Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa do małego głośnika - Visaton BF45 (i czy w ogóle ma to sens).

Gigantor 06 Paź 2014 17:42 714 2
 • #1 06 Paź 2014 17:42
  Gigantor
  Poziom 18  

  Dzień dobry,
  noszę się z zamiarem stworzenia małego, przenośnego syntezatora dzwięku. Planuję umieszczenie w nim pojednynczego, małego głośnika sensownej jakości. Zdecydowałem się na: Visaton BF45 (45 mm średnicy - maleństwo). W większości niewielkich, "zabawkowych" urządzeń tego typu głośnik "po prostu jest" (brak oddzielnej komory, bassreflexu, często przyklejane lub zatapiane).
  Obudowę całości urządzenia mam zamiar wykonać ze sklejki. I tu moje pytanie:

  Czy jest sens wydzielać w urządzeniu osobną komorę na głośnik, (czy to strata czasu i miejsca), dokonywać obliczeń? Ze względu na rozmiar głośnika i zapewne niewielką objętość jego obudowy, mógłbym pokusić się o różne dziwaczne rozwiązania (tak sobie luźno myśle - długie tunele bassreflexu, mini linie transmisyjne itd). Może macie jakieś propozycje?

  Pozdrawiam!

  0 2
 • #2 12 Paź 2014 21:03
  flubber.trip
  Poziom 27  

  To jest głośnik uniwersalny i nawet taki producent jak Visaton nie podaje jego parametrów TS, więc wsadź go na próbę do paru obudów testowych o różnej pojemności i wybierz tą która najbardziej ci odpowiada. Jeżeli nie zauważysz wielkiej różnicy, albo odpowiednia obudowa okaże się bardzo duża, wtedy nie ma sensu w urządzeniu kombinować z osobnymi komorami.

  0
 • #3 14 Paź 2014 10:05
  Gigantor
  Poziom 18  

  W międzyczasie poszperałem trochę na zagranicznych forach DIY audio i przeważa opinia, że nie ma sensu obliczać obudów dla bardzo małych głośników (ok. 2") mających pracować w urządzeniach przenośnych. Odnalazłem próby stworzenia systemu przenośnego z dobraną odpowiednio obudową, ale przy dobrej jakości głośniku 2-2,5" kończyło się zawsze na pojemności powyżej 2,5L. Rady ogólnie koncentrwały się wokół: "wsadź w dowolną obudowę zamkniętą, dobrego basu i tak nie uzyskasz, a przynajmniej rozmiar będzie mały".

  0