Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GA/g31m-es2l - Podłączenie panelu przedniego do płyty

05 Paź 2014 23:34 2916 8
  • Poziom 13  
    Witam

Czy może mi ktoś pomóc podłączyć panel przedni AUDIO? Niestety jest rozbierznośc międzi nazwami kabelków obudowy, a producentem płyty.

Producent płyty podaje:

GA/g31m-es2l - Podłączenie panelu przedniego do płyty

W obudowie mam zaś: RIN, LIN, SPK-R, SPK-L, GND, MIC-VCC, MIC-IN

Wstępnie mam plan zrobić to tak:
    1 - MIC-IN
    2. GND
    3. MIC-VCC
    4.
    5. SPK-R
    6.
    7.
    8.
    9 SPK-L
    10.

Tylo co z RIN i LIN - zostały te dwa kabeli

THANKS

PS
    poprawiłem, dzięki
  • Poziom 43  
    Zeboa napisał:
    (nie działa dodawanie zdjęć - po kliknięcie na 'dodaj zdjęcie' nie ma reakcji)

Masz zablokowane wyskakujące, albo nie widzisz otwartego nowego okna.
    W adres przeglądarki wpisz: obrazki.elektroda.pl

Dodano po 3 [minuty]:

Zeboa napisał:
    Tylo co z RIN i LIN - zostały te dwa kabeli

Masz line-in na FP?
  • Poziom 13  
    Mam na przednim panelu wejście na słuchawki i mikrofon. Kabelki mam tak jak podałem. Generalnie chodzi mi o słuchawki. Mogę podłączyć tak jak podałem?
  • Poziom 23  
    Musisz jeszcze połączyć obydwa JD jumperami do lewego i prawego żeby był dźwięk.
  • Poziom 43  
    Zacznijmy od tego, że w BIOS masz na pewno 2 opcje (jak w tablekach):
    HD Audio
    i
    AC`97

Trzeba się na coś zdecydować.
    timon22332233
    timon22332233 napisał:
    Musisz jeszcze połączyć obydwa JD jumperami do lewego i prawego żeby był dźwięk.

No nie wiem, czy jesteś na 100% pewny tego co napisałeś.
    Wczoraj późnym wieczorem oglądałem schemat i mi umknęło:
    - HD audio posiada wejście na mikrofon stereo (MIC2_L,MIC2_R) pasujące do (LIN, RIN) Słówko "IN" oznacza po ang. "wejście".
    Z kolei "FAUDIO_JD" to wg. mnie skrót od "front audio jack detection" - czyli "zmora" realteków - wykrywanie gnazda przedniego.
    Dodatkowo tajemnicze "-acz_det" - (nie mam pojęcia jak "prądowo" jest rozwiązane wykrywnie jacków).
    Dlatego, że realtek to "przedziwne stworzenie" pytam Autora - w systemie audio wykrywa podłączanie gnazd?
    Probelem może się pojawić właśnie w systemie, który bez aktywnego systemu wykrywania nie będzie "ślepy" i nie będzie "widział" jacków na FP... (ehhh... ten realtek...)
    Finalnie ;P zakładając, że autor nie używa mikrofonu stereo powinien przede wszystkim w bios ustawić FP jako AC`97, podłączyć te 5 pinów dokładnie jak planował:
    Zeboa napisał:
    Wstępnie mam plan zrobić to tak:
    1 - MIC-IN
    2. GND
    3. MIC-VCC
    4.
    5. SPK-R
    6.
    7.
    8.
    9 SPK-L
    10.

a LIN i RIN zacisnąć niepodłączone, np. paskiem zaciskowym plastikowym (tzw. "tyrtytką") niepodłączone. Niech czekają na lepsze czasy kiedy nastąpi zakup mirkofonu stereo. Z tego wynika że FP obudowy posiada wejście stereo, które może służyć jako line-in(?).
  • Poziom 13  
    1. "pytam Autora - w systemie audio wykrywa podłączanie gnazd? "

na razie niczego nie podłączałem... :).

2. W biosie nie ma nic że się przełącza miezy audio97 a HD-audio
    3. Nie rozumiem, proszę jaśniej, co mam zrobić z tym LIN i RIN?
  • Poziom 43  
    Zeboa napisał:
    na razie niczego nie podłączałem... :).

Ehh... ale tylny panel audio w płycie autor posiada? Działa z nim wykrywanie gniazd w stystemie, czy nie?
    Zresztą nieważnie - w tym FP i tak nie zadziała wykrywanie.
    Zeboa napisał:
    2. W biosie nie ma nic że się przełącza miezy audio97 a HD-audio

Zgoda, płyta obsługuje domyślnie standard HDaudio.
    Zeboa napisał:
    3. Nie rozumiem, proszę jaśniej, co mam zrobić z tym LIN i RIN?

Jeśli nie posiadasz mikrofonu stereo - nie podłączać ich w ogóle.
  • Poziom 13  
    Tylny panel działa rzecz jasna; podłączyłem kabelki jak napisałem i niestety nie działa... cisza po podłączeniu sprawnych słuchawek do panelu przedniego. (USB z tego panelu działa... :-/).

PS
    ale nie ma tragedii bo słuchawki można jeszcze podłączyć do panelu tylnego - niebieski wtyk. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  • Poziom 43  
    Zeboa napisał:
    Tylny panel działa rzecz jasna

Ja się nie pytam, czy działa, bo to oczywiste, tylko czy po podłączenu, np. głośników samoistnie w panelu realteka "zapala się" zielone kółko, tak jak wcześniej jest wygaszone.
    Jeśli tak, to znaczy, że działa "słynne" wykrywanie gniazd realteka - Jack Detection, a to z kolei oznacza, że FP obudowy musi mieć specjane linie do tego. Dlatego może nie działać.
    Zeboa napisał:
    PS
    ale nie ma tragedii bo słuchawki można jeszcze podłączyć do panelu tylnego - niebieski wtyk. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Chyba nie zamierzasz tak po prostu się poddać? ;) W końcu kupiłeś obudowę z FP więc przydałoby się aby działał w 100%.
    Zeboa napisał:
    można jeszcze podłączyć do panelu tylnego - niebieski wtyk.

I sam przełącza z line-in na słuchawki?

A co pisze producent obudowy o RIN i LIN? Bo przez chwilę postanowiłem Ci poradzić abyś podłączył RIN do 6 i LIN do 10 - zakładając, że to są "czujniki" wykrywania gniazd...