Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zabawki - (podłączenie silniczka elektrycznego z trzema diodami)

06 Paź 2014 19:25 2988 16
 • Poziom 10  
  Witam,

  mam nadzieję, że w gąszczu działów znalazłem ten właściwy...

  Na wstępie zaznaczę, że elektronik ze mnie żaden, więc proszę o wyrozumiałość. Otóż konstruuję zabawkowy helikopter dla dziecka i chciałbym wykonać następującą konfigurację, a także poprosić o poradę w zakresie elementów jakie powinienem zakupić..

  mam elektryczny silniczek (prawdopodobnie 6V; wyjęty z zabawkowego zdalnie sterowanego auta zasilanego bateriami 4xAA, ale wyposażonego również w migające diody) i chcę go podłączyć równolegle z trzema diodami LED (same diody podłączone szeregowo). Całość chcę zasilić również 4xAA wykorzystując do tego m.in. koszyk na 4 baterie AA z wyłącznikiem, który będzie stanowił rodzaj pilota (oczywiście przewodowego).

  Diody:
  5 mm, dwie białe, z czego jedna jaśniejsza oraz jedna czerwona, fajnie byłoby, gdyby była migająca z częstotliwością co ok. 2 sek.

  Nie jestem pewien, czy do całego układu nie jest potrzebny jakiś rezystor lub inny podobny element - i tu potrzebowałbym porady.

  Ps. Jeżeli istotny jest jakiś inny parametr samego silnika, to tu jest problem, bo nie ma na nim żadnych oznaczeń - jeżeli wg Was jest to istotne, proszę polecić mi jakiś inny silnik o konkretnych parametrach, jednak chciałbym zostać przy zasilaniu 4xAA.

  Jeśli czegoś nie uściśliłem, proszę pytać, spróbuję doprecyzować :)

  Z góry dziękuję za pomoc,

  Łukasz
 • Poziom 15  
  Jeżeli było zasilanie 4-ma bateriami to na pewno silniczek jest na 6V i nie zaszkodzi mu nawet 9V lub 3V tylko były by większe lub mniejsze obroty. Nie trzeba żadnego dodatkowego elementu elektronicznego oprócz proponowanego wyłącznika. Istnieją diody LED, które mają fabrycznie wbudowaną funkcję migania i trzeba o takie poprosić w sklepie. Były podłączone szeregowo 3 diody LED ponieważ na każdą diodę przypada wtedy bezpieczne napięcie 2V. Przy diodzie migającej może być efekt że będą migać pozostałe dwie dla tego trzeba by podłączyć dwie diody szeregowo i jakiś rezystor np. 100 omów. Trzecia dioda migająca podpięta osobno do napięcia 6V musiała by mieć swój rezystor np. 200 omów. R=U/I = 6V/ 30mA - 200
 • Poziom 10  
  Ok, w jednym ze sklepów elektronicznych (internetowych) znalazłem takie diody; podaję szczegóły techniczne:

  1. jasność 10.000-16000mcd Uf=3.15V, If=20mA (biała ciemniejsza)
  2. ciepła 75.000mcd 50mA/3,3V 15st (biała jaśniejsza)
  3. czerwona migająca: "czerwona bezbarwna obudowa 1500mcd" -> w tym przypadku sklep dał dość ubogi opis, ale w nazwie towaru widnieje "migająca"

  Czy będą dobre (ta czerwona trochę niewiadoma)?

  Czyli podsumowując: równolegle podłączam:
  a. silniczek,
  b. diodę migającą z rezystorem 200 omów. R=U/I = 6V/ 30mA - 200
  c. dwie diody białe (obydwie białe w szereg) ?

  Z ciekawości jeszcze zapytam... czy duży będzie pobór prądu z takiego układu?

  EDIT. Czy mógłbym poprosić również o pomoc w wyborze rezystora - sklep, w którym kupuję części ma oznaczenia rezystorów, np. 1W 1,5K lub 0,25W 680k lub 0,25W 2,2M - niewiele mi to mówi :(
 • Specjalista elektronik
  Jeśli połączysz szeregowo dwie diody białe i czerwoną, to do świecenia będzie potrzebne napięcie ponad 8V - skąd chcesz je wziąć? Chyba do każdej diody trzeba użyć osobnego opornika i poprzez ten opornik podłączyć ją do zasilania 6V. Być może (trzeba wypróbować) można połączyć równolegle białą i czerwoną migającą, i zasilać je przez wspólny opornik (0.25W 200R), a one będą świecić na zmianę.
 • Poziom 10  
  No ... teraz już mi się trochę pomieszało ;)

  Uścislając - chcę podłączyć dwie białe i jedną czerwoną migającą. Z tym, że jeśli będzie z tym zbyt dużo zabawy lub niewiadomych (a widzę, że na to się zanosi), to tę czerwoną sobie odpuszczę - trudno.

  Jeśli chciałbym zostać tylko przy dwóch białych, rozumiem, że żadnych oporników nie trzeba, tylko spiąć je szeregowo, natomiast równolegle z silniczkiem?

