Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat ogrzewania domu - czy dobry?

06 Paź 2014 22:52 1596 6
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Jeszcze się nie odnalazłem na elektrodzie, ale będę się starał.
    Mam pytanie, czy mój schemat podłączenia centralnego wypali? :)
    Proszę o poradę i poprawki.
    Schemat ogrzewania domu - czy dobry?
  • Poziom 32  
    Wszystko na jednej pompie? A co z temp. wody na podłogę? Poczytaj jak ma być podłączone naczynie przelewowe.
  • Poziom 2  
    A jak bym dał pompę tylko na podłogę? a resztę ciepła to by się rozeszło grawitacyjnie :)
    a jeśli chodzi o naczynie przelewowe to u rodziców jest tak zrobione i nie ma problemu, a chce zrobić właśnie tylko z jedna pompa , wiem ze będzie ciężko ale powinno działać i oczywiście na podłogę będzie zawór termostatyczny tylko nie namalowałem.
  • Poziom 22  
    Do podłogówki musi być osobna pompa i mieszacz. Naczynie jest źle połączone. To że u kogoś tak jest nie znaczy że jest dobrze.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Jak kolega powyżej, źle dołączone naczynie przelewowe, oraz brak układu mieszającego dla podłogówki. W takiej sytuacji podłogi zostaną przegrzane i zniszczone. Trzeba zastosować układ mieszająco-pompowy. Jeśli podłogówka będzie mała, np: jedna mała podłoga w łazience, to przynajmniej zasilić ją z powrotu grzejnika, i zawór RTL na powrocie z podłogówki.
    Brak grupy bezpieczeństwa przy zasobniku. Ponadto przy takim podłączeniu zasobnika do kotła, nie masz kontroli temperatury ciepłej wody, i dodatkowo jak kocioł będzie się wypalał i stygł, to również zostanie wystudzony zasobnik, i nie będzie C.W.U.
    Przyjżyj moje posty. Dużo pisałem i wstawiałem schematy, jak to powinno być prawidłowo zrobione. Narysuj nowy schemat na podstawie moich schematów, oraz kolegów z forum, którzy znają się na tym, to będziemy dalej nad tym myśleli.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Ok to ja polukam i poczytam :) poprawie mój schemat :)

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Proszę pisać uwagi do schematu i czy jeszcze coś trzeba. a jeśli mogę spytać dlaczego zbiornik wyrównawczy jest zły ? u moich rodziców jest tak podłączone (tylko bez pomp i podłogówki) i grzeje super :)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    gtj2 napisał:
    a jeśli mogę spytać dlaczego zbiornik wyrównawczy jest zły ? u moich rodziców jest tak podłączone (tylko bez pomp i podłogówki) i grzeje super :)
    Jak byś przejrzał moje posty, jak pisałem wcześniej, to byś znalazł ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1540848&highlight=
    Przeczytaj sobie go dokładnie. Jest w nim odpowiedź, co jest nie tak z podłączeniem naczynia wzbiorczego, i jak powinno być podłączone.
    Natomiast w tym temacie zobacz sobie zdjęcia w poście z 09 Mar 2011 09:30
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1276827-540.html
    Takie mogą być skutki źle podłączonego naczynia wzbiorczego, lub jego braku.

Jeśli chodzi o zasobnik, to sam zawór bezpieczeństwa podłączony do kanalizacji nie jest kompletną grupą bezpieczeństwa, i właściwym rozwiązaniem.
    Ponadto jak już pisałem, będą problemy z wychładzaniem zasobnika przy takim podłączeniu do instalacji C.O.

Co do ogrzewania podłogowego, to termostatyczny zawór mieszający ma conajmniej trzy króćce, a na twoim schemacie są tylko dwa. Ponadto w przypadku zastosowania zaworu mieszającego, pompa nie może być włączona po miedzy belki zasilenia i powrotu. Pompę w taki sposób się włącza w rozwiązaniu bez zaworu mieszającego, tylko z zaworem termostatycznym, ale na Twoim schemacie dla takiego rozwiązania brakuje jeszcze paru elementów, i też jest to źle połączone.
    Jak już pisałem, przejrzyj moje posty (było w nich dużo schematów i objaśnień do nich, układy podłogowe też).
    Pozdrawiam.