Czy podczas czyszczenia filtru, nie był on zawilgocony, oraz/lub nie było śladów po skraplającej się wodzie wewnątrz aparatu?
  Pozdrawiam.


  hmmm.... nie dam sobie teraz w związku z tym ręki uciąć. Piszę tylko o swoich własnych spostrzeżeniach. Nie było sytuacji, która zaniepokoiłaby mnie, gdy czyściłem filtr. Ale ja jestem zwykłym użytkownikiem, raczej niewyczulonym na pewne profesjonalistów "podejście" do sprawy.

  Zasadniczo - i to nie jest żadna reklama - odpukać, z aparatem nawiewnym Darco nie mam jakichkolwiek problemów. Bardziej miałem "jazdy" z wykonawstwem (budową ) kominka oraz samym wkładem (wkład od "Kratki" na tylnej ścianie ma pęknięcie i - przepraszam za słownictwo - dupiasto to reklamować terazw okresie grzewczym).

  Pozdrawiam - zenek g.
 • #5
  jack63
  Level 43  
  Ocieplaj, tylko uważaj na ew. chłodzenie silników. Wszytko zależy od tego jak rozwiązana jest konstrukcja. Z resztą producent powinien dawać zalecenia w tym zakresie. Może wystarczy poczytać instrukcję montażu?
 • #6
  _kasztan
  Level 6  
  Witam, instrukcji nie posiadam ponieważ zakupiłem aparat od znajomego.

  Zrobię obudowę z płyty OSB którą ocieplę wełną, i zostawię jedną ściankę otwartą żeby był jakiś obieg powietrza z zewnątrz.

  Dzięki za porady,
  pzdr