  Łukasz
 • Specjalista elektronik
  Oj, nie bardzo - 6V to trochę za mało na dwie białe diody (jakkolwiek nowe baterie dadzą ponad 6.5V, to już wystarczy); dioda przy zasilaniu stałym napięciem jest niestabilna i bardzo wrażliwa na zmiany napięcia (nowa bateria może uszkodzić diody, na nieco zużytej prawie nie będą świecić). Więc raczej do każdej diody opornik - 150R (można dać nieco większy) 1/8 W powinien wystarczyć.
 • Poziom 10  
  W sklepie, w którym planuję zrobić zakupy mają taki 0,25W 150R (lub 180R) - będzie dobry?
  Czyli kupuję dwa takie rezystory i podłączam je...właśnie, jak?
  - wszystko w szereg, tzn.: rezystor - dioda - rezystor - dioda (i do tego równolegle silniczek)
  - czy też rezystor-dioda, później równolegle drugi rezystor z diodą i znowu równolegle silniczek?
 • Specjalista elektronik
  To drugie: rezystor-dioda, później równolegle drugi rezystor z diodą i znowu równolegle silniczek.

  Możesz spróbować dołączyć jeszcze diodę czerwoną migającą równolegle do jednej z białych (czyli biała i czerwona migająca równolegle, szeregowo z tym opornik).

  Wartości oporników powinny być dobrane do diod: do diody 20mA użyj 180R, co do diody 50mA mógłby być 68R, ale upewnij się, czy taki prąd jest dopuszczalny przez dłuższy czas (bo może być tak, że taki prąd jest dopuszczalny np. przez 1 sekundę, a sklep podał tę wartość prądu) i czy dioda będzie miała dobre chłodzenie - duży prąd nagrzewa diodę, a jej przegrzanie powoduje nieodwracalne zmniejszanie jasności; zwykle producenci podają dopuszczalny prąd 20mA, większy wymaga lepszego chłodzenia, np. dioda ma blaszkę do kontaktu z radiatorem odprowadzającym ciepło.
 • Poziom 10  
  "Możesz spróbować dołączyć jeszcze diodę czerwoną migającą równolegle do jednej z białych (czyli biała i czerwona migająca równolegle, szeregowo z tym opornik)"
  - nie bardzo rozumiem zdania w nawiasie :(

  Ps. Mam tylko nadzieję, że nic nie wybuchnie, wszak zabawka będzie dla 5-latka ;)

  Ps2. Czy ma znaczenie w którym miejscu w obiegu umieści się rezystor, tzn. między diodą a "+" czy między diodą a "-"?
 • Specjalista elektronik
  Łączysz równolegle diodę białą i czerwoną migającą (anodę z anodą, katodę z katodą); szeregowo z tym łączysz opornik (np. jedna końcówka do połączonych anod, druga do +baterii, połączone katody do -baterii).

  Wybuchnąć nie wybuchnie, jeśli nie użyjesz baterii litowych, albo akumulatorków - bo jedne i drugie potrafią wybuchnąć, jak się zrobi zwarcie. Niektóre akumulatorki mają bezpieczniki - jak zrobisz zwarcie, to bezpiecznik nagrzewa się i zaczyna ograniczać prąd, a jak potem rozłączysz, to stygnie i przestaje ograniczać.

  Nie ma znaczenia, z której strony diody jest opornik. Ale ma znaczenie, w którą stronę ma płynąć przez nią prąd - tylko w jedną popłynie tak, że dioda zaświeci, płynąc w drugą może ją uszkodzić.
 • Poziom 10  
  Ok, prośba zatem o zaopiniowanie załączonego schematu :)

  Budowa zabawki - (podłączenie silniczka elektrycznego z trzema diodami)

  edit: ups, chyba oporniki powinienem dać odwrotnie, ale zaczekam na komentarz...
 • Specjalista elektronik
  Oporniki odwrotnie: 68R do diody 50mA, 150R do diody 20mA. Te wartości oporników są najmniejsze, jakie można tam dać - można użyć oporników o większych wartościach, wtedy zużycie prądu, świecenie i nagrzewanie diod będą mniejsze. Koniecznie sprawdź parametry diod w notach katalogowych - poproś sklep, żeby podał, co to są za diody, nie "biała 50mA", tylko nazwę producenta i konkretne oznaczenie typu. Noty katalogowe na ogół są dostępne na stronie elenota.pl - jak tam nie ma, to trzeba szukać przez Google.
 • Poziom 10  
  No niestety, sklep nie jest w stanie podać producenta rezystorów. Jedyne info na ich stronie:
  1) 0,25W 68R Rezystor:węglowy; THT; 0,25W; 5%; 1,85x3,5mm
  2) 0,25W 150R Rezystor:węglowy; THT; 0,25W; ?5%; O1,85x3,5mm

  Będę musiał zaryzykować...
 • Poziom 10  
  :) racja, chodziło o diody... tak czy inaczej, w sklepie wprost powiedzieli, że to jakaś chińszczyzna.

  _jta_ - może od drugiej strony zapytam - jakie konkretnie diody Ty byś polecił i czy znasz sklep w Warszawie (ja bywam codziennie w stolicy), który prowadzi ich sprzedaż?
 • Poziom 10  
  No trudno, biorę w takim razie w ciemno te co są... mam nadzieję, że nic nie wybuchnie.
  Dzięki serdeczne za pomoc